خطیب زاده:

هنوز پاسخ جدیدی از آمریکایی ها دریافت نکردیم

هنوز پاسخ جدیدی از آمریکایی ها دریافت نکردیم

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به سفر هماهنگ کننده مذاکرات وین به تهران و واشنگتن، اظهار داشت: آقای مورا در مسافرت به تهران حامل نکاتی بودند. پیام ما و خواست ما بسیار روشن بود و سعی کردیم مسیر دیگری را طی نماییم اما هنوز پاسخ جدیدی از جانب آمریکایی ها دریافت نشده است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، سعید خطیب زاده بامداد روز دوشنبه در اولین نشست هفتگی خود در سال ۱۴۰۱ ضمن اشاره به کارنامه دستگاه دیپلماسی در سال گذشته، اظهار داشت: در حوزه خنثی سازی تحریم ها برای ارتقای تجارت خصوصی و دولتی، نفتی و غیرنفتی، نمره قابل قبولی داشتیم.
وی اضافه کرد: در حوزه رفع تحریم ها هم اقدامات گسترده ای از جانب دستگاه دیپلماسی انجام شد و ماه ها مذاکره و ده ها جلسه در وین و صدها جلسه در تهران و رفت و برگشت های مختلف حجم بسیار زیادی از فعالیتهای دستگاه دیپلماسی بود. سیاست خارجی متوازن در عمل درحال پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: سال قبل به خاطر وجود کرونا سال سختی بود و اگر سُفرای ما وسط میدان قرار نمی گرفتند، تأمین واکسن به راحتی اتفاق نمی افتاد.
خطیب زاده ضمن اشاره به رکود در حوزه گردشگری به علت شرایط کرونایی بر این نکته هم تاکید کرد که سفارتخانه های ما در کشورهای خارجی تلاش کردند کمک موثری داشته باشند تا صنعت گردشگری به روال عادی بازگردد و به گردش درآید.
وی با اشاره به اینکه روابط ما با همسایگان بیشتر از دو و نیم برابر شده است، یادآورد شد: ایجاد روابط تاب آور خارجی چارچوبی بود که وزارت خارجه پیگیری کرد و در ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ نتایج موفقی داشت.
سخنگوی وزرات امور خارجه ضمن اشاره به مبحث پیشگیری از ورود یکی از هنرمندان کشورمان به آمریکا عنوان کرد: ایالات متحده از این اقدامات متناقض زیاد کرده است. آنچه در مورد یکی از هنرمندان ما رخ داد، یک نمونه از صدها هزار نمونه ای است که طی ۴۰ سال قبل آمریکا ضد ملت ایران انجام داده است. آمریکا نشان داده از نظر واشنگتن همه چیز سیاسی و امنیتی و ابزاری است و هر زمان لازم بداند همه ارزش ها را قربانی می کند که اهداف سیاسی خویش را جلو ببرد. برخلاف تمامی شعارها، آن چه برایش مهم می باشد سیاست هایی است که در واشنگتن و در کاخ سفید بر ضد ملت ایران فرمول بندی شده است.
وی اضافه کرد: همه ما فراموش نکنیم آنکه امروز در مقابل ما قرار دارد دولتی نیست که به وظایفش عمل کند بلکه می خواهد از ابزارهای قانونی استفاده نماید که به وظایفش عمل نکند. آنچه در وین هست به خاطر رویکرد آمریکا در نقطه توقف قرار دارد. آمریکا تلاش می کند موضوعات باقیمانده را گروگان مسائل داخلی خود کند و ایران و ایرانی نمی تواند تا ابد صبوری کند. اگر آمریکا می خواهد توافقی داشته باشد باید تصمیم سیاسی خویش را در اسرع وقت بگیرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه آقای مورا در مسافرت به تهران حامل نکاتی بود، تاکید کرد: آقای مورا در این سفر حامل برخی نکات بود و می خواست با ما تبادل نظر کند. ما موضوعات مدنظر خویش را به مورا گفتیم. پیام، پاسخ ها و خواسته های ما روشن بود.
سفر مورا برای این بود که از این شرایط خارج شویم. سعی کردیم بعنوان جمهوری اسلامی ایران مسیر دیگری را باردیگر امتحان نماییم که موضوعات باقیمانده حل و فصل شود. تا هم اکنون به شهادت آنهایی که پیام برده و آورده اند، بیشترین ابتکارات را ایران داشته است.
وی افزود: مورا با پیام و پاسخ های تهران، ایران را ترک کرد و ما همچنان منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم و پاسخ جدیدی دریافت نشده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد سفر وین اظهار داشت: آنچه در دو هفته گذشته بیشتر از پیش برای ما روشن شده، این است که بایدن و کاخ سفید تصمیم خویش را نگرفته اند و متاسفانه کل یک توافق را گروگان مسائل حزبی و داخلی آمریکا کرده اند و همان نگاهی را پیش می گیرد که منجر به شکست خیلی از توافقات بین المللی شده است؛ یعنی منوط کردن یک توافق بین المللی به زدو بندهای داخلی خودشان. توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ چارچوب بحث است و در همین چارچوب دولت بایدن باید تصمیم سیاسی خویش را بگیرد.
وی افزود: آمریکا مسؤول توقف امروز مذاکرات و تطویل روزهای آتی است. چاره هم در کاخ سفید است. باید به خواسته های معقول ایران که مورد تایید اعضای ۱+۴ است، پاسخ منطقی بدهد که ما آمادگی داشته باشیم به وین بازگردیم.
توافق بسیار در دسترس می باشد، اگر آمریکا بداند و یقین داشته باشد که ما از خطوط قرمز خود نه رد می شویم و نه از خواسته های خود کوتاه خواهیم آمد.
خطیب زاده اضافه کرد: انتقاع ایران از برجام مطابق نص توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مأموریت اصلی وزارت خارجه است. هم اکنون در گام های پایانی، آمریکا تلاش می کند انتفاع چرخه اقتصادی ایران و انتفاع ما از ابعاد مختلف برجام را مانع شود. ما در نقطه ای قرار داریم که ایالات متحده باید تصمیم بگیرد می خواهد میراث ترامپ را حفظ کند یا بعنوان یک دولت نیمه مسؤول عمل کند و توافق صورت گیرد. متاسفانه بازیگران بین المللی می بینند دولت بایدن همان مسیر دولت قبلی را می رود.
وی افزود: تحریم های غیرقانونی و یکجانبه جزو رویه های عادی آمریکا شده و باورش شده است که پلیس، قاضی و هیئت منصفه دنیاست و قوانین داخلی این کشور مقررات بین المللی است. هیچ کدام از این ها نیست، ایالات متحده باید بپذیرد بعنوان یک دولت برابر در حقوق بین الملل وارد گفت وگوها شود. گردن کشی و زیاده خواهی جواب نمی دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد روابط ایران و عربستان هم بیان داشت: آمادگی داریم گفت وگوها ادامه پیدا کند و اختلافات حل شود. ما نظرات خویش را مکتوب به طرف سعودی عرضه کرده ایم و آنها باید نظرات خویش را اعلام کنند.
خطیب زاده اظهار داشت: افغانستان امروز با مشکلات زیادی روبه روست و مردم این کشور در فشار و سختی هستند. آقای امیرعبداللهیان به صراحت اعلام نمود پذیرفته نیست که حقوق اولیه فرزندان و دختران آنها نادیده گرفته شود و باید تلاش نماییم افغانستان از این دوران گذار عبور کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در مورد پیش نویس متن توافق اظهار داشت: وزارت خارجه، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و متعلق به آحاد ملت و در واقع وزارت خارجه موافق و مخالفین توافق هست، اما وزارت خارجه فقط یک مأموریت دارد که باید بعنوان یک دستگاه حاکمیتی وظیفه خویش را انجام دهد.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: اگر امروز پافشاری ما بر حقوق ملت نبود، شاید توافقی نیم بند در ماه ها قبل انجام شده بود. روابط دولت و مجلس، روابط وزارت امور خارجه و مجلس در خیلی از ابعاد به هم نزدیک و در راه همکاری است و شورایعالی امنیت ملی، راهبردی مذاکرات را بر عهده دارد. در این شورا و کمیته هسته ای، رئیس مجلس شورای اسلامی حضور دارد و تمامی مباحث آنجا مطرح می شود.
وی تصریح کرد: کل توافق معطل تصمیم سیاسی واشنگتن است و هفته هاست که معطل همین هستیم و مبحث هم افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی و انتفاع اقتصادی ایران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نقض آتش بس از جانب عربستان اظهار داشت: دولت نجات ملی هنوز اظهار نظری در این خصوص نداشته ولی ایران از آتش بس در یمن استقبال می کند و این اقدام باید با آغاز گفت وگوی یمنی - یمنی کامل شود و باید منتظر ماند.
وی درمورد موضع ایران در مورد جایگاه زنان و دختران در افغانستان؛گفت: افغانستان امروز با مشکلات زیادی روبرو است. دختران، زنان، کودکان و مردان و تمامی اقشار مردم افغانستان در فشار و سختی هستند. به صراحت آقای امیرعبداللهیان در ملاقات ها در چین اعلام نمود که پذیرفته نیست حقوق اولیه دختران و زنان افغانستان برای تحصیل نادیده گرفته شود. هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان باید مسؤولیت پذیر باشد و همه باید تلاش نماییم افغانستان از دوران گذار به خوبی عبور کند. و دولت فراگیر تشکیل گردد که همه این نگرانی ها مرتفع شود و حقوق رعایت شود.
سخنگوی دستگاه وزارت خارجه اظهار داشت: اجلاس همسایگان افغانستان در چین یکی از موضوعات مهم آن مردم افغانستان بودند. برای ایران مردم افغانستان اولویت هستند و از همین باب است که در میانه زمستان سخت افغانستان سعی کردیم سوخت را برسانیم و بازارچه های مرزی باز بماند.
وی درمورد وضعیت عراق اظهار داشت: سفارت ما در بغداد و مقامات در تهران تلاش کردند روند دموکراتیک در عراق تسریع شود. ما حامی انتقال دموکراتیک قدرت در عراق بودیم و باید تلاش نماییم نهادهای قانونی در عراق تقویت شوند. البته این مورد کاملا عراقی است. ما بعنوان دوست عراق تلاش کردیم، فقط و فقط با رعایت عدم دخالت و با رعایت تسهیل گری و بی طرفی کمک نماییم. این فرایند هر چه زودتر حل شود برای عراق و همسایگان آن بهتر خواهد بود. گفت وگوها با همه طرف های عراقی برای نشستن و گفتگو با همدیگر با جدیت ادامه دارد.
خطیب زاده درمورد تحولات اخیر در پاکستان افزو: از نزدیک اتفاقات پاکستان را رصد می نماییم و تحولات در کشور دوست و برادر پاکستان از اهمیت جدی برخوردار می باشد و در نظام پارلمانی پاکستان این تحولات طبیعی است و همه باید اطمینان حاصل نماییم مردم پاکستان بدون دخالت خارجی و مداخله ای سرنوشت کشور خویش را رقم بزنند. روابط بسیار خوبی با دولت پاکستان داریم و در همین چارچوب سعی کردیم روابط را حفظ نماییم.


1401/01/16
20:29:26
5.0 / 5
810
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل