آیا آژانس نگرانی های مشروع ایران را درک می کند؟

آیا آژانس نگرانی های مشروع ایران را درک می کند؟

محفل: مروری بر سفر مدیر کل آژانس به تهران و اتفاقات روز گذشته وین نشان میدهد که غربی ها به دنبال بهره برداری سیاسی از نهادی هستند که مقرر است بی طرفانه به وظایف خود در قبال اعضا عمل کند. تهران نگرانیهای مشروعی دارد و انتظار دارد این نگرانیها در تعاملاتش با آژانس مد نظر قرار گیرد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ایران همیشه روابط مثبت و تنگاتنگ با آژانس بین المللی انرژی هسته ای داشته است. اما در عین حال نسبت به تعدادی از رویکرد های آژانس انتقاد داشته و همیشه از این نهاد بین المللی خواسته تا با دوری از سیاست های غرب، وظایف فنی و حقوقی خودرا در اولویت قرار دهد.
گزارش گروسی از دیدارهایش در تهران
رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز سه شنبه این هفته در تهران با مقامات کشورمان دیدار کرده بود، پس از بازگشت از تهران سفر خود به تهران را بی نتیجه ارزیابی کرد. البته این برخورد گروسی باتوجه به تجارب و رفتارهای پیشین وی دور از انتظار نبود. از همین رو بود که هم اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان و هم وزیر امور خارجه در تهران بر لزوم پرهیز وی از رویکرد های سیاسی تحت برخی فشارهای سیاسی تاکید کرده و خواهان اتخاذ رویکرد فقط فنی و بی طرفانه از طرف وی بودند.
گروسی در فاصله سفر شهریور ماه تا سفر این هفته به تهران با وجود بیانیه مشترک توافق شده میان او و اسلامی، در مقاطعی اظهاراتی مقابل تهران داشت و در عین حال خواهان سفر مجدد به تهران و دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان شده بود. موافقت تهران با این سفر باوجود رفتارهای سیاسی گروسی نشان دهنده عزم جدی تهران برای ادامه همکاری با آژانس است. موضوعی که موضع و رویکرد اصولی و روشن ایران در تمام این سالها بوده است.
به گفته بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، باتوجه به فشردگی این سفر که در آستانه نشست شورای حکام صورت گرفته بود، ایران و آژانس درباره چگونگی پیگیری موضوعات مورد علاقه به توافقات کلی رسیدند و توافق کردند که به رایزنی های خود برای تکمیل چارچوب و جزئیات ادامه همکاری ها ادامه دهند.
با این حال مدیر کل آژانس روز گذشته در وین پس از شروع نشست شورای حکام آژانس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مذاکرات با مقام های ایرانی سازنده، صحیح و حرفه ای بود اما ما نتوانستیم به توافق برسیم. ما باید به توافق برسیم و باید این کار را انجام بدهیم.
اظهار نظر گروسی و بیانیه تروییکای اروپایی سمت و سوی سیاسی مدیر کل آژانس را نشان میدهد. با این وجود واقعیت این است که هزینه سیاسی از طرف آژانس برای ایران بطور قطع بعنوان واکنشی غیر سازنده از طرف ایران تلقی شده و نمی تواند کمکی به پیش برد مناسبات دوجانبه داشته باشد. در صورتیکه اگر آژانس بتواند نگرانی های ایران را رفع کند، توافق فوری با این نهاد دردسترس است.
اظهارات گروسی در تهران پس از دیدار با اسلامی و گفت و گویی که با شبکه پرس تی وی داشته نشان میدهد که فضای مذاکرات گروسی با مقامات کشورمان در تهران مثبت بوده ولی در عین حال آژانس نتوانسته برخی نگرانی های ایران را رفع کند.
تهران به سبب برخی مواضع سیاسی و غیر حقوقی گروسی دلخوری هایی از گروسی دارد اما اجازه نداده این موارد به همکاری مستمر ایران با آژانس لطمه بزند.آنچه در این بین قابل تامل است لحن سه کشور اروپایی در اطلاعیه ای است که روز گذشته منتشر گردید. اطلاعیه ای که نشان میدهد این کشورها به دنبال بهره برداری سیاسی از گزارشهای مدیر کل آژانس هستند.
لحن یکجانبه و طلبکارانه سه کشور اروپایی در حالی در این بیانیه مشهود است که قسمتی از اتفاقات در صنعت هسته ای ایران نتیجه و ماحصل عدم اجرای تعهدات این کشورها در برجام بوده است
پاس گل گروسی به تروئیکای اروپایی
در همین زمینه فرانسه، آلمان و انگلیس بعنوان سه کشور طرف توافق هسته ای با ایران شامگاه چهارشنبه بیانیه مشترکی درباره ایران منتشر نمودند. اطلاعیه ای که پس از گزارش گروسی به شورای حکام منتشر گردید و به خوبی حاکم بودن فضای سیاسی را بر آژانس نشان میدهد.
سه کشور در اطلاعیه ای که روز گذشته انتشار یافت، ضمن تشکر از «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بابت گزارش تازه ترین گزارش خود درباره ایران اعلام نمودند که غنی سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران توجیه غیرنظامی ندارد و برای یک کشور غیردارنده سلاح های هسته ای امری بی سابقه شمرده می شود.
تروئیکای اروپایی همین طور در این بیانیه اعلام نمودند که اقدامات مربوط به تحقیق و توسعه ایران و استفاده گسترده از سانتریفیوژهای پیشرفته موجب بهبود دائمی توانمندی های غنی سازی اش شده اند.
سه کشور اروپایی در بیانیه خود مدعی شدند که ادامه اقدامات تنش آفرین ایران، ارزش برجام بعنوان یک توافق منع اشاعه ای را بصورت بازگشت ناپذیر کم می کند. در این بیانیه همین طور ادعا شده است ۹ ماه است که ایران تمامی اقدامات شفاف سازی و راستی آزمایی مورد توافق ذیل برجام و پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورده است.
سه کشور اروپایی در بیانیه خود بدون توجه به این که تهران اقداماتش را فقط در چهارچوب پادمان و نه برجام اجرا می کند مدعی شدند که ایران این توافق را بصورت کامل اجرا نکرده به شدت نگران کننده است و آمادگی ایران برای رفتار برمبنای حسن نیت را زیر سوال می برد.
طی سال های اخیر غرب تجارب زیادی از نحوه تعامل با تهران داشته است. تهران در عین داشتن رویکرد اصولی و اهتمام بر دفاع از منافع ملت همیشه به تعهدات خود پایبند بوده و از طرف دیگر در مقابل هرگونه زیاده خواهی ایستاده است. حالا هم انتخاب با شورای حکام آژانس و کشورهایی است که به دنبال استفاده از این نهاد فنی و تخریب وجهه و جایگاه آن هستند.
باوجود اظهارات گروسی، اگر آژانس بتواند نگرانی های ایران را رفع کند، توافق فوری ایران با این نهاد دردسترس است. همانطور که در تهران اعلام گردید فضای مذاکرات گروسی در تهران مثبت بوده ولی آژانس نتوانسته برخی نگرانی های ایران را رفع کند. هرگاه آژانس بتواند نگرانیهای مشروع ایران را رفع کند توافق بیش از هر زمان دیگری دردسترس است.
سفر گروسی به تهران و نشست شورای حکام در استانه مذاکرات هشتم آذر مفهوم جدیدی یافته است. بنظر می رسد طرف غربی درصدد است با هجمه و فشار بر تهران به زعم خود با دست پر در مذاکرات حاضر شود با این وجود واضح است این رویکرد نتیجه و دستاوردی در پی نخواهد داشت و اگر غرب در مذاکرات با حسن نیت وارد شود بهتر می تواند از مذاکرات نتیجه بگیرد.منبع:

1400/09/04
20:28:47
5.0 / 5
1031
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل