دبیر ستاد حقوق بشر:

پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم

پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم

به گزارش محفل کاظم غریب آبادی با اشاره به اقدامات مختلف برای آزادی اتباع ایرانی اظهار داشت: ما پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در حاشیه همایش افشای حقوق بشر آمریکایی در جمع خبرنگاران، گفت: آمریکا از ناقضان اصلی حقوق بشر در عرصه داخلی و بین المللی است و حقوق بشر برای آمریکا فقط ابزاری برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل جهت حصول به اهداف سیاست خارجی خود است.

وی اشاره کرد: اقدامات آمریکا با هیچ وسیله‎ ای قابل توجیه نیست، آمریکا بزرگ ترین دشمن بشریت است. وقت آن فرا رسیده است که جامعه بین المللی آمریکا را بابت جنایت هایش پاسخگو کنند؛ سازمان های بین المللی متاسفانه سیاست زده شدند و بنا بر این باید از افکار عمومی آغاز کرد و این فشار در ادامه بوسیله سازمان های بین المللی ادامه یابد.

غریب آبادی همین طور در مورد اقدام های انجام شده برای آزادی شماری از افراد بازداشت شده در آمریکا که به اتهامات واهی در زندان به سر می برند، اظهار داشت: در بحث پشتیبانی از اتباع و نیز دیپلمات های ایرانی لطمه دیده بر اثر اقدامات کشورهای خارجی خصوصاً آمریکا قانونی در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه اشاره کرد: بخشنامه اجرائی این قانون در حوزه پشتیبانی از اتباع ایرانی که با ادعاهای واهی توسط دولت های خارجی دستگیر و زندانی می شوند، متاسفانه ساکت است. وظیفه حاکمیت است که در کنار پشتیبانی از کارکنان دستگاه های اجرائی و یا افرادی که ماموریتی از این دستگاهها دریافت می کنند، از اتباع عادی که بی اساس و بدون هیچ جرمی در خارج از کشور به زندان می افتند و در کنار آن متحمل خسارات مالی هم می شوند، حمایت کند. حداقل این حمایت، شامل گرفتن وکیل و حمایت های دیپلماتیک است. به عنوان ستاد حقوق بشر از دستگاه های ذیربط اجرائی درخواست می نماییم تا بخشنامه اجرائی این قانون را اصلاح و تکمیل کنند.

ایشان سپس با اشاره به این که برخی از ایرانیان به بهانه های واهی دور زدن تحریم های غیرقانونی در آمریکا در زندان به سر می برند، بیان کرد: وظیفه ما پیگیری این گروگان گیری ها از طرف رژیم آمریکاست و در این خصوص اقدامات مختلفی نیز تا حالا انجام شده است، البته باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

غریب آبادی در خاتمه اظهار داشت: یکی از اقداماتی که تا حالا انجام شده، پاسخ مثبت به ایده های تبادل زندانیان در چند مرحله بوده است، باوجود اینکه از نظر نظام قضایی متخلفین متعلق به کشورهای خارجی باید تا روز آخر مجازات خودرا طی کنند، اما با رویکرد پشتیبانی از اتباع بی گناه خود، با تسامح به چنین طرح هایی نظر مساعد نشان داده است. ما به اقدامات مختلف برای آزادی اتباع خود ادامه خواهیم داد.
منبع:

1401/04/09
21:24:51
5.0 / 5
763
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل