استاد دانشگاه:

نابرابری از ارزش های تغییرناپذیر نظام سیاسی- اجتماعی آمریكاست

نابرابری از ارزش های تغییرناپذیر نظام سیاسی- اجتماعی آمریكاست

به گزارش محفل استاد دانشگاه و كارشناس مسائل بین الملل معتقد است: نابرابری از ارزش های تغییرناپذیر نظام اجتماعی و سیاسی ایالات متحده است.


«علی بیگدلی» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اعتراضات در آمریکا به مرگ جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی اظهارداشت: در آمریکا یک نوع شقاق اجتماعی بر پایه اعتقادات تبعیض نژادی از گذشته وجود داشته که حالا بیشتر شده است.
وی با اشاره به اینکه قانون اساسی آمریکا صراحتا اعلام نموده که این کشور، سرزمین پولدارهاست، خاطرنشان کرد: قانون اساسی آمریکا هیچ توجهی به افراد فقیر ندارد. از گذشته در شمال شرقی آمریکا از واشنگتن به بالا مثل دیترویت، نیویورک و... مردم سفیدپوست ثروتمندی زندگی می کنند که صاحب صنایع سنگین، سیستم های بانکی و بیمه ای هستند که به مناطق جنوبی که بیشتر سیاه پوست بودند اصلا توجهی نمی کردند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در قانون اساسی آمریکا چیزی به نام برابری نداریم، خاطرنشان کرد: قانون اساسی آمریکا مثل قانون اساسی فرانسه نیست که در کنار آزادی به برابری اهمیت داده باشد. در آمریکا آزادی داریم و همه می توانند پولدار شوند یا تحصیل کنند ولی بحث برابری در این کشور وجود ندارد.
وی، حاکمیت جمهوری خواهان بر کاخ سفید را هم خاطرنشان کرد و اظهار داشت: طرف دیگر قضیه این است که روح مرامنامه حزب جمهوری خواه هم بر برتری سفیدپوستان و ثروتمندان تاکید دارد و به خصوص شاخه تی پارتی که خیلی محافظه کار و افراطی هستند گرفتار خودخواهی نژادی بسیار عمیق و آشکاری هستند و حتی چند سال پیش گروهی از اینها با سیاه پوستانی که تقاضای برابری می کردند در نیویورک و دیگر نقاط جنگیدند.
کارشناس ارشد مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: ازاین رو نابرابری از ارزش های تغییرناپذیر نظام اجتماعی و سیاسی ایالات متحده است.
وی درباره وضعیت آرای انتخابات دونالد ترامپ در انتخابات پیش روی آمریکا در شرایط کنونی و تأثیر این ناآرامی ها در میزان آرای ترامپ هم اظهار داشت: آرای جمهوری خواهان آرای ثابتی است و کمتر گرفتار سیالیت می شود، گروه هایی که وابسته به حزب جمهوری خواه هستند به علت علایق مشترک همچون سفیدپوست یا ثروتمند یا هم مذهب بودن به ترامپ رای خواهند داد. شاهد بودید که روز سه شنبه هم ترامپ داخل کلیسا رفت و انجیل را دست گرفت و اینها پیوند ناگسستنی دارند.
بیگدلی خاطرنشان کرد: حزب جمهوری خواه شاید بین ۴۰ تا ۴۵ درصد آرای آمریکا را در اختیار دارد و اینها بسیار کم تزلزل پیدا می کنند منتهی گروه های میانی جامعه و رای خاکستری ها که متعلق به حزب مستقل هستند، نوسانشان زیادتر است و اینها از کنار ترامپ جدا خواهند شد.
وی یادآورشد: تحولات اخیر به نفع دموکرات هاست و رای خاکستری ها را به رای دادن به نفع دموکرات ها ترغیب می کند.


آرای ترامپ کاهش یافته اما نمی توان با قطعیت از عدم انتخاب وی سخن گفت

استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه تا قبل ار انتشار کرونا ترامپ موقعیت خیلی خوبی را پیدا کرده بود و محبوبیتش در حدود ۴۸/۵ درصد بود، اظهار داشت: این در شرایطی است که الان محبوبیت ترامپ در کل جامعه آمریکا خیلی پایین آمده و به حدود ۳۴ درصد رسیده است.
بیگدلی در عین حال انتخابات آمریکا را خیلی قابل پیشبینی ندانست و اظهار داشت: بر خلاف اروپا، آرای انتخاباتی در آمریکا خیلی سیال است. گرچه بطور قطع این دفعه آرای ترامپ کاهش خواهد یافت اما نمی توان به صورت قاطع هم اظهار داشت که ترامپ انتخاب نخواهد شد. ظرف ۵ ماه آینده امکان دارد با کاهش کرونا یا تغییر رفتار دولت آمریکا شرایط عوض شود و این مورد هنوز خیلی قابل پیشبینی نیست.
کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: وقتی اوباما رئیس جمهوری شد سفیدپوستان جلوی کاخ سفید اعتراض کردند که کاخ سفید جای سیاهان نیست و سفیدها در آمریکا قدرت را در اختیار دارند. کوکلوس کلان ها الان در ۱۰ ایالت آمریکا فرمانروایی می کنند و اگر اینها و نهادهای مذهبی و اقتصادی بزرگ آنها که با یهودی ها هم قاطی شده اند، نبودند ترامپ انتخاب نمی شد. در واقع اینها بودند که با خرید کارت های الکترال پول دادند تا ترامپ انتخاب گردد.

بیگدلی خاطرنشان کرد: سفیدپوست های آمریکایی متعصب و معتقد به مسیحیت صهیونیسم هستند و گرایشات ضد اسلامی دارند و اگر هم با برخی کشورهای اسلامی ارتباط دارند به معنای پذیرش اسلام نیست و اسلام را دشمن مشترک می دانند و خیلی پرنفوذ و قدرتمند هستند و به صورت سازمان یافته عمل می کنند.
استاد تاریخ اروپا در دانشگاه شهید بهشتی از زوال اندیشه سرمایه داری در غرب اطلاع داد و اظهار داشت: نظام سرمایه داری با یک زوالی رو به رو شده و سستی هایی در آن به وجود آمده که در همه کشورهای اروپایی هم قابل مشاهده می باشد. در فرانسه، جلیقه زردها، در ایتالیا، جلیقه نارنجی ها و در آلمان فاشیست ها ظهور کرده اند که همه اینها نتیجه قدرتمند شدن یک اقلیت ثروتمند در مقابل یک اکثریت فقیر در این جوامع است و این شرایط نمی تواند ادامه پیدا کند و جامعه غرب به خصوص آمریکا به این سمت و سو حرکت می کند.
نظام سرمایه داری باید بداند که در قرن شانزدهم نیست

وی با اشاره به اینکه جامعه سرمایه داری باید هم از جهت ساختاری و هم از جهت نظری در مبانی خود تجدیدنظر کند، اظهار داشت: نظام سرمایه داری باید مبانی نظری خویش را تغییر دهد و بداند دیگر قرن شانزدهم نیست و نگاه های تحقیرآمیزی که به توده ها دارد دیگر جواب نمی دهد و صاحبان سرمایه در نظام های غربی باید در رفتار و ساختار و نظر خود تجدید نظر کنند.
بیگدلی با اشاره به اینکه غرب به صورت عام و آمریکا به صورت خاص در سال های گذشته ناکامی ها و سرخوردگی های انباشته شده ای داشته، تصریح کرد: این سرخوردگی های انباشته در این شرایط خودش را نشان داده است و گرنه کشته شدن یک سیاه پوست بهانه است.
وی به پیوستن لاتین تبارها، رنگین پوستان و سفیدپوستان فقیر به اعتراضات ضدنژادپرستی سیاهان اشاره نمود و اظهار داشت: می بینیم که این مسئله از حوزه کشته شدن یک سیاهپوست که سابقه طولانی در آمریکا دارد فراتر رفته و به یک نارضایتی عمومی تبدیل گشته است.
این مورخ، اعتراضات اخیر در آمریکا را بی سابقه دانست و اظهار داشت: آمار مرگ و میر سیاه پوستان و فقیران در بین کشته های کرونا بالاست و مرگ بیشتر از صدهزار نفر از مردم عادی و فقیر آمریکا برای تصمیم گیران ایالات متحده که در جستجوی ثروت و قدرت هستند اهمیت چندانی ندارد.
بیگدلی در مورد واگرایی و احتمال فروپاشی آمریکا هم اظهار داشت: بنیادها و نهادهای جامعه آمریکا قوی است و جامعه آمریکا جامعه ثروتمندی است ازاین رو اینکه منتظر فروپاشی این کشور باشیم، دشوار می باشد و چنین چیزی قابل پیشبینی نیست منتها آنچه اهمیت دارد این است کهارزش های حاکم بر این کشور بعنوان مدعی دموکراسی و آزادی خواهی متزلزل شده است.


1399/03/16
13:01:38
5.0 / 5
2242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل