گزارش محفل از آخرین موضع گیریها درباره مذاكرات وین؛

نقش های سازنده و مخرب بازیگران صحنه مذاکرات هسته ای

نقش های سازنده و مخرب بازیگران صحنه مذاکرات هسته ای

دور دوم مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۴ در حالی در وین در جریان است که بازیگران این صحنه حساس به دو دسته تقسیم می شوند؛ طرفی که درپی خواست های منطقی و عقلایی از یک توافق بین المللی هستند و کسانی که بر مواضع زیاده خواهانه خود پافشاری می کنند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا؛ دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام بعداز ظهر پنجشنبه ۱۸ آذر در سطح روسای هیات های مذاکره کننده گروه ۱+۴، اتحادیه اروپا و ایران برگزار گردید. گفت و گوهای ایران و طرف های برجام در دولت سیزدهم، هشتم تا دوازدهم آذر در وین اتریش آغاز شد، بعد از سه روز مذاکرات فشرده؛ عرضه پیشنهادهای مکتوب ایران، احتیاج به مشورت هیات های مذاکره کننده با پایتخت ها پس از توقفی چند روزه باردیگر از سرگرفته شده است.
در تحلیل این دور از مذاکرات میتوان اظهار داشت که تمام طرف های حاضر در گفت و گوها بعد از دور نخست با ارزیابی تمام جوانب، از منظری متفاوت تر از هشت آذر درباره مذاکرات و خواسته های ایران به اعلام دیدگاه های خود پرداختند.
نمایندگان کشورهای حاضر در این مذاکرات، خوشبین تر اظهارنظر کردند و از رفع سو تفاهم ها سخن گفتند. در کنار بازی منطقی و نقش سازنده ایران، چین و روسیه، آلمان، انگلیس و فرانسه کوشیدند تا با مقصرنمایی ایران بسته پیشنهادی تهران را عامل شکست احتمالی مذاکرات جلوه دهند. آمریکا هم به سیاق ادوارگذشته هم بر لزوم مذاکره تصریح کرد و هم تلاش هایش برای افزایش تحریم ها و تهدیدها ضد ایران؛ رسانه ای شد. رژیم صهیونیستی هم مانند گذشته؛ مدعی، نگران و البته سردرگم ظاهر شد.
ایران، صریح و قاطع
علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در این دور از مذاکرات؛ اعلام نموده است که در راه توافق مانعی نمی بیند.
آنچه از محتوی دو متن پیشنهادی ایران به طرف های دیگر حاضر در نشست به صورت جسته و گریخته در رسانه ها انتشار یافته، محورهایی است که پیش از این هم به صورت واضح از جانب ایران اعلام و مورد تاکید قرار گرفته است؛ تحریم ها باید برداشته شوند؛ تضمین مورد انتظار ایران برای جلوگیری از هرگونه بدعهدی تجربه شده تامین گردد و خساراتی را که مردم ایران در مدت زمان تحریم ها بخصوص بعد از خروج آمریکا از برجام تحمل کردند؛ جبران شود، حق مسلم ایران در دستیابی به دانش صلح آمیز هسته ای هم به رسمیت شناخته شود.
این موضوعات اساس و محور مذاکره برای تهران است و متون پیشنهاد شده هم جزئیات این محورها و مسیر دستیابی به مطالبات برای طرف های دیگر بخصوص غرب و هم اقدامات جبرانی تهران در برنامه هسته ای است بر مبنای خبرهایی که از مذاکره کنندگان انتشار یافته است؛ ایران نتیجه مذاکرات ۶ دور را مورد قبول کرده بلکه کار را بر مبنای همین نتیجه پیش خواهد برد. «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه هم شامگاه پنجشنبه و بعد از آخر مذاکرات تصریح کرد؛ ایران در وین است تا توافقی خوب به دست آورد اما آنچه نباید فراموش شود؛ حجم گسترده وعده ها در قیاس با عمل ها و اقداماتی است که صورت نگرفته است.
امیرعبداللهیان تصریح کرده است: «هر چند تردید داریم که آیا طرف غربی اصولا آماده رفع تحریم ها است یا این که صرفاً به دنبال رفع یکطرفه نگرانی های خود است، اما اگر طرف غربی مذاکرات با حسن نیت، ابتکار عمل و ایده های سازنده در ادامه مذاکرات حضور یابد، یقینا شاهد پیشرفت سریع مذاکرات خواهیم بود.»
چین و روسیه، خوشبین و همراه
همزمان با به انتها رسیدن روز اول از دور دوم مذاکرات؛ اظهارنظر مقامات چین و روسیه بعنوان دو کشور حامی برجام، درباره مذاکرات مثبت بود. «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز پنجشنبه در حساب توییتری خود نشست کمیسیون مشترک برجام در وین را سازنده توصیف کرد و اظهار داشت که برخی سو تفاهم ها برطرف شده است. چین هم بر منطق و استدلال ایران صحه گذاشته است. این دو اعلام نظر از آن حیث حائز اهمیت می باشد که همزمان با آخر دور نخست از مذاکرات تیم جدید مذاکره کننده در وین؛ در کنار تلاش ها برای مقصر جلوه دادن ایران، تقلی برای ایجاد فاصله میان مواضع ایران، چین و روسیه هم در جریان بود. این هیاهوی رسانه ای از جانب طرف های غربی در حالی بود که سفر روز سه شنبه علی باقری به مسکو و دیدار با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، به شکلی در راه هماهنگ سازی مواضع دو کشور بود؛ دعوت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه از آیت الله رییسی برای سفر به مسکو و رایزنی های گسترده روزها و ماه های گذشته همگی نشان از نزدیکی و همراهی مسکو با تهران در پرونده هسته ای دارد.
چین هم از همان ابتدا در راه احیای این توافق بین المللی در تلاش بوده است و همزمان با دور تازه مذاکرات، تماس تلفنی و رایزنی های علی باقری با «ژائوسو» معاون وزیر امور خارجه چین و تاکید وی بر سودمندی و تداوم رایزنی ها و هماهنگی های طرفین در ادامه روند مذاکرات، نشان از شکست سناریوی تازه اختلاف افکنی میان پکن-تهران-مسکو دارد.
واشنگتن؛ تکرار آزموده ها
هیات عالی رتبه ای از آمریکا به امارات متحده عربی خواهد رفت تا در خلال مذاکراتی که کاخ سفید بسیار بر آن تاکید دارد؛ راه های تازه ای برای تحریم یکی از سوی های این مذاکرات، طراحی شود. این خبر که خبرنگار وال استریت ژورنال در گزارش خود به آن اشاره کرده است؛ بیشتر از هر تحلیل دیگری میزان صداقت کاخ سفید درباره ایران و برجام و مذاکرات را نشان داده است. آمریکا در حالی پیگیر اقدامات هزینه زای بیشتر ضد مردم ایران است که نقض توافق بین المللی برجام از جانب رئیس جمهوری سابق این کشور و بازگرداندن تحریم ها ضد ایران، سنگین ترین تحریم ها را ضد مردم ایران تحمیل کرده و به زندگی آنها در حوزه های مختلف صدمه رسانده است.
طی روزهای گذشته آمریکا به همراه تروییکای اروپا تلاش گسترده ای انجام داد تا ابتدا میزان جدیت ایران در این دوره از مذاکرات را زیر سوال ببرد که با عرضه متون پیشنهادی و جدیت مذاکره کنندگان بی نتیجه ماند. در گام دوم تلاش کرد؛ همراهی ایران و دو کشور چین و روسیه را کمرنگ کرده و پکن و مسکو را تحت فشار گذارد، با بیان و تاکید این دو کشور بر همراهی با خواست های منطقی ایران، این گام هم در راه زیاده خواهی کاخ سفید به کار نرفت. در نهایت سیاست چماق و هویج تکراری خویش را بار دیگر تکرار و اعلام نمود به دنبال تهدید و تحریم بیشتر ایران است.
تل آویو؛ سردرگم و نگران
تماس های مکرر با اعضای اروپایی برجام، فشار آشکار و پنهان به رئیس جمهوری آمریکا برای لغو مذاکرات و استفاده از گزینه های تهدید و تحریم جدید و در نهایت سفر «بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به واشنگتن و دیدار با مقامات آمریکایی، مجموعه ای از تقلاهای یک ماه گذشته رژیم صهیونیستی برای اثرگذاری بر روند مذاکرات است. نگران ترین بازیگر صحنه مذاکرات وین تل آویو است و با عنایت به اقدام و عملکرد و پیشنهاد قانونی و منطقی ایران در مذاکرات، سردرگم به دنبال یافتن راهی است تا جامعه جهانی بار دیگر به بهانه ایران هراسی های این رژیم، تهران را تحت فشار قرار دهد.
در سایه همین نگرانی و سردرگمی است که این رژیم در جریان برگزاری دور تازه مذاکرات، از احتمال برگزاری رزمایش با آمریکا خبر می دهد و مدعی می شود که این رزمایش یک تمرین نظامی برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران در صورت عدم نتیجه گیری در مذاکرات است.
تروییکای اروپا؛ ابهام در مواضع
سه کشور اروپایی حاضر در برجام در هفته منتهی به مذاکرات دور دوم؛ دستیابی به توافق را به علت مواضع ایران دشوار توصیف کردند. فرانسه در اطلاعیه ای ادعا کرد که پیشنهادهای عرضه شده از جانب ایران، مبنایی منطقی برای دستیابی به توافقی سریع و سازگار با منافع طرفین را فراهم نمی نماید. سخنگوی وزارت خارجه آلمان هم مدعی شد: با بررسی و دقت در پیشنهادها برلین به این نتیجه رسیده است که ایران حدودا تمامی توافق های پیشین را که حاصل چندین ماه مذاکرات سخت بود، نقض کرده است.
«انریکه مورا» نماینده اتحادیه اروپا اما در انتها نشست روز گذشته از حس تازه طرف ها برای احیای مفاد برجام سخن گفت و تصریح کرد که یک لزوم فوری برای دستیابی به توافق وجود دارد و هرچه زمان بیشتر سپری می شود، این لزوم شدت بیشتری می یابد. مذاکره کنندگان ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان بعد از آخر نشست کمیسیون مشترک برجام با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کردند. دیداری که گرچه جزییاتی از آن در سخنان مورا مشخص نبود اما می تواند در آینده مذاکرات و اطمینان اروپا از همکاری ایران و آژانس اثرگذار باشد.
روسای این سه هیات همینطور شب گذشته با علی باقری دیدار کردند. با تحلیل تازه ترین مواضع تروییکای اروپا میتوان گمان کرد که فشارها برای امتیازگیری از ایران، چین و روسیه نتیجه بخش نبوده است و تروییکای اروپا نتوانسته اند در مقابل این پرسش دیگر کشورها که چرا در مقابل احیای توافقی درست با ایران سنگ اندازی می کنند؛ پاسخی قانع کننده بدهند. گرچه برای تحلیل و گمانه زنی درباره تصمیم و اقدام تروییکای اروپا باید منتظر ادامه ماند اما به نظر می آید ایستادگی ایران بر مواضع منطقی و مطالبات قانونی خود؛ این سه کشور را مجبور به ایفای نقشی متفاوت تر از تکرار پلیس بد خواهد نمود.

1400/09/19
13:55:23
5.0 / 5
1173
تگهای خبر: پرونده , حامی , دولت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل