روحانی با تاكید بر رعایت پروتكل های بهداشتی:

عزاداری محرم چه در مناطق قرمز و چه سفید باید برگزار گردد

عزاداری محرم چه در مناطق قرمز و چه سفید باید برگزار گردد

رئیس جمهور با تاكید بر رعایت پروتكل های بهداشتی عنوان نمود كه همه جا باید عزاداری امام حسین (ع)برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی كه قرمز است یا سفید است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه شش ماه از انتشار کرونا در کشور می گذرد، اظهار داشت: سال های سختی از آغاز تحریم ها ضد ایران برای مردم وجود داشت و سال هایی با مشکلات زیاد را پشت سر گذاشتند.
وی اضافه کرد: وقتی می گوییم مردم عروسی داشته باشند اما اجتماع شکل نگیرد مردم در سختی و فشار قرار می گیرند اما مردم عزیز ایران در طول دوسال و چندماه تحریم و چندماه کرونا نشان داده که به زانو درنمی آید و توان ایستادگی در مقابل آنرا دارند و زیر بار این مسائل نخواهند رفت.
رییس جمهوری تصریح کرد: امید به آینده لازم است و یاس که جنود شیطان است باید از میان برود و باید همیشه به روز گشایش خود ایمان داشته باشیم. در کنار آن برنامه ریزی و حسابگری برای عبور از مشکلات و سختی ها لازم است.
وی اضافه کرد: امروز کادر درمان از یک سو و کادر تولید و توزیع و فرهنگ ما دست به دست هم دادند و اگر یکی از آنها نبود نمی توانستیم پیش برویم. اگر کادر تولید نبود چه می شد؟ باید همه چیز را از خارج وارد می کردیم که اولا به ما نمی دادند و اگر می دادند با چه سختی ها و هزینه هایی این اتفاق رخ می داد و آن وقت چه اتفاقی برای بیمارستان های ما می افتاد؟
روحانی با اشاره به اینکه کشور ما علیرغم تحریم و بیماری کرونا یک بحران بزرگ را شاهد نبودیم، خاطرنشان کرد: ما در دولت هرچه به فکرمان می رسد را انجام می دهیم و تمام تلاش خویش را در این حوزه کرده ایم. درباره وضعیت مسکن هم دو مصوبه داشتیم که آخرینش اعطای وام به مستأجران بود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه برای کسب وکارهایی که در این زمان به مشکل خوردند هم وامی را در نظر گرفتیم، اظهار نمود: ما پرداختی را در سه نوبت برای خانواده هایی که در مضیقه بیشتری بودند هم در نظر گرفتیم و البته در شرایطی که ما هستیم نیازهای بهداشتی و غذایی در اولویت اول ماست.
وی اضافه کرد: ما امروز با گذشت پنج ماه از شیوع این ویروس یک تصویر نسبتا درستی از این بیماری داریم و متوجه ایم که باید بر نظام بهداشت تاکید و تمرکز شود تا کسی اصلا به بیمارستان نرسد که البته اگر رسید، لاجرم نظام درمان باید وارد کار شود. روحانی خاطرنشان کرد: بعضی از ممنوعیت ها و محدودیت ها خودش مشکل آفرین است و زمانی که تولید متوقف شود مردم در مضیقه قرار می گیرند ولی لازم است که این کارها از سر گرفته شود و پروتکل ها و اصول بهداشتی رعایت شود و نظارت سفت و سختی بر آن صورت گیرد و این در همه کشورها در حال اعمال شدن است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه اگر جامعه ای روحیه خویش را ببازد و گرفتار افسردگی شود کارش سخت خواهد شد، اظهار داشت: مردم باید از این بیماری خطرناک بترسند و مراقبت و استراحت داشته باشند، اما بین اضطراب و استرس و ترس معقول تفاوت وجود دارد و اصولی که باید در تبلیغات بر آن تاکید نماییم و این است که وقتی می گوییم در اجتماعات باید ماسک داشته باشیم پس وفور کافی و قیمت مناسب ماسک را هم باید در کنارش محقق نماییم.
وی با اشاره به اینکه گفته می شود در وزارت بهداشت روزانه یازده میلیون ماسک تولید می شود، اظهار نمود: ما باید روحیه ایثارگری و یاری کردن را هم در جامعه حفظ و تقویت بکنیم که امیدواریم این مورد را در ماه محرم هم شاهد باشیم هرچند که الان در همین ماه ذی الحجه هم می توان به این مورد توجه کرد. روحانی خاطرنشان کرد: مردم این بیماری را مقطعی نبینند. نگویند که یک هفته ماسک زدیم آیا بازهم باید ادامه دهیم. اصلاً بحث روز و ماه و شاید سال هم در این مورد مطرح نیست. ما نمی دانیم تا چه زمانی تولید واکسن برای این بیماری امکان دارد و چقدر طول می کشد که این واکسن به همه برسد. پس راهی طولانی را در این حوزه پیش رو داریم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه با همت و تلاش پزشکان توانسته ایم در بعضی استان ها انتشار کرونا را کنترل نماییم، اظهار نمود: اما باید بدانیم که مساله توجه به پروتکل ها در ماه محرم هم بسیار مهم می باشد. یک وقتی در جامعه ما بحث بود که نان یا جان. اما مردم ما نشان دادند که اصلأ چنین دوگانگی وجود ندارد و هر دو در کنار هم می تواند محقق شود. الان هم بعضی می گویند عزاداری یا سلامت؟ پاسخ این است که هردو. هم عزای امام حسین (ع) باشد و هم تاکید بر سلامتی.
وی اظهار داشت: اینکه ملت ما شجاع، قوی و استوار در مقابل آمریکا و تحریم ها ایستاده است و در مقابل دشمنان ایستادگی می کند ناشی از همین فرهنگ عاشورایی است. ما تجربه ماه رمضان و شب های احیا را داشتیم و هیچکس پس از آن نگفت که ماه رمضان و شب های قدر سبب انتشار کرونا شد. حتی معاندین هم چنین چیزی را نگفتند.
روحانی تصریح کرد: همه جا باید عزاداری امام حسین (ع)برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است. اما زمان عزاداری و وجود ماسک و مواد ضدعفونی کننده و یک فضای باز و فاصله گذاری هم لازم است. ولی زمان عزاداری می تواند کنترل شود، می شود چهار یا پنج روز باشد می توان زمان حضور در عزاداری ها محدود شود چون می تواند ما را با مشکل در زمینه انتشار کرونا مواجه کند.
رییس جمهوری اظهار نمود: سال جاری در کنار شکوه عزاداری محرم، ماسک داشتن هم جزو شکوه است. رعایت پروتکل ها هم جزو شکوه است، جمع نشدن افراد زیاد در فضای محدود هم جزو شکوه است. ما باید در این حوزه برای همه دنیا یک الگو از برگزاری عزاداری محرم باشیم.
وی در انتها اظهار داشت: کسی نمی تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می نماییم هم به دین عمل می نماییم و از همه متولیان فرهنگی و اماکن مذهبی می خواهیم که در قالب دین و رعایت پروتکل ها کار را پیش ببریم. ما می خواهیم هم عزاداری نماییم هم عزادار امام حسین را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم مردم و هم دین و هم امام حسین (ع) از ما می خواهد.
منبع:

1399/05/04
23:26:59
5.0 / 5
2063
تگهای خبر: دولت , طرح , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل