سفیر آینده ایران در باكو:

تبریز نقش محوری در توسعه روابط با آذربایجان دارد

تبریز نقش محوری در توسعه روابط با آذربایجان دارد

به گزارش محفل سفیر آینده جمهوری اسلامی ایران در باكو با اشاره به نقش اقتصادی و تجاری تبریز در كشور، اظهار داشت: این كلانشهر نقش محوری و مهم در توسعه روابط بین باكو دارد.


عباس موسوی پنجشنبه شب در نشست با مدیران اقتصادی آذربایجان شرقی، مهم ترین مسائل، مشکلات و چالش های مربوط به توسعه روابط ۲ کشور در حوزه های مختلف را بررسی و بر نقش ویژه تبریز و آذربایجان شرقی در این حوزه اصرار کرد.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از برنامه توسعه روابط ۲ کشور ایران و آذربایجان مربوط به حوزه های اقتصادی می باشد، اضافه کرد: باید توجه داشت که روابط اقتصادی ایران با خیلی از کشورهای دوست و همسایه، همپای روابط سیاسی پیش نرفته که باید برای رفع این نقیصه تلاش نماییم.
موسوی سطح مبادلات اقتصادی ایران و آذربایجان در سطح کنونی را مناسب ندانست و تصریح کرد: تلاش می نماییم تا بدون پرداختن به حواشی ماموریت اصلی خود که توسعه سطح مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور است را به نحو مطلوب انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه از فعالیتهای سرمایه گذاران و تجار ایرانی در آذربایجان حمایت می کند، افزود: قطعا هیچ مانعی از جانب ما برای این فعالیت ها ایجاد نخواهد شد و در کنار روابط اقتصادی، همه ظرفیت ها برای توسعه روابط مورد توجه خواهد بود.
سفیر آینده ایران در جمهوری آذربایجان بر نقش و جایگاه ویژه تبریز و آذربایجان شرقی در روابط بین ۲ کشور اصرار کرد و اظهار داشت: ظرفیت های این استان می تواند کمک بزرگی به توسعه روابط دو کشور کند.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه با اشاره به صادرات ۳.۲ میلیارد دلاری استان در سال گذشته، اظهار داشت: بیش از ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به استان ماست و جمهوری آذربایجان نیز جزو ۵ کشور مقصد صادراتی استان است.
علی جهانگیری با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان برای تجار آذربایجان شرقی مهم می باشد، اضافه کرد: با عنایت به دسترسی آذربایجان به بازارهای بزرگ روسیه و اروپا، این کشور می تواند پل صادرات کالاهای ایرانی باشد.
وی بر نقش محوری تبریز و آذربایجان شرقی در توسعه و بسط روابط میان ایران و آذربایجان تاکید و افزود: بسته های سرمایه گذاری مختلفی در استان آماده شده است که آماده ارائه به سرمایه گذاران آذربایجانی است.
جهانگیری خواهان هماهنگی و پیگیری سفارت ایران در باکو برای اعزام هیأت های اقتصادی این کشور برای بازدید از ظرفیت های اقتصادی و صنعتی تبریز و آذربایجان شرقی شد.

توسعه دیپلماسی شهری بین تبریز - باکو بررسی شد
راه های توسعه دیپلماسی شهری بین تبریز- باکو در دیدار سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان و شهردار تبریز بررسی گردید.
سفیر آینده ایران در جمهوری آذربایجان در این دیدار با اشاره به اینکه تبریز ظرفیت خوبی برای برقراری مراودات مردمی بوسیله دیپلماسی شهری دارد، تصریح کرد: از این ظرفیت باید در برقراری روابط فرهنگی و تجاری با شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان بهره گرفت.
سیدعباس موسوی اظهار داشت: نام تبریز و آذربایجان برای جهان و خصوصاً کشورهای همسایه یادآور خاطرات خوبی است که همین نام و یاد بی بدیل ظرفیت بزرگی برای برقراری مراودات مردمی بوسیله دیپلماسی شهری با شهرهای مهم جمهوری آذربایجان بوجود می آورد.
وی افزود: شهرداری تبریز برای توسعه همکاریهای دوجانبه با شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان اعلام آمادگی کرده است که البته موضوعی مهم و امیدبخش به شمار می آید و ما نیز در باکو پیگیر این مسایل خواهیم بود.
موسوی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی و تبریز از نظر صنعتی، کشاورزی و تجاری جایگاه قابل توجهی در کشور و منطقه دارد، خاطرنشان کرد: چندین خاصیت این استان و شهر تبریز ظرفیت بزرگی برای کشورمان بوجود می آورد که بتوانیم تعاملات خود با کشورهای مختلف دنیا خصوصاً جمهوری آذربایجان را گسترش دهیم.
وی هدف خود از سفر به تبریز را فعالیت هرچه بهتر در جایگاه جدید خود عنوان و افزود: سفرهای جداگانه ای به استان های همجوار جمهوری آذربایجان تدارک دیده ام که سفر و گفت و گو با مسئولان آذربایجان شرقی و تبریز نیز در همین راستا صورت می گیرد.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، شهردار تبریز نیز در این دیدار از آمادگی کامل برای توسعه همکاریهای دو جانبه با شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان آگاهی داد و اظهار داشت: شناخت آقای موسوی از ظرفیت های خطه آذربایجان و خصوصاً شهر تبریز به ما کمک خواهدنمود که در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و تجاری بتوانیم روابط خودرا با شهرهای مهم جمهوری آذربایجان گسترش دهیم.
ایرج شهین باهر افزود: شهرداری تبریز آماده است در حوزه های مختلف همچون تجاری، فرهنگی و اجتماعی با شهرهای جمهوری آذربایجان همکاری متقابل داشته و مراودات خودرا گسترش دهد.
وی با اشاره به اینکه یحث و تبادل نظر پیرامون افزایش تعاملات دو جانبه در حوزه هایی همچون برگزاری متقابل هفته های فرهنگی، مراودات اقتصادی و گردشگری و خصوصاً گردشگری سلامت بین تبریز - باکو می تواند زمینه ساز همکاریهای کلان دو کشور باشد، ابراز امیدواری کرد این مباحث به زودی عملیاتی شود.
وی با آرزوی موفقیت برای سفیر آینده جمهوری اسلامی ایران در باکو، اظهار داشت: امیدواریم در آینده ای نزدیک تعاملات تبریز و شهرهای مهم جمهوری آذربایجان گسترش یافته و برای هر دو کشور اثر بخش واقع شود.منبع:

1399/05/03
21:58:34
5.0 / 5
2382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل