ترامپ شكاف های اجتماعی آمریكا را عمیق كرده است

ترامپ شكاف های اجتماعی آمریكا را عمیق كرده است

محفل: قتل فجیع جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریكایی به دست پلیس این كشور و نحوه مواجهه ترامپ با اعتراضات به این قتل شكاف های نژادی جامعه آمریكا را فعال كرده و به نظر نمی رسد ترامپ بتواند بسادگی این بحران را پشت سر بگذارد.


واکنش های خشونت آمیز به کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در تعداد زیادی از شهرهای این کشور انجام می شود، آنچنان گسترده است که ممکنست آینده سیاسی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد. نکته ای که در این میان خودنمایی می کند، شکاف طبقاتی و نژادی است، شکافی که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ عمیق تر شده است.
اگرچه اعتراضات کنونی همه اقشار مردم را به خیابان ها کشانده است و سابقه کشته شدن سیاهپوستان به دست پلیس آمریکا و اعتراضات بعد از آن مساله تازه ای نیست اما آنچه این تظاهرات را متمایز می کند وسعت و گستردگی آن و تاکید دونالد ترامپ به سرکوب اعتراضات با تمسک به باورهای مذهبی است.
ترامپ در کارزار انتخاباتی خود از ادبیات ضد مهاجران و نژادپرستانه استفاده نمود. خیلی از کارشناسان معتقدند همین ادبیات به پیروزی وی در انتخابات کمک کرد در واقع او توانست آراء جمعیت سفیدپوست خصوصا از لایه های پایین اجتماعی و اقتصادی را کسب کند.
«جو بایدن»، نامزد انتخابات ۲۰۲۰، اواخر فروردین ماه در مورد طبقات و لایه های اجتماعی حامی ترامپ اظهار داشت که در کارزار انتخاباتی اش احیانا نتواند به هسته مرکزی هواداران ترامپ دسترسی پیدا کرده و حمایت آنان را جلب نماید. بایدن اظهار داشت: «شماری از هواداران ترامپ به این خاطر از او طرفداری می کنند که او سیاستی در خصوص شکاف را پی می گیرد. آنان از شکاف نژادی و مذهبی استقبال می کنند. ترامپ یکی از معدود رؤسای جمهور است که توانسته عامدانه کشور را گرفتار شکاف کند.»
با چنین زمینه اجتماعی و سیاسی، بی جهت نیست که پلیس آمریکا با یک مرد سیاهپوست چنین رفتار خشنی می کند و اعتراضاتی گسترده را موجب می شود. ترامپ از شروع ریاست جمهوری برای تامین منافع خود به شکاف های نژادی دامن زده است و اعتراضات اخیر آمریکا حاکی از فعال شدن چنین شکاف هایی است.
سال گذشته ترامپ در اقدامی بسیار عجیب در توییتی به گروهی از نمایندگان کنگره از حزب دموکرات اظهار داشت که آنها اصالتا از کشورهای دیگری آمده اند و بهتر است به کشورهای خود بازگردند و مشکلات آنجا را حل کنند. کشورهایی که به نوشته ترامپ، دولت های ناکارآمد، فاسد و فاجعه باری دارند. رئیس جمهوری آمریکا در دو توییت دیگر این بحث را ادامه داده و گفته که آنها به آمریکا آمده اند تا به ما بگویند چطور باید دولت را اداره نماییم. او پیشنهاد کرده که این نمایندگان به همان جایی که از آن آمده بازگردند و مشکلات آنجا را حل کنند. رنگین پوست بودن مخاطبان این توییت نشانه ای است از بیگانه ستیزی و برتری جویی نژادی رئیس جمهوری آمریکا بود. با این وجود نباید فراموش کرد که در ساختار قدرت در آمریکا هم چنین ذهنیت نژاد پرستانه ای حاکم است کما اینکه نهادهای مسئول و نظارتی آمریکا می توانستند در قبال چنین ادبیاتی ترامپ را بازخواست کنند. هرچند حامیان و فعالان حقوق مدنی، دانشمندان حوزه علوم اجتماعی و حتی بسیاری شهروندان عادی آمریکا همگی بر این مساله توافق نظر دارند که دونالد ترامپ یک نژادپرست به مفهوم واقعی کلمه است
آمریکایی های معترض به مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس، به افزایش برخوردهای خشن پلیس با سیاه پوستان بعد از روی کار آمدن ترامپ اشاره کرده و می گویند که وی در حال عمیق تر کردن شکاف های نژادی و فرهنگی در این کشور است.
ترامپ قبل از این در جلسه ای با حضور نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره ضمن اشاره به مهاجرانی که از هائیتی، السالوادور و برخی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت کرده اند، اظهار داشت: چرا این مردم را از کشورهایی که چاه توالت هستند، به اینجا راه می دهیم؟ رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنان خود گفت ترجیح می دهد مهاجرانی از کشورهایی مانند نروژ به آمریکا بروند.
کاخ سفید بدون تکذیب کردن این سخنان در اطلاعیه ای اعلام نمود که برخی از سیاستمداران در واشنگتن مدافع منافع کشورهای خارجی هستند ولی آقای ترامپ همیشه برای مردم آمریکا می جنگد. بر طبق این بیانیه ترامپ به دنبال اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکاست تا این کشور پذیرای مهاجرانی باشد که به رشد اقتصادی آمریکا کمک کنند.
سخنان ترامپ و واکنش کاخ سفید البته درآن روزها زمینه ساز اعتراض خیلی از سیاستمداران و نهادهای بین المللی شد همچون کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر درباب اظهارات ترامپ اظهار داشت: نژادپرستانه بهترین لفظی است که می توان در مورد این اظهارات به کار برد. نمی توان تمام کشورها و قاره هایی را که مردمشان به سبب سفید نبودن مورد استقبال قرار نمی گیرند، گند و کثافت نامید.
کرونا و نژادپرستی
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست مدتی پیش در سرمقاله خود به رفتارهای تبعیض آمیز دولت ترامپ در اوج گسترش کرونا اشاره نمود و نوشت، باوجود آنکه کروناویروس تفاوتی بین نژادهای مختلف قائل نیست اما آمریکا رفتارهای نژادپرستانه دارد.
در این گزارش آمده است، تا جایی که می دانیم ویروس جدید کرونا تبعیضی بین نژادها قائل نیست اما آمریکا رفتارهای تبعیض آمیزی دارد و آمار و ارقامی که تابحال انتشار یافته نشان می دهد، سیاهپوستان به یک میزان نامتناسب در آمریکا بر اثر مبتلاشدن به کرونا جان خودرا از دست می دهند.
این گزارش به آمار و ارقام انتشار یافته اشاره نمود و نوشت، آمار و ارقامی که در هفته های اخیر از شهرها، مناطق و ایالات پخش شده، نگران کننده است، ۳۰ درصد از جمعیت شیکاگو سیاهپوست هستند اما ۷۰ درصد از افرادی که در این شهر بر اثر کرونا جان خودرا از دست داده اند، سیاهپوست می باشند.
اگر چه قانون اساسی آمریکا تبعیض بر طبق رنگ پوست و نژاد را محکوم می کند، اما شکاف اقتصادی و سیاست های دولت این کشور تبعیض و جداسازی نژادی نهادینه می کنند. فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا مدت هاست که قطبی شده است. بخش اعظم این شرایط حاصل سیاست های نژاد پرستانه ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید است که آمریکا را در آستانه زلزله ای بزرگ قرار داده است.منبع:

1399/03/15
23:13:22
5.0 / 5
2265
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
محفل