معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اعلام كرد

جنبش عدم تعهد خواهان آخر دادن فوری به تحریم های یکجانبه ضد کشورها شد

جنبش عدم تعهد خواهان آخر دادن فوری به تحریم های یکجانبه ضد کشورها شد

ایرنا- زهرا ارشادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد عنوان کرد: جنبش عدم تعهد از کشورهایی که اقدام به اعمال تحریم های یکجانبه کرده اند می خواهد با قید فوریت به این تحریم ها آخر دهند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر زهرا ارشادی، سفیر ومعاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی در سخنانی با عنوان دستور کار «گزارش کمیته منشور سازمان ملل متحد» به نمایندگی از جنبش عدم تعهد در کمیته ششم مجمع عمومی افزود که جنبش عدم تعهد نگرانی عمیق خویش را در مورد اعمال قوانین و سایر اشکال اقدامات قهرآمیز در حوزه اقتصادی ضد کشورهای در حال توسعه همچون تحریم های یکجانبه که باعث نقض منشور ملل متحد و تضعیف مقررات بین المللی و قوانین سازمان تجارت جهانی هستند، ابراز می کند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در سخنانش اظهار داشت: جنبش عدم تعهد ضمن تاکید بر نقش و اهمیت کار کمیته منشور سازمان ملل و تقویت نقش این سازمان بر این باور است که این کمیته می بایست نقشی کلیدی در روند اصلاحات جاری سازمان ملل بر مبنای قطعنامه ۳۴۹۹، ۱۵ دسامبر ۱۹۷۵ ایفا کند.
وی خاطرنشان کرد: جنبش بر این باور است سازمان ملل متحد، نقشی محوری و حیاتی در رسیدگی به موضوعات در رابطه با همکاریهای بین المللی، توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی، صلح و امنیت، حقوق بشر و حاکمیت قانون مبتنی بر گفتگو، همکاری و اجماع سازی بین الدولی دارد و از همه کشورهای عضو می خواهد تا تعهد خود به منشور سازمان ملل را از راه احترام به اصول آن مانند خودداری از تهدید یا استفاده از زور احترام به تمامیت ارضی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات تحکیم بخشند.
ارشادی تصریح کرد: در عین حال، این جنبش نگرانی خویش را نسبت به تجاوز مستمر شورای امنیت به وظایف و اختیارات مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی از راه رسیدگی به مباحثی که در صلاحیت ارگان های مزبور است، و همینطور اقدامات صورت گرفته جهت ورود به عرصه هنجارسازی که ذیل اختیارات مجمع عمومی است، اعلام می دارد.
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد عنوان کرد: جنبش عدم تعهد باردیگر تاکید می کند که اصلاحات سازمان ملل باید مطابق با اصول و رویه های تعیین شده توسط منشور ملل متحد انجام پذیرد و در همین راستا، کمیته ویژه منشور سازمان ملل متحد و تقویت نقش سازمان می تواند در بررسی مسائل حقوقی در این فرایند مشارکت داشته باشد.
دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل افزود: انتظار می رود کمیته های تحریم شورای امنیت، ارزیابی های عینی بیشتری را پیرامون روش مورد استفاده در ارزیابی نتایج انسانی تحریم ها و نتایج کوتاه مدت و بلندمدت اجتماعی، اقتصادی و انسانی تحریم ضد کشورها عرضه کند.
ارشادی اظهار داشت: همینطور انتظار داریم که اطلاعات در ارتباط با نتایج بشردوستانه اجرای تحریم ها، همچون موارد تأثیرگذار بر زندگی غیرنظامیان کشور هدف، توسعه اجتماعی-اقتصادی آن و کشورهای ثالث که به باعث اجرای این تحریم ها صدمه دیده اند یا امکان دارد صدمه ببینند، عرضه شود.
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: معتقدیم رژیم تحریم های بین المللی باید از ایجاد نتایج ناخواسته در کشور هدف یا کشورهای ثالث که امکان دارد منجر به نقض حقوق بشر و آزادی های اساسی شود، اجتناب و از پیشگیری از رسیدن کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان خودداری کند.
این مقام نمایندگی ایران در سازمان ملل افزود: جنبش عدم تعهد همینطور نگرانی عمیق خویش را در مورد اعمال قوانین و سایر اشکال اقدامات قهرآمیز در حوزه اقتصادی ضد کشورهای در حال توسعه، همچون تحریم های یکجانبه که باعث نقض منشور ملل متحد و تضعیف مقررات بین المللی و قوانین سازمان تجارت جهانی هستند، ابراز می کند.
وی خاطرنشان کرد: دیدگاه جنبش عدم تعهد بر این اصل مبتنی است که اعمال تحریم ها باید بعنوان آخرین چاره در نظر گرفته شود. تحریم های هدفمند تنها زمانی باید اعمال شوند که طبق منشور تهدیدی ضد صلح و امنیت بین المللی یا اقدامی تجاوزکارانه وجود داشته باشد. این ابزار بعنوان یک اقدام پیشگیرانه در هیچ و همه موارد نقض قوانین، هنجارها یا استانداردهای بین المللی قابل اعمال نیستند.
ارشادی عنوان کرد: این جنبش همینطور از کشورهایی که اقدام به اعمال تحریم های یکجانبه کرده اند می خواهد با قید فوریت به این تحریم ها آخر دهند و بر تعهد جنبش در خصوص پشتیبانی از همه تلاش هایی که در جهت حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بر مبنای مقررات حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است، تاکید می نماییم.

1400/12/04
10:06:52
5.0 / 5
904
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
محفل