وحیدی:

اکثر کشورها برمبنای مالیات ها اداره می گردند

اکثر کشورها برمبنای مالیات ها اداره می گردند

به گزارش محفل، وزیر کشور با اعلان اینکه بیشتر کشورها برمبنای مالیات ها اداره می گردند، اظهار داشت: درآمدهای نفتی باید وارد صندوق توسعه شود. کشور سالم یعنی کشوری که با مالیات اداره شود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در نشست ماهیانه اتاق اصناف استان تهران، تولید را قلب اقتصاد توصیف کرد و اضافه کرد: با تولید، اشتغال ایجاد می شود و به تبع آن مشکلات اجتماعی هم برطرف می شود. از طرف دیگر زمانی تولید موفق می شود که بتواند بازاریابی درستی داشته باشد و ارائه شود.

وزیر کشور افزود: اصناف به عنوان کِشنده بخش تولید عمل می کنند و باید پای کار تولیدکننده داخلی بایستند. البته جایی که تولیدات داخلی ایراد دارد، برای بهبود کالا فشار بیاورند تا اصلاح گردد. از طرفی هم به عنصری برای مصرف تولید داخلی تبدیل شوند. هرچه در عرضه کالا، تولید داخلی بیشتر شود حتما اقتصاد ما تپنده تر و پویاتر خواهد شد.

وی اشاره کرد: اصناف می توانند با ارائه کالای داخلی، تولید را به اوج برساند و کیفیت آنرا با مطالبه گری دائم از تولید کننده، ارتقا بخشند. رونق تولید از مسیر اصناف پویا و توانمند می گذرد، اصناف می توانند در زنجیره ارزش، تعادل ایجاد کنند.

وزیر کشور درباره ی مالیات هم اظهار داشت: بیشتر کشورها برمبنای مالیات ها اداره می گردند، درآمدهای نفتی باید وارد صندوق توسعه شود. کشور سالم یعنی کشوری که با مالیات اداره شود. اصناف نقش مهمی در این که سیاست مالیاتی چگونه باشد، با فرض این که کشور با مالیات اداره شود، عادلانه باشد و فرار مالیاتی رخ ندهد، دارند.

وی همین طور بر لزوم کنترل قیمت توسط صنوف مختلف اصرار کرد و افزود: کنترل نرخها را جدی اعمال کنند تا گرانفروشی صورت نگیرد. علاوه بر این، رعایت هنجارهای اخلاقی و اجتماعی لازم است و همه باید به پایبندی آنها متعهد باشند.
وحیدی در ادامه با اعلان اینکه اصناف می توانند مشاوران خوبی برای سیاست های اقتصادی دولت باشند، اظهار داشت: در ستاد تنظیم بازار باید بصورت مرتب دیدگاه های اصناف در تنظیم بازار و کنترل نرخها گرفتن شود.

وی با اشاره به خانواده بزرگ اصناف در کشور اظهار داشت: بر طبق آمارها سه میلیون و ۶۰۰ هزار واحد صنفی در کشور فعالیت دارند که با میانگین ۵ نفر شاغل، جمعیتی نزدیک به ۲۰ میلیون نفر را شامل می شود. از این جهت تحول در زمینه فعالیت اصناف می تواند کمک بزرگی به بدنه اقتصادی کشور باشد.

وزیر کشور همین طور به ظرفیت اصناف در انعکاس دقیق و درست سیاست های اقتصادی دولت به مردم سخن گفت و اضافه کرد: باتوجه به ارتباط مستقیم و مستمر مردم با حوزه اصناف، می توان از این ظرفیت به خوبی برای در جریان قرار دادن سیاست های دولت به مردم بهره گرفت.
وحیدی به نقش اصناف در تولید ناخالص داخلی کشور هم اشاره نمود و تصریح کرد: بخش خدمات نزدیک به ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی را برعهده دارند و ۸۹ درصد از کل ارزش افزوده بخش تجاری نیز بوسیله اصناف تامین می شود.
کمک به رشد اقتصاد و کاهش ضریب جینی از دیگر محورهای یاد شده دکتر وحیدی بود که اظهار داشت: پس از نفت، حوزه اصناف بالاترین نقش و جایگاه را در تامین مالی کشور ایفا می کند.
وزیر کشور به نقش موثر اصناف در کاهش تصدی گری دولت اشاره نمود و اظهار داشت: دولت همیشه با محوریت اصل ۴۴ قانون اساسی بدنبال کاهش تصدی گری است.
وحیدی با اعلان اینکه دولت بدنبال رشد اقتصادی، گسترش مالکیت مردم، کمک به تامین عدالت اجتماعی و ارتقای کارایی بنگاه های اقتصادی است؛ اضافه کرد: نقش آفرینی موثر اصناف به عنوان واحدهای مردمی می تواند بسیار مهم و تعیین کننده باشد.
وی به موضوع کثرت واحدهای صنفی هم اشاره نمود و افزود: در گذشته اگر در جایی صنفی درست می شد قانون اجازه نمی داد صنفی نزدیک آن درست شود. با این نگاه می توانیم اصلاح قانون نظام صنفی را با هدف چابک سازی اصناف دنبال نماییم.

ظرفیت مهم اصناف در زمینه سرمایه اجتماعی هم دیگر موضوع مورد توجه وزیر کشور بود که با اشاره به تلاش دشمن برای تعطیلی کردن واحدهای صنفی در اغتشاشات اخیر، اشاره کرد: دشمن بسیار کوشش کرد صنوف را به تعطیلی بکشاند. این کار به ضرر خود صنوف و مردم بود و برای همین در پیشبرد اهدافش همچون همیشه ناکام ماند.
وحیدی با یادآوری نقش موثر اصناف در مدیریت بیماری کرونا افزود: در موضوع کرونا اصناف بسیار موفق عمل کردند. از ین جهت، حفظ ارزش های مهم اجتماعی در اصناف و اعتمادی که میان آنها با مردم وجود دارد، لازم است.1401/11/03
08:48:02
5.0 / 5
511
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل