نماینده پیشین مجلس :

باید از تضمین های دوره بایدن استفاده نمائیم

باید از تضمین های دوره بایدن استفاده نمائیم

به گزارش محفل یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید از تضمین های دوره بایدن استفاده نمائیم و تمام طلب های خودرا از کشورهای دیگر بگیریم و در حوزه زیرساخت ها سرمایه گذاری نماییم، برای اینکه بایدن فقط می تواند برای دوره ریاست جمهوری خود تضمین های لازم برای اجرای برجام را بدهد.


ابراهیم نکو در گفت و گو با ایسنا، درباره ارزیابی خود از روند مذاکرات وین اظهار نمود: در محاوره عمومی گفته می شود ۹۹ درصد کارها انجام شده، اما همان یک درصد آخر مانع نهایی شدن کارها شد. الان در مذاکرات هم همین حمایت وجود دارد. هر دو طرف اعلام نمودند مذاکرات پیشرفت کرده و به روزهای نهایی رسیده ایم، اما جزییات که مهمست باقی مانده است.
وی افزود: ایران به دنبال گرفتن تضمین های طولانی از آمریکاست اما به نظر من امکان آن نیست چون قوانین آمریکا چنین اجازه ای نمی دهد. قانون آمریکا به هر رییس جمهور اجازه می دهد بر طبق اختیارات خود و در دوره مسئولیت اش عمل کند. بدین سبب نمی توان تضمین هایی گرفت که برای دوره ریاست جمهوری های بعدی آمریکا ضمانت اجرائی داشته باشد.
این فعال سیاسی اضافه کرد: اگر در ایام آینده توافقی صورت بگیرد به نظر من ایران به تضمین های دوره بایدن اکتفا می کند برای اینکه بایدن می تواند تنها تضمین کننده تصمیمات خود در دوران ریاست جمهوری اش باشد. این مسئله تضمین ها بر روند مذاکرات تأثیرگذار است و به اصطلاح گل طلایی مذاکرات بوده و می تواند نتیجه نهایی را روشن کند.
نکو همین طور اظهار داشت: پیش بینی من این است که اگر توافقی صورت بگیرد، ایران به حداقل هایی که از طرف دولت آمریکا تضمین شده باشد کفایت می کند. این اقدام منطقی هم هست چون همانطور که اشاره کردم قوانین آمریکا به روسای جمهور این کشور اجازه تضمین های مادام العمر را نمی دهد، بدین سبب ما باید از فرصت دوره بایدن بهره برده و طلب های خودرا از سایر کشورها گرفته و در حوزه زیرساخت ها سرمایه گذاری نماییم تا اگر در آینده توافق بهم خورد بتوانیم بر طبق این سرمایه گذاری ها برای مدت طولانی به مسیر خود ادامه دهیم.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در آخر اضافه کرد: تیم مذاکره کننده ما هم باید با درایت کافی و کامل عمل کند تا در دوره ریاست جمهوری های بعدی آمریکا خلل کمتری به برجام وارد شود.1400/12/08
12:56:33
5.0 / 5
882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل