همایش ملی ایران و همسایگان

همایش ملی ایران و همسایگان

به گزارش محفل دبیر کمیته اجرایی همایش ملی ایران و همسایگان از برگزاری این همایش ملی با سخنرانی محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، سرلشکر صفوی و وزرای امور خارجه و اقتصاد اطلاع داد.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید حمزه صفوی با بیان این خبر اظهار نمود: این همایش ملی با سخنرانی محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و رئیس همایش، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و شیخ الاسلامی معاون وزیر و رئیس مرکز مطالعات وزارت خارجه دوشنبه ۴ بهمن در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: در این همایش ۸ پنل تخصصی با موضوعات ایران و سیاست همسایگی، ایران و جبهه مقاومت، ترتیبات امنیتی منطقه ای، تعاملات علمی، فرهنگی و تمدنی ایران و همسایگان، مباحث زیست محیطی ایران و همسایگان، کریدورهای تجاری و... برگزار می گردد.
دبیر کمیته اجرایی همایش ملی ایران و همسایگان اظهار داشت: از دو سال قبل یک دغدغه مشترک بین مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام وجود داشته است در خصوص این که ما نیاز داریم به یک چارچوب مشخص و یک نظام حکمرانی به نام سیاست همسایگی بپردازیم.
وی ضمن اشاره به جلسات و برنامه های علمی مشترک میان دو مرکز اظهار نمود: بعد از برگزاری حدود ۴۵ نشست علمی و بیشتر از ۲۵ مصاحبه علمی با نخبگان، در گام بعدی بحث همایش ملی ایران و همسایگان عنوان شد و تا امروز حدود ۲ سال است که با دادن فراخوان و دعوت از دانشگاه های مطرح کشور و اندیشکده هایی که روی این مورد کار کردند، همایش را پیش بردیم و این همایش به همت مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام ۴ بهمن برگزار می شود.
صفوی ضمن اشاره به برگزاری پیش نشست های همایش ملی ایران و همسایگان افزود: تابحال با حمایت دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، دفاع ملی، جامع امام حسین(ع)، فردوسی مشهد و دانشگاههای گیلان و مازندران، پیش از برگزاری همایش بیشتر از ۱۰ پیش نشست تخصصی برگزار شده است.
مدیرعامل مرکز آینده پژوهی جهان اسلام با تاکید بر این که این همایش، یک رویداد کاربردی است، تصریح کرد: خروجی نشست ها و پنل ها و سخنرانی های همایش و کار فشرده ای که طی ۲ سال قبل انجام گرفته، به پیشنهادهای سیاستگذارانه جهت کمک به نهادهای اجرایی و کمک به شکل گیری سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران تبدیل خواهد شد.
وی اضافه کرد: هدف نهایی ما شکل گیری نظام سیاست همسایگی برای کشور است که این هدف با مشکلات گوناگونی همچون مفهوم سازی روبه رو است که امیدواریم در این همایش حل شود.
دبیر کمیته اجرایی همایش ملی ایران و همسایگان در تشریح الزامات سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سیاست همسایگی باید بعنوان یکی از اولویت های ساختار سیاست خارجی ایران تلقی شود. این تلقی و برداشت، الزاماتی را با خود همراه خواهد داشت که مهم ترین آن پرهیز از شعارگرایی و حرکت به سمت عمل گرایی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه چنین حرکتی بدون شکل گیری سند بالادستی سیاست همسایگی ایران ثمربخش نیست، پیشنهاد کرد تدوین سند بالادستی سیاست همسایگی برای ایران در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد و بر مبنای آن یک نقشه راه تدوین شود.

1400/11/03
14:06:53
5.0 / 5
898
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل