رئیس جمهور در نشست با مدیران عامل بانك ها تاكید كرد

بانکها به مردم تسهیلات دهند، نه تضییقات

بانکها به مردم تسهیلات دهند، نه تضییقات

رییس جمهور با اعلان اینکه به نتیجه رسیدن تحول اقتصادی در گرو موفقیت در ایجاد تحول در نظام بانکی است، گفت: وضعیت موجود نظام بانکی باید برمبنای عدالت و به نفع مردم متحول شود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بامداد دوشنبه در نشستی با مدیران عامل بانکها با اعلان اینکه دولت سیزدهم اصلی ترین وظیفه خودرا ایجاد تحول در عرصه های مختلف و به ویژه تحول در وضعیت موجود نظام بانکی به سطح مطلوب می داند، اظهار داشت: عدالت بعنوان مسیر و مقصد حرکت، مبنای عمل دولت در ایجاد تحول در نظام بانکی است.
رئیس جمهور اضافه کرد: نظام بانکی با دو دسته مشکلات درونی و بیرونی مواجه می باشد. اگر مجموعه نظام بانکی نتواند این مشکلات را مرتفع کرده و عملکرد صحیحی داشته باشد بالتبع عدالت را نیز نقض کرده است.
رئیسی افزود: خود بانکها با همکاری بانک مرکزی، تا قبل از اختتام سال کارگروهی برای شناسایی و رفع مشکلات درونی نظام بانکی تشکیل دهند تا با بازبینی مقررات بانکی به رفع تعارض ها، ایجاد شفافیت و تسهیل مسیر کارهای بانکی در حوزه ارتباط مردم و تولیدکنندگان با بانکها اقدام نمایند.
رئیس جمهور اشاره کرد: بزرگترین سرمایه بانکها آبرو و اعتبار نظام بانکداری کشور نزد مردم است که این سرمایه با امانتداری صحیح بانکها از پول مردم به دست آمده و حفظ خواهد شد. آفت این اعتبار فساد در عملکرد نظام بانکی است و پس نظام بانکی با «خودمراقبتی» پیش و بیش از هر کس مانع از مخدوش شدن حیثیت و اعتبارش شود.
رئیس جمهور بازبینی در عملکردها را در کنار بازبینی در مقررات بانکی مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: هدف تحول و بازبینی در نظام بانکی تطبیق کامل مراودات بانکی در کشور با احکام اسلامی است.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: تجربه و دانش مدیران بانکی سرمایه ای باارزش است که به ایجاد تحول واقعی در نظام بانکی کمک می نماید. در عین حال مدیران بانکها بدانند که شرط موفقیت در ایجاد تحول در نظام بانکی آنست که همه اجزا و کارکنان نظام بانکی به تحول مورد نظر مقید و متعهد باشند.
رئیس جمهور اضافه کرد: مدیران بانکی همین طور باید ریسک پذیر و مسئولیت پذیر باشند و مدیری که شجاعت نداشته باشد، نمی تواند مجری خوبی برای سیاست های تحولی باشد.
رئیسی از مدیران بانکی خواست که با حساسیت و دقت و در عین حال شجاعت در قالب مقررات الزام آور، برای ایجاد تحول در نظام بانکی تلاش کنند.
رئیس جمهور همین طور گسترش زیرساخت ها و خدمات الکترونیک در بانکها را موجب ارتقای شفافیت و تسهیل نظارت بر عملکرد بانکها دانست.
رئیسی بر ضرورت توسعه جریان قرض الحسنه در نظام بانکی تاکید کرد و اظهار داشت: بانکها تلاش کنند کارمزد و سود تسهیلات اعطایی را تا حد ممکن کاهش دهند. همین طور در پرداخت تسهیلات خرد به مردم اعتبارسنجی جایگزین گرفتن وثیقه شود؛ بانکها به مردم تسهیلات بدهند نه تضییقات.
آیت الله رئیسی گفت: مقررات بانکها در اعطای تسهیلات به مردم باید سهل و آسان و در اعطای تسهیلات به افراد بدحساب سختگیرانه باشد. بدهکاران بدحساب بانکی شناسایی، دسترسی آنها به اعتبارات بانکی قطع و در صورت لزوم معرفی شوند. بعضی بدحساب ها با بانکهای گوناگون در ارتباط هستند، پس این هماهنگی بین بانکها وجود داشته باشد که از ارتباط چنین افرادی با بانکهای مختلف و گوناگون جلوگیری شود.
رئیسی با تاکید بر این که دریافت سود مشارکت از تسهیلات بانکی دقیقا برمبنای مقررات مصوب و ابلاغی بانک مرکزی صورت گیرد، اظهار داشت: گرفتن هرگونه وجه دیگری تحت هر عنوان از تسهیلات گیرنده مجاز نیست و موجب ایجاد نگاه منفی در مردم نسبت به نظام بانکی خواهد شد. چنانچه بانکی مبالغی غیر از نرخ سود مشارکت مصوب از افراد گرفتن کرده این مبالغ را به آنها بازگردانید.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش، اشاره کرد: بانکها تا آنجا که ممکنست از تملیک واحدهای تولیدی اجتناب کنند، اما چنانچه ناچار به این کار شدند، در کوتاه ترین زمان ممکن یا آن واحد تولیدی را مجدداً راه اندازی و یا واگذار کنند تا تولید گرفتار وقفه نشود و کارگران بیکار نشوند.
رئیس جمهور بر ضرورت هدایت نقدینگی به سمت نظام تولید اصرار کرد و گفت: اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما اگر نقدینگی به سمت تولید نرود، مانند سیل در جامعه به راه افتاده و به هر جا برسد، خرابی به بار می آورد.
رئیسی سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه های اقتصادی از طرف بانکها را امری مفید، اما بنگاهداری را مضر عنوان نمود و اظهار داشت: ایجاد بنگاه آری اما بنگاهداری هرگز؛ این باید اساس کار بانکها باشد.
در این جلسه که بیش از ۲ ساعت به طول انجامید، علاوه بر مدیران عامل بانکهای کشور، معاون اول رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون اقتصادی رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی نیز در سخنانی به تشریح برنامه دولت برای ایجاد تحول در نظام بانکی کشور پرداختند.1400/10/27
22:33:22
5.0 / 5
1040
تگهای خبر: ابلاغ , اقتصاد , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
محفل