سخنگوی دولت:

برگزاری كنكور در ماه های سرد سال مخاطرات بیشتری دارد

برگزاری كنكور در ماه های سرد سال مخاطرات بیشتری دارد

به گزارش محفل سخنگوی دولت اظهار داشت: تعویق و یا برگزاری كنكور در ماههای سرد سال را هیچ كارشناسی پیشنهاد نكرد؛ چونكه مخاطرات آن بسیار بیشتر از شرایط فعلی است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، درپی ابتلای سخنگوی دولت به ویروس کرونا، دومین نشست خبری مکتوب وی عصر امروز انجام شد که طی آن، علی ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره علت تعلل در عدم تصویب حق مسکن کارگران، اظهار داشت: حق مسکن کارگران به سبب اینکه تابعی از حداقل دستمزد است که در اوائل سال مشخص میشود و حق مسکن نیز باید به تصویب دولت برسد و پس همیشه در پروسه های کمیسیون های دولت بوده و با تاخیر مورد تصویب قرار می گیرد که این امر در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: پیگیری ها نشان میدهد در نخستین جلسه کمیسیون این مساله با نظر موافق و اجماع اعضا درباب میزان پیشنهادی وزارت کارمورد تائید قرارگرفته است.
سخنگوی دولت اظهار داشت: به سبب اولویت چند دستور کار فوق العاده درباب مسائل مهم کشور ازجمله موضوع مالیات بر خانه های خالی و چند موضوع مهم دیگر، این امر در دستور کار بعدی کمیسیون قرار دارد که اساسا بعد از پروسه کمیسیون در دولت تصویب و در زمان مناسب عملیاتی و اجرائی خواهد شد.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که دلیلهای دولت برای برگزاری حتمی کنکور چیست، اشاره کرد: همانطور که دیشب اعلام گردید کنکور در موعد مقرر انجام خواهد شد. در این میان دو گروه نگرانی و دلیلهای خودشان را دارند. یک گروه خواهان برگزاری و گروه دیگر خواهان تعویق آن هستند.
وی اشاره کرد: اما کارشناسان و همکاران بهداشتی و درمانی ما پیش بینی می کنند در ماه های آتی نه فقط از میزان شیوع بیماری کرونا کاسته نخواهد شد بلکه این وضعیت در پائیز و زمستان بدتر نیز می شود. پس تعویق و یا برگزاری کنکور در ماههای سرد سال را هیچ کارشناسی پیشنهاد نکرد؛ چونکه مخاطرات آن بسیار بیشتر از شرایط فعلی است.
وی افزود: تصمیم به برگزاری کنکور با در نظر گرفتن شرایط امروز، پیش بینی از شرایط ماههای آتی و همین طور شرایط آموزشی در سال آینده و خیلی از متغیرهای دیگر بوده است و در این خصوص هیچ اختلافی میان دستگاههای ذیربط مطرح نبوده است.
ربیعی اظهار داشت: باتوجه به تجربه ای که از کنکور دکتری در ایام اخیر داشته ایم امیدواریم با رعایت بیشتر پروتکلهای بهداشتی، داوطلبان عزیز بتوانند بدون نگرانی و با آمادگی و آرامش بیشتر در آزمون سراسری شرکت و موفق باشند.
سخنگوی دولت همین طور در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در دولت برای معرفی گزینه وزارت صمت اجماعی وجود دارد یا منتظر تصویب لایحه تفکیک هستید، اظهار نمود: قانون اساسی به رئیس جمهور اختیار می دهد که چنانچه وزارتخانه ای فاقد وزیر باشد برای مدت سه ماه آن وزارتخانه را با سرپرست اداره نماید و مدت سرپرستی آقای مدرس خیابانی روز ۹۹/۵/۲۲ تمام می شود. چنانچه تا پیش از انقضای مدت مذکور مجلس به تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنعت و معدن رای دهد اقای رئیس جمهور ۲ وزیر به مجلس معرفی خواهدنمود و در غیر اینصورت یک وزیر به مجلس معرفی خواهد شد.
وی تصریح کرد: پیش از تشکیل دولت دوازدهم لایحه اصلاح ساختار به مجلس ارائه شد و در لایحه اصلاح ساختار تشکیل وزارت بازرگانی هم بود اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.
ربیعی با اعلان اینکه خود نمایندگان مجلس دهم بنا به لزوم، طرح تشکیل وزارت بازرگانی را تهیه و به تصویب رساندند، اظهار نمود: تبصره یک این طرح مورد ایراد شورای نگهبان قرارگرفته و در دستور کار مجلس است. رئیس جمهور نیز موضوع معرفی وزیر را به تفکیک دو وزارتخانه منوط نکرده است و این امر هیچ تاخیری در معرفی وزیر پیشنهادی در زمان مشخص ایجاد نخواهد کرد.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اینکه بازپرداخت وامهایی که به کسب و کارها داده شده از چه تاریخی شروع می شود، اظهار داشت: تابحال درخواست مبلغ ۱۰۳۰۵۵ میلیارد ریال در چارچوب تسهیلات از طرف بنگاههای ثبت نام شده ارائه شده است. این درخواستها ازسوی۵۲۵۶۶۱ بنگاه با تعداد اشتغال ۱۰۷۹۰۲۳ برای دریافت تسهیلات از منابع پیش بینی شده ارائه که بعد از بررسی های لازم برای استفاده از منابع در نظر گرفته برای پشتیبانی از بنگاه ها و شاغلین بیشتر لطمه دیده از شیوع ویروس کرونا به بانکها معرفی شده اند.
ربیعی اضافه کرد: شروع بازپرداخت تسهیلات توسط بنگاه ها از شروع آبان ماه سال جاری و مدت بازپرداخت ۲۴ ماهه و با سود تسهیلات ۱۲ درصد است.
وی تصریح کرد: در صورت بازپرداخت تسهیلات بطور کامل از طرف بنگاه های که تسهیلات دریافت نموده اند پیش بینی می شود مبلغ ۳۱۲۵۰ میلیارد ریال تا آخر سال به سیستم بانکی بازگردد.
منبع:

1399/05/14
22:49:02
5.0 / 5
2085
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل