باقری با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار نمود

باقری با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار نمود

به گزارش محفل «علی باقری کنی» مذاکره کننده ارشد ایران در اولین رایزنی های فشرده دیپلماتیک در قالب مرحله دوم از هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم ها در وین با انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار نمود.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، در این دیدار مقرر است دو طرف درباره ادامه مسیر جلسات و گفت وگوهای روزهای آتی رایزنی کنند. دور هشتم مذاکرات وین که از روز دوشنبه ۶ دیماه (۲۷ دسامبر) در وین آغازشده است، ۹ دیماه (۳۰ دسامبر) به علت سال نو میلادی و تعطیلی خدمات هتل کوبورگ موقتاً متوقف گردید تا امروز (دوشنبه) از سرگرفته شود. البته به قول مذاکره کنندگان، در این سه روز هم رایزنی ها و تبادل متن ها به صورت غیر رسمی در جریان بود.
یک منبع اروپایی که خواست نامش فاش نشود تصریح کرد که مذاکرات طی دو دور اخیر در فضای خوبی پیگیری شد، رویکرد تمام هیات ها جدی بود و همه با یکدیگر تعامل داشتند. این منبع آگاه افزود که مذاکره کنندگان گفت وگوهای سازنده ای را در حوزه تحریم و مسائل هسته ای داشتند و با جدیت در تلاش هستند تا اختلاف نظرها و به اصطلاح پرانتزها را کاهش دهند.
به گفته این منبع مطلع مذاکرات هفته گذشته روی مسئله رفع تحریم ها در دو حوزه راستی آزمایی و تضمین متمرکز بود. وی با اشاره به اینکه گفت وگوها در راه درستی حرکت می کند خاطرنشان کرد که سرعت گفت وگوها برای رسیدن به نتیجه باید افزایش یابد.
علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران می گوید: هرچقدر طرف مقابل ما آمادگی جدی تری برای لغو تحریم ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش سازوکارهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم ها داشته باشد بخصوص در دو مبحث راستی آزمایی و تضمین در مدت زمان کوتاه تری می توانیم به توافق دست پیدا کنیم
وی پنجشنبه گذشته بعد از آخر راند نخست دور هشتم مذاکرات به خبرنگاران اظهار داشت که در نتیجه مذاکرات روزهای اخیر پیشرفت های خوبی در حوزه رفع تحریم ها صورت گرفته است.
مذاکره کننده ارشد ایران اضافه کرد: در چند عرصه گفت وگوها و تعاملات بین طرف ایرانی و طرف های مقابل ادامه داشت، همچون چند جلسه در مبحث راستی آزمایی برگزار شد؛ هم هماهنگ کننده کمیسیون مشترک و هم با طرف اروپایی، همچنین در مبحث راستی آزمایی هم جلساتی بین طرف ایرانی با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، جلسه جداگانه ای با سه کشور اروپایی برگزار شد.
باقری افزود که در عرصه لغو تحریم ها هم به اصطلاح مکاتباتی بین دو طرف انجام گرفت و پیشرفت های به نسبت خوبی صورت گرفته است.
شنیده ها حاکیست که نحوه راستی آزمایی رفع تحریم های ظالمانه ایالات متحده و تبیین شاخص ها و ملاک هایی که طبق آن احتمال خروج مجدد ایالات متحده از برجام به حداقل رسیده و نتواند تحریم های جدیدی را برخلاف توافق صورت گرفته اعمال نماید از اصلی ترین دستور کار مذاکرات در ایام پیش رو است.


منبع:

1400/10/13
23:18:48
5.0 / 5
958
تگهای خبر: پیگیری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل