در دیدار با رییس جمعیت هلال احمر عنوان كرد؛

سفیر اتریش: ایران همچنان یكی از قدرت های برتر منطقه است

سفیر اتریش: ایران همچنان یكی از قدرت های برتر منطقه است

به گزارش محفل سفیر اتریش در تهران با اشاره به پیشینه ارتباط ۷۰۰ ساله میان ایران و اتریش، همكاری راهبردی ۵۰۰ و ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیك میان دو كشور اظهار داشت: این همكاری میان سایر كشورها كمتر دیده می شود، اتریش در گذشته كشور قدرتمندی بود، اما از ایران همچنان می توان بعنوان یكی از قدرت های برتر منطقه نام برد.


به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، این مطلب را اشتفان شولتس سفیر اتریش در تهران در دیدار با کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر عنوان نمود.
درخواست برای حضور ۲ تیم امدادی ایرانی در مانورهای تمرینی امداد بین المللی
سفیر اتریش در تهران در این دیدار اضافه کرد: نقطه عطف روابط میان ایران و اتریش در سال ۲۰۱۸ که زلزله مهیب کرمانشاه به وقوع پیوست، بود. با عنایت به این که حوزه امداد و نجات از حوزه های همکاری بین المللی است، ما تلاش داریم ۲ تیم از هلال احمر و سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران در مانورهای تمرینی تیم های بین المللی امداد و نجات که در کشورهای اروپایی برگزار می شود، حضور و مشارکت فعال داشته باشند. این مانورهای تمرینی تا کنون در دو کشور اتریش و دانمارک برگزار شده و همکاران اروپایی ما تحت تأثیر دانش به روز امدادگران ایرانی قرار گرفته اند. ازاین رو برای سالجاری و سال آینده، ۲ هدف عمده را پیگیری می کنیم: حضور تیم امداد ایرانی در مانورهای تمرینی اروپا و همینطور حضور یک تیم اروپایی در ایران برای به اشتراک گذاشتن تمرین های آموزشی امداد بین المللی.
شولتس با اشاره به درخواست دولت ایران در خصوص حضور دو تیم امدادی از این کشور در مانورهای تمرینی عملیات های امداد و نجات بین المللی، تصریح کرد: این مانورهای تمرینی منجر به آمادگی تیم های امدادی تا سال ۲۰۲۳ می شود تا بتوانند در چارچوب آموزش های سازمان ملل متحد بعنوان تیم های مرجع در حوادث بین المللی حضور پیدا کنند.
تجربه بالای تیم های امدادی ایران در پوشش حوادث و بلایا
وی تصریح کرد: حضور امدادگران ایرانی در تیم های امدادی بین المللی، دارای دو خصوصیت بسیار مهم می باشد. اول اینکه تیم های امداد و نجات هلال احمر ایران از تجربه بی نهایت بالایی برای امدادرسانی در حوادث بین المللی برخوردار می باشند از طرفی، حضور تیم های امدادی ایران بعنوان تیم های مرجع امدادرسان در حوادث بین المللی، ایران را بعنوان امدادرسان اول در فضای بین المللی معرفی می کند و نشان دهنده توان بالا و قدرت هلال احمر ایران هم خواهد بود.
سفیر اتریش اظهار داشت: همه استانداردهای بین المللی امداد و نجات، عموما توسط تیم های اتریش تدوین شده است. پس از زلزله ۱۹۸۸ ایروان در ارمنستان، تیم های اتریش، مسئولیت تدوین این استانداردهای بین المللی امدادرسانی در حوادث را برعهده داشتند و تمام مسؤلان عملیات امداد و نجات را گرد آورده و شبکه همکاریهای امداد و نجات را تشکیل دادند که این شبکه همکاری، به مجموعه سازمان ملل متحد افزوده شد. همکاری آموزشی میان ایران و اتریش و آموزش تیم های امدادی ایرانی می تواند فعالیتهای هلال احمر ایران را بسیار فراتر از فعالیتهای فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر برده و به فعالیتهای امدادی بین المللی ایران، در سطح سازمان ملل متحد وسعت دهد.
وی با اشاره به اینکه پنج مرحله از آموزش های دو تیم امدادی ایران برای پیوستن به تیم های امدادی بین المللی باقی مانده؛ خواهان موافقت هلال احمر برای مشارکت تیم های امدادی در این دوره های آموزشی شد.
شولتس اضافه کرد: همه تلاش خویش را به جهت اینکه تفاهم نامه همکاری میان دو جمعیت ملی ایران و اتریش در زمینه فعالیتهای آموزشی و نظایر آن بزودی تمدید شود، به کار خواهم بست.
سفیر کشور اتریش در این دیدار با تبریک تلاشهای موفقیت آمیز هلال احمر ایران در زمینه کاستن از نتایج بیماری کووید ۱۹ اظهار داشت: شاهدیم که امدادگران و داوطلبان هلال احمر ایران تا سرحد توان در این حوزه همکاری داشته اند و مردم ایران هم قدردان این زحمات هستند.
تمدید تفاهم نامه آموزشی میان ۲ جمعیت ملی ایران و اتریش
رئیس جمعیت هلال احمر هم در دیدار با سفیر اتریش در تهران، از دریافت ۷۰ محموله کمک های بشردوستانه از کشور چین و مجموعا ۱۵۷ محموله کمک های بین المللی از جانب دولت ها و جمعیت های بین المللی به هلال احمر ایران به منظور مقابله با ویروس کرونا اطلاع داد و اضافه کرد: با عنایت به تعاملات مناسبی که میان هلال احمر ایران و سایر جمعیت های ملی و همینطور جمعیت های همسایه وجود دارد، کمک های خوبی در زمینه مدیریت بیماری کرونا، در ماه های گذشته دریافت کرده ایم.
کریم همتی از کمک های صلیب سرخ اتریش در سیل سال ۹۸ به هلال احمر ایران هم قدردانی کرد و اظهار داشت: امیدوارم این کمک ها ادامه یابد تا با عنایت به تحریم های آمریکا، صلیب سرخ اتریش بتواند بخشی از بار روی دوش کشور و مردم ایران را بردارد و با کمک صلیب سرخ اتریش بتوانیم نیاز بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به دستگاه های تنفسی ونتیلاتور را تأمین نماییم.
وی با اشاره به اینکه فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر سال قبل مبلغ ۳.۲ میلیون فرانک کمک های بشردوستانه از جانب جمعیت های ملی دریافت کرده و صلیب سرخ اتریش جزو پیشگامان این کمک ها بوده است، تصریح کرد: انتظار ما این است که کشور اتریش، مردم ایران را که هم اکنون زیر بار فشار تحریم های آمریکا هستند، بیشتر از گذشته حمایت کند.
رئیس جمعیت هلال احمر همینطور به تفاهم نامه میان هلال احمر ایران و صلیب سرخ اتریش هم اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه این تفاهم نامه که تا سالجاری ادامه داشت، تعاملات و برنامه های آموزشی مشترکی میان ۲ جمعیت ملی ایران و اتریش در زمینه امداد جاده ای، بهداشت و نظایر آن وجود داشت که امیدواریم با تمدید مجدد تفاهم نامه، این تعاملات تداوم یافته و بتوانیم تجربیات آموزشی بیشتری را با صلیب سرخ اتریش به اشتراک بگذاریم.
همتی خواهان همکاری ایران و اتریش در زمینه ارتقای تاب آوری جامعه ایران در مقابل حوادث و بلایا و همینطور همکاری با صلیب سرخ اتریش در زمینه تولید و تأمین دارو شد و اظهار داشت: انتظار داریم شرکت های بزرگ اتریشی در زمینه تجهیزات پزشکی و دارو، بویژه تأمین واکسن آنفلوآنزا حمایت بیشتری از هلال احمر ایران داشته باشند. در همین زمینه خواهان بازدید سفیر اتریش از کارخانجات تدارکات پزشکی هلال احمر به منظور ارتقای همکاری ها در زمینه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی هم هستیم.
وی با اشاره به اینکه دارو و تجهیزات پزشکی از تحریم ها معاف هستند اما کمتر کشوری تمایل به همکاری در شرایط تحریم را دارد، اضافه کرد: در چند روز گذشته کانال مالی انتقال و دریافت کمک های بشردوستانه به هلال احمر ایران با شرایطی خاص بوجود آمده اما امیدواریم با کمک صلیب سرخ اتریش، دسترسی به کمک ‎های بین المللی برای هلال احمر ایران آسانتر شود چون که کشور ایران به شدت تحت تأثیر ویروس کروناست و تحریم ها هم مانع دستیابی به برخی امکانات و تجهیزات درمانی می شود که اتریش می تواند در زمینه مدیریت این بیماری، حمایت بییشتری از مردم ایران داشته باشد.
رئیس جمعیت هلال احمر ایران همینطور دیدار از آمادگی کامل هلال احمر برای توسعه همکاریهای آموزشی میان دو کشور اطلاع داد و اظهار داشت: حالا تیم های هلال احمر ایران جزو تیم های امدادی بین المللی سازمان ملل متحد هستند که امیدواریم همکاریهای راهبردی ایران و اتریش در آینده نزدیک، توسعه بیشتری پیدا کند.
منبع:

1399/05/01
23:44:44
5.0 / 5
2049
تگهای خبر: بازدید , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
محفل