بسته شدن پرونده موضوعات فنی هسته ای لازمه رسیدن به توافق نهایی

بسته شدن پرونده موضوعات فنی هسته ای لازمه رسیدن به توافق نهایی

محفل: مذاکرات وین بعد از نزدیک به پنج ماه وقفه در حالی از روز ۱۳ مرداد از سر گرفته شده است که نه تنها رفع موثر و پایدار تحریم ها بلکه بسته شدن موضوعات فنی و حقوقی درباره برنامه هسته ای ایران از لازمه های رسیدن به توافق نهایی است.


جمهوری اسلامی ایران به گواهی ۱۵ گزارش صریح آژانس بین المللی انرژی اتمی درحال اجرای تعهدات هسته ای خود طبق توافق هسته ای بود که آمریکا در دولت دونالد ترامپ در می ۲۰۱۸ از آن خارج شد و با اعمال مجدد تحریم های یکجانبه و راه اندازی کارزار فشار حداکثری ضد ایران مانع از انتفاع ملت ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق شد.
اما تهران در مقابل این بدعهدی و سیاست خصمانه واشنگتن و طرف های غربی، مسئولانه رفتار کرده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانسته است این توافق را که حالا دولت جو بایدن ادعای بازگشت به آنرا دارد، حفظ کند.
جمهوری اسلامی ایران از آوریل ۲۰۲۱ هم با حسن نیت درحال مذاکره با طرف های دیگر برای از سرگیری اجرای کامل توافق است اما به علت ناتوانی دولت جو بایدن به منظور تصمیم گیری سیاسی برای بازگشت به این توافق و تضمین بهره مندی ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده، بازگشت به این توافق تابحال میسر نشده است.
این در شرایطی است که مقامات آمریکایی که خود عامل این وضعیت هستند، به جای غلبه بر مشکلات داخلی و تصمیم گیری سیاسی، در یک بازی مقصر نمایی از آغاز این مذاکرات، سناریوی های مختلفی را برای مقصر جلوه دادن ایران در پیش گرفته اند؛ از تاکتیک ضرب الاجل های تصنعی تا تاکتیک جدید ادعایی در خصوص کم و محدودن بودن انتظاراتشان.
اما نکته قابل تامل این است که محور تمامی این سناریوهای، هراس از پیشرفت های برنامه هسته ای صلح آمیز ایران است که در برابر نقض عهد آنها انجام می شود و بدون کوچکترین اشاره ای به این بدعهدی، خسارات ناشی از آن و عرضه راهکارهای عملیاتی جبرانی، تنها به دنبال اجرای سناریوی هراس از پیشرفت های هسته ای و جنون اعمال فشار و تهدید هستند.
آنها در پازل هراس افکنی از برنامه هسته ای ایران حتی کوشیده اند رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی را با خود همراه سازند بگونه ای که گروسی در حاشیه دهمین کنفرانس بازبینی ان پی تی در نیویورک در جمع خبرنگاران ادعا نمود برنامه هسته ای ایران بلند پروازانه، گسترده و پیچیده از نظر تکنیکی است.
وی با اشاره به اینکه برنامه هسته ای ایران در سال ۲۰۲۲ بسیار متفاوت از برنامه آن در سال ۲۰۱۵ است، ادعا نمود برنامه هسته ای ایران بسیار بسیار سریع درحال پیشرفت و گسترش است.
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون اشاره به نقض عهد آمریکا اظهار داشت که برای تایید این برنامه هسته ای، متناسب با پیشرفت ها به دسترسی نیاز داریم و بلافاصله اذعان کرد تایید برنامه هسته ای ایران ناممکن نیست، اما کار بسیار جامع و ضروریست.
اما حقیقت این است که متاسفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی به دنبال استانداردهای دوگانه در اعمال مفاد عدم اشاعه، نه تنها سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی را که با حمایت و کمک آمریکا ساخته شده اند و تهدیدی جدی ضد امنیت کشورهای خاورمیانه ای عضو معاهده محسوب می شوند، نادیده می گیرد؛ بلکه حتی ادعاهای این رژیم تروریستی و سرویسهای جاسوسی را مبنایی ضد برنامه هسته ای صلح آمیز ایران که به گواهی خود آژانس تابحال تحریفی نداشته است، قرار می دهد.
رژیم متجاوز و اشغالگر صهیونیستی که تابحال چندین دانشمند هسته ای ایران را بیگناه ترور کرده است به تازگی حتی در تلاشی باج خواهانه، تهدید کرده به تاسیسات هسته ای صلح آمیز تحت پادمانهای آژانس در جمهوری اسلامی ایران حمله می کند اما متاسفانه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی حتی جرات کوچکترین واکنش و اظهار نظری را در این حوزه نداشته است.
حقیقت آشکار این است که جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای است، به عدم اشاعه هم متعهد است و از اجرای غیر تبعیض آمیز و بیطرفانه نظام پادمان های توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می کند.
ایران همواره تاکید کرده است آژانس بین المللی انرژی اتمی باید وظایف خویش را به صورت حرفه ای و فارغ از فشار طرفهای ثالث و بویژه اتهامات بی اساس سازمانهای جاسوسی انجام دهد.
از این رو، اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی که حالا از کاهش نظارتش بر برخی تاسیسات هسته ای ایران ناراضی بوده و مدیرکل آن مدعی است "اظهارات خوب کافی نیست و شفافیت، پایبندی و همکاری با آژانس لازم است"، باید قبل از همگان او اثبات کند که به تعهداتش بعنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند است، و تحت تأثیر القائات و سناریوها و سندسازی های سرویسهای جاسوسی دنیا نیست.
اگرچه بر همه آشکار است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از نظر اقتصادی و سیاسی وابسته به قدرتهای غربی و خاص است اما مدیر کل آن برای حفظ آبرو و اعتبار حرفه ای این نهاد بین المللی باید یکبار هم که شده جرات و جسارت به خرج دهد و برای حل بحران تصنعی بر سر برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، نه تنها همه پرونده های ادعایی بلکه از نظر فنی و حقوقی هم راه هرگونه ادعاهای بی پایه و اساس و خصمانه را ببندد.


1401/05/14
13:46:21
5.0 / 5
718
تگهای خبر: اتهام , اقتصاد , پرونده , حامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل