امیرعبداللهیان و دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد روند مذاکرات وین گفتگو کردند

امیرعبداللهیان و دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد روند مذاکرات وین گفتگو کردند

محفل: امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد تحولات منطقه ای و بین المللی همچون آخرین اوضاع در یمن و افغانستان و همینطور روند مذاکرات وین گفتگو و تبادل نظر کردند.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز اطلاع رسانی وزارت خارجه، وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به وضعیت در یمن و تشدید حملات به مناطق غیرنظامی، بر رویکرد مستمر جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از چاره سیاسی برای پایان دادن به جنگ در این کشور تصریح کرد.
امیرعبداللهیان در ادامه ضمن اشاره به رویکرد سازمان ملل برای پایان دادن به محاصره انسانی، تحقق آتش بس و انجام گفت وگوهای سیاسی در یمن، خواهان ایفای نقش بیشتر دبیرکل در رفع محاصره انسانی و توقف بمباران های گسترده مناطق غیرنظامی شد.
وزیر امور خارجه کشورمان همینطور بر لزوم توجه خاص به بحران انسانی و وضعیت آوارگان افغانستانی تاکید و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در چندماه گذشته پذیرای حدود ۸۰۰ هزار آواره جدید از افغانستان بوده است، موضوعی که نیازمند اهتمام و مشارکت جدی جهانی است.
امیر عبداللهیان در ادامه بار دیگر بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و آمادگی جمهوری اسلامی برای تسهیل ارسال کمک های انسانی کشورها و مجامع بین المللی از راه ایران، تصریح کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به روند مذاکرات وین برای لغو تحریم ها، روند مذاکرات را مثبت خواند و بار دیگر بر اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب در کوتاه ترین زمان ممکن خاطرنشان کرد.
امیرعبداللهیان در ادامه با تکیه بر عدم اعتماد به حاکمان کاخ سفید، بر لزوم انجام اقدامات عملی و ملموس و قابل راستی آزمایی طرف غربی و آمریکا برای اثبات دستیابی به توافق پایدار و قابل اتکا تصریح کرد.
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل هم در این گفت گوی تلفنی از مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از روند دستیابی به صلح، آخر حملات نظامی، توجه به مباحث انسان دوستانه و آغاز گفت وگوهای سیاسی برای حل مسائل و مشکلات در یمن قدردانی و استقبال کرد.
دبیر کل سازمان ملل متحد همینطور به تداوم تلاش ها برای تشکیل دولت فراگیر و متشکل از گروه ها و اقوام مختلف افغانستان و همینطور ایجاد شرایط مناسب برای برخورداری همه شهروندان افغانستان و بخصوص زنان و کودکان از حقوق انسانی و امکان بهره مندی از آموزش تصریح کرد.
گوترش در انتها از هرگونه پیشرفت در روند مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها در وین استقبال کرد و گفتک سازمان ملل همواره با همه توان و امکانات خود برای دستیابی به توافق هسته ای و صلح بین المللی حمایت کرده است.

1400/11/08
20:11:47
5.0 / 5
934
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
محفل