شكوری راد:

برای انتخابات 1400 كاندیدای حزبی معرفی می نماییم

برای انتخابات 1400 كاندیدای حزبی معرفی می نماییم

به گزارش محفل دبیركل حزب اتحاد ملت اظهار داشت: صلاحات هیچ وقت به بن بست نمی رسد و اصلاح طلبی به بن بست نمی رسد؛ اما امكان دارد در دست یابی به اهدافش به مشكل بخورد یا كند شود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در جلسه ای مجازی به مناسبت گرامی داشت روز خبرنگار د پاسخ به سوالی درباره انتخابات شوراهای شهر و روستا اظهار نمود: انتخابات شوراها مهم می باشد اما تحت شعاع انتخابات ریاست جمهوری قرار میگیرد، بعد از آنکه تکلیف انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد به آن توجه می شود.
وی با اظهار اینکه طرحی در مجلس در حال بررسی است که حق انتخاب مردم محدود خواهد شد، اضافه کرد: بر مبنای آن دولت برگزار کننده انتخابات شوراها نخواهد بود و نظارت از مجلس گرفته شده و دست شورای نگهبان سپرده خواهد شد.
این فعال سیاسی در ادامه با ابراز این عقیده که اما بزرگترین چالش انتخابات، کاهش مشارکت مردم است، اظهار داشت: ما بعنوان یک حزب کمترین دخالت را در انتخابات داریم چون که انتخاباتی مردمی است و در حوزه هایی که دفاتر ما تشکیل شده باشد کار را به همان حوزه ها واگذار می نماییم.
شکوری راد در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص راهبرد انتخاباتی اصلاح طلبان در انتخابات آتی اظهار داشت: اگر مردم نخواهند بیاییند سر صندوق رای، کاری از دست ما بر نمی آید ما هم تعیین کننده نیستیم. سلب اعتماد برای مردم بوجود آمده است.
وی با بیان اینکه"باید امکان فعالیت احزاب هم فراهم گردد تا خرد جمعی بتواند فعال تر باشد" افزود: در مورد مجلس هم تمام مصوبات مجلس باید به شورای نگهبان برود، فشار سنگینی روی نمایندگان وجود دارد، در دوره نمایندگی هم فشار ها زیاد بود و باید به دادگاه بروند و پاسخگوی صحبت های خود باشند.
دبیرکل حزب اتحاد ملت اظهار داشت: یک بخش از وضعیت امروز ناشی از به سر انجام نرسیدن برجام هست.
شکوری راد در مورد انتخابات، اجماع بین اصلاح طلبان و اختلاف دو حزب کارگزان و اتحاد ملت ایران اسلامی هم اظهار داشت: حزب کارگزاران، یک حزب اصلاح طلب معتبری است که دارای چارچوب های فکری مشخصی است. بعنوان یک حزب برای آنها احترام قائل هستم و ما احتیاج به تعامل و گفت و گو داریم تا به نتایجی دست یابیم. بنابر این اختلاف نظر بین احزاب طبیعی است. در میان مجموعه احزاب اصلاح طلب می شود فهمید کجا اختلاف نظر داریم و می شود به توافق رسید، اما این توافق را با بعضی احزاب نمی گردد انجام داد، چون چارچوب مشخصی ندارند. ما حتما فرصت های همکاری زیادی داریم و رویکردهای نزدیک به هم هم داریم. اما جاهایی هم رویکردهای مختلف داریم، به صورت مثال در انتخابات گذشته، آنها تصمیم به حضور در انتخابات گرفتند، ما از تصمیم شورایعالی پیروی کردیم و کارگزاران با وجود اینکه در تصمیم گیری شورایعالی نقش داشت اما فهرست داد.
وی خاطرنشان کرد: رویکرد اقتصادی حزب اتحاد پشتیبانی از طبقات محروم است، در مورد توسعه باهم همفکر هستیم جایی که اختلاف نظر داریم. اصول گرایان از اساس دنبال توسعه نیستند و آن واژه ای غربی می دانند اما در این حوزه با کارگزاران اشتراک نظر داریم. ان شاءالله کاندیدای حزبی معرفی می نماییم و فرآیند دموکرات در داخل حزب پیش می رود. دبیرکل بودن من در حزب به مفهوم اینکه من بهترین و توانمندترین هستم نیست؛ من را انتخابات کردند تا دبیرکل باشم، اما برای ریاست جمهوری این کار فرآیند خویش را دارد که ما در آغاز آن هستیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: تبار حزب اتحاد به جناح چپ در ابتدای انقلاب بر می گردد. ما هم خواهان توسعه کشور هستیم و می خواهیم مطالبات مربوط به طبقات مستضعف هم به ثمر برسد. این وجه تمایز ما با جناح راست است. در فرآیند توسعه همان اختلافی که بین دوره آقای هاشمی و خاتمی بود را باید مورد توجه قرار دهیم. دوره مرحوم هاشمی، سیاست اقتصادی تعدیل بود. آنها تعدیل نسبت به دوران جنگ را اجرا کردند که منجر به توسعه خوب در زیرساخت ها شد اما فشار زیادی به مردم تحمیل شد. تبار آقای خاتمی جناح چپ بود. ایشان سیاست تعدیل تعدیل را اجرا کرد، یعنی سیاست های تعدیلی آقای هاشمی را تعدیل کرد، تا مردم کمتر زیر فشار بروند و نسل بعدی هم از مواهب آن برخوردار شوند.
وی افزود: ما در حزب یک ساز و کاری را برای تدوین مواضع اقتصادی حزب آماده کردیم. برنامه ی چندماهه ای تنظیم شده تا به سند اقتصادی حزب در شرایط کنونی دست یابیم. چهارچوب های این برنامه مشخص است، اما تا تبدیل به برنامه بر مبنای اسناد موجود شود، احتیاج به برنامه جدید داریم و امیدواریم که برای انتخابات این سند به مرحله نهایی برسد.
شکوری راد در مورد استعفاها در حزب مطبوعش و سرخوردگی بدنه اصلاح طلبان از مجموعه اصلاح طلبان اظهار داشت: اصلاحات زمان خاتمی اصلاحات در رویکردها بود؛ اصلاحاتی که ما از آن دم می زنیم اصلاح در رویکردهاست. اما وقتی امکانش فراهم نمی گردد دو کنش بوجود می آید، اصلاح در رویکردها به نتیجه نمی رسد. عده ای می خواهند ساختارها را اصلاح کنند چون که گمان می برند که ساختارها امکان اصلاح ندارد و عده ای هم به انفعال می افتند و دست می کشند.
وی اظهار داشت: اصلاحات هیچ وقت به بن بست نمی رسد و اصلاح طلبی به بن بست نمی رسد؛ اما امکان دارد در دست یابی به اهدافش به مشکل بخورد یا کند شود. وقتی اصلاحات با چالش مواجه می شود این چالش ها در جامعه هم بوجود می آید و اعضای حزب فکر می کنند اصلاحات دیگر موفق نیست و بخشی که استعفا دادند دلیلش همین مبحث بود. بعضی ها هم می خواهند دایره فعالیت خویش را تغییر بدهند. در گذشته هم شاهد استعفا بودیم، اما تفاوتش این دفعه این بود که عده ای بیانیه دادند و توجه همه جلب شد.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: برای حزب چالشی نبوده و فعالیت حزبی ادامه دارد. با دوستان استعفا داده گفت و گو انجام شده و تلاش کردیم آنها را منصرف نماییم یا توضیح دادیم که مشی و مرام حزب این است و اگر انتقاد دارند کار خوبی کردند کناره گیری کردند. چون که فعالیت در حزب یعنی احترام به مشی و مرام حزب. اعلام عمومی ضرورتی نداشت که حزب در معرض این سوال قرار بگیرد که این استعفاهاعلت چه بوده است. حزب به کار خود ادامه می دهد و منجر به ریزش فرآیند نیرو نشده است و امیدواریم در آینده نقش آفرین باشد.
شکوری راد در ارتباط با حضور لاریجانی و محسن هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری و همینطور شیوه حضور در انتخابات با عنایت به کرونا اظهار داشت: ما ازاینکه احزاب کاندیدا حزبی خویش را معرفی کنند استقبال می نماییم، البته نظام سیاسی ما مثل همه جای دنیا نیست که احزاب بتوانند میزان توانایی خویش را در انتخابات بسنجند و عملا نظام ما حزبی نیست.
وی اضافه کرد: ما از حضور کاندیداهای حزبی استقبال می نماییم، در مورد این افراد هم به نظرم برای کارگزاران آقای محسن هاشمی مناسب هستند، چون از نظر چارچوب فکری و... مناسب می باشد و الان موقعیت ریاست شورای شهر را دارد و به نظر من می تواند کاندیدای حزبی آنها تقلی شود. اما اگر بخواهند سراغ لاریجانی بروند اگر بعضی ها بخواهند از کاندیدای نیابتی استفاده کنند به خودشان ربط دارد، اما در مجموع اصلاح طلبان از کاندیدای نیابتی عبور کرده اند.
وی افزود: در مورد کرونا چون درگیر بحث هستم، می توانم بحث و پیشبینی در این خصوص عرضه کنم. چون در بیمارستان درگیرش هستم اما امکان دارد در حوصله این جلسه نباشد. کرونا امکان دارد در شکل انتخابات ما تأثیر بگذارد و تجربه جدیدی را داشته باشیم. که چطور کمپین های انتخاباتی شکل بگیرد. پیش از ما این کمپین ها در کشورهای دیگر در حال صورت گرفتن هستند و شکل کمپین های دیگرجاها هم تغییر کرده و پیام رسانی متفاوت و نقش قضای مجازی متفاوت شده است.
وی افزود: حتی در انتخابات امریکا که نرم افزارهای اطلاع رسانی دارند، همچنان با چالش تأثیر گذاری فضای مجازی در انتخابات مواجهند. اما کرونا سبب شده که ما با این فضا بیشتر کار نماییم و کنفرانس خبری ما هم به همین شکل برگزار می گردد. جلسات حزبی خویش را حتی با راندمانی بیشتر از حضوری برگزار می نماییم هرچند دیدن دوستان خودش فضیلتی است، اما خود جلسات با راندمان خوب در حال انجام می باشد. امکان دارد در کمپین های انتخاباتی تجربه جدیدی باشد از سر بگذرانیم.
وی در ادامه این نشست خاطرنشان کرد: همان اختلافی که بین هاشمی و خاتمی بود را می توان بین کارگزاران و اتحاد هم لحاظ کرد. اختلاف نظرها حتما وجود دارد اما دامنش به بزرگی آنچه رسانه ها می گویند نیست. اصلاحات چند سطح دارد. اصلاحاتی که ما دنبال می نماییم صلاح در رویکردها است. معتقدیم باید با حفظ همین نظام اصلاحاتی صورت بگیرد که اهداف قانون اساسی در آن ذکر شود و به خواست مردم هم پاسخ داده شود. این موضوعی هست که به آن توجه کردیم و بعنوان اصلاحات هم مطرح می نماییم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: بعضی می گویند اصلاح اصلاحات و نوسازی اصلاحات. این ها تعابیری هستند که به کار می برند. اما در اصلاحات چند اصل وجود دارد. ما با بقای نظام موجود مشکلی نداریم اما معتقدیم بایداصلاح شود. چه طور اصلاح شود؟ در ساختار رویکرد و عملکردها و اشخاص آن باید اصلاح صورت گیرد. سطحی از اصلاحات مد نظر ما است که از دوم خرداد 76 اصلاح در رویکردها بود؛ اینکه با کمترین هزینه، بیشترین دستاوردها را داشته باشیم. اما اصلاح در ساختار خیلی پرهزینه است و مشخص نیست شدنی باشد. اصلاح در افراد را هم از سال 92 تجربه کردیم. ما به بهبودخواهی عدول کردیم، اما تجربه کردیم و دیدیم جواب نداده است. باید الان اصلاح در رویکردها را با عنایت به شرایط موجود، تبیین نماییم.
شکوری راد در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد دادگاه خود در ارتباط با بیانیه حزب اتحاد ملت در مورد وقایع آبان 98 اظهارکرد: بعد از حوادث آبان 98، گروهی اطلاعیه ای معروف به 77 نفر دادند که من امضا کننده آن نبودم. چون که دبیر کل حزب هستم و اساسا بیانیه های جمعی غیر حزبی را امضا نمی کنم. حزب اتحاد یک هفته بعد اطلاعیه ای صادر کرد در تحلیل اتفاقات 98. وقتی بیانیه در حال ارسال بود برخیمتوجه شدند و گفتند جلوی انتشار بیانیه را بگیرید. اما چون بیانیه انتشار یافته بود جایی برای بازبینی وجود نداشت؛ ضمن اینکه اگر به دست رسانه هم نمی رسید هم دلیلی برای جلو گیری از آن نبود. بعد از آن ظاهرا گزارشی در این خصوص به دادستانی داده شده و تشکیل پرونده برای من بعنوان دبیرکل حزب دادندحالا چرا پرونده ما را با آن 77 نفر یکی کردند دلیلش روشن نیست و توضیحی هم در این حوزه داده نشده. اما مراحل بازپرسی و تشکیل دادگاه رسیدگی به صورت مشترک با امضا کنندگان بیانیه معروف به 77 پیش می رود. سومین جلسه دادگاه هفته ی پیش بود و من دفاع کردم و وکلا هم دفاع حقوقی انجام دادند.
وی در همین راستا اظهار داشت: تلقی ما این است که به بیانیه حزب باید مطابق با ساز و کار رسیدگی به مسائل مربوط به احزاب رسیدگی شود نه اشخاص. همان گونه که وکیل گفت انتظار این است که دادگاه با حضور هیات منصفه ذیل جرم سیاسی برگزار گردد. بیانیه مربوط به حزب است و باید در چاچوب تخلفات حزبی با آن برخورد شود. حالا وکیل این ایراد را گرفته و دادگاه هنوز اعلام نظر نکرده است. مهلتی برای آخرین دفاع داریم و این هفته اخرین دفاع انجام می شود. البته مشکل جدیدی پیش آمده. اینکه که روند صدور حکم تاخیر دارد. پرونده ای آقای مهدی محمودیان داشت که آن پرونده را هم به این پرونده الحاق کردند که همه این ها می تواند روند صدور حکم را طولانی کند
دبیر کل حزب اتحائ ملت با اشاره به حمله های رسانه ای به رئیس جمهورگفت: در کشور ما ساختار سیاسی نظام مند نیست که بر مبنای آن بر مبنای منافع ملی عمل کنند. اختلاف نظرها هم در آن چارچوب نیست. کما اینکه در آبان 98 پس از افزایش قیمت بنزین و شروع اعتراضات مردمی، مخالفان دولت به این فکر افتادند که از این اعتراضات برای اسقاط دولت مستقر استفاده کنند، که سخنرانی روز یک شنبه رهبری از آن جلو گیری کرد. کسانی بودند که فکر کردند از این مورد که اعتراضات مردمی فراگیر شده استفاده گردد تا دولت را ساقط کنند. این مشکل در کشور ما به صورت جدی وجود دارد. یعنی نماینده مجلس فکر نمی کند نماینده مردم است و باید به داد آنها برسد. فکر می کند دولت را کله کند، و تمام توان نظام صرف این می شود.

منبع:

1399/05/19
20:44:27
5.0 / 5
1787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
محفل