كارشناس مسائل منطقه:

عراق و ایران از نظر ژئوپلتیكی مكمل یكدیگرند

عراق و ایران از نظر ژئوپلتیكی مكمل یكدیگرند

به گزارش محفل كارشناس مسائل منطقه خاورمیانه اعتقاد دارد كه ایران و عراق از نظر ژئوپلتیكی مكمل یكدیگر هستند و درك این مساله می تواند در فرآیند توسعه دو كشور بسیار مهم باشد.


«محمد اخباری» روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران و گفت و گوهای وی در تهران تصریح کرد: ایران و عراق از حیث ژئوپلتیک مکمل یکدیگر هستند و استراتژی های سیاسی، اقتصادی و امنیتی دو کشور باید با در نظر گرفتن این مورد طراحی و تدوین شود.
کارشناس مسائل منطقه افزود: در گذشته و پیش از سقوط صدام این اتفاق نیفتاد و مقامات وقت عراق درک ژئوپولتیکی از این ارتباطات نداشتند بنابراین ارتباط مناسبی بین دو کشور برقرار نشد.
اخباری تصریح کرد: پس از سال ۲۰۰۳ بخصوص با روی کار آمدن اکثریت شیعه در عراق، این نزدیکی هم از بعد ژئوپولتیکی و هم از بعد فرهنگی و مذهبی توانست خیلی از این مشکلات را حل کند و ارتباط خوب بین ایران و عراق ابتدا از منظر امنیتی، بعد در حوزه اقتصادی و سپس سیاسی برقرار شود.
وی اضافه کرد: در طول ۱۰ سال گذشته عوامل فرهنگی و مذهبی ارتباط ایران و عراق را افزایش داده است؛ با وجود اینکه قدرت های فرامنطقه ای مانند آمریکا و اروپا یا قدرت های منطقه ای مانند عربستان یا کشورهایی مانند ترکیه اجازه ندادند تا یک اتفاق خوب در روابط بین ایران و عراق رقم بخورد، اما شاهد بودیم این روند خصوصا پس از توافق ۲۰ ساله منعقد شده بین دو کشور، رو به رشد بوده است.
اخباری افزود: بر طبق این توافق قرار شد حجم روابط تجاری و صادرات و واردات دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار برسد و این خود نقطه عطفی در روابط دو کشور بود.
کارشناس مسائل منطقه با اشاره به روی کار آمدن الکاظمی، اظهار داشت: با عنایت به مشکلات سال قبل در عراق، یکی از خواسته های مردم این کشور این بود فردی که روی کار می آید، درک لازم از مشکلات داشته باشد و پاسخگوی نیازمندیهای مردم باشد.
وی با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی هر دو کشور نیازمند ارتباط خوب هستند، افزود: عراق می تواند در شرایط کنونی دریچه ای برای واردات و صادرات ایران باشد. از طرفی این کشور در وضعیت کنونی مشکلات عدیده ای از حیث خدماتی و اقتصادی بخصوص در زمینه موضوعات زیرساختی دارد که ایران می تواند نقش موثری در این عرصه ها داشته باشد.
اخباری اظهار داشت: سفر الکاظمی و رایزنی های وی در تهران نشان داد که هر دو کشور در سطوح بالای تصمیم گیری خواستار توسعه روابط هستند.
کارشناس مسائل عراق اظهار داشت: ایران با عنایت به ظرفیتهایی که دارد، از نظر توسعه زیرساخت ها می تواند کمک های موثری برای بازسازی عراق ارائه نماید. علاوه بر این ایران می تواند نیروی مورد نیاز توسعه عراق را تأمین کند. مثلا دانشگاه های ایران آمادگی بورسیه کردن دانشجویان عراقی را دارند و از سوی دیگر می توانند به دانشگاه های این کشور استاد اعزام کنند.
وی افزود: ایران در گذشته عملا نشان داد که در حوزه زیرساختی می تواند به عراق کمک نماید. متخصصان ایرانی زیرساخت های خوبی در کمترین مدت و با کیفیت بسیار بالا در عراق اجرا کرده اند و از این ظرفیت می توان در توسعه زیرساختهای این کشور بهره برد.
وی افزود: ایران هم از نظر ساخت ریل و راه آهن و هم از نظر تجهیزات آن هم زیر ساختهای برق و انرژی می تواند کمک موثری به عراق داشته باشد و اگر مسؤلان پیگیری جدی تری نسبت به این مورد داشته باشند، حتما این کار شدنی است.


1399/05/02
17:01:56
5.0 / 5
1958
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , خدمات , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل