در دیدار بار امیرعبداللهیان؛

وزیر خارجه پرتغال: لیسبون به دنبال گسترش روابط با تهران است

وزیر خارجه پرتغال: لیسبون به دنبال گسترش روابط با تهران است

ایرنا- آگوستو سانتوس سیلوا وزیر خارجه پرتغال در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که لیسبون به دنبال گسترش روابط با تهران است.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز جمعه (به وقت محلی) در ادامه دیدارهای خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با وزیر خارجه پرتغال درمورد روابط و همکاریهای دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه ایران در این دیدار سابقه ۵۰۰ ساله روابط دو کشور را سرمایه مهمی برای روابط دوستانه ایران و پرتغال توصیف کرده و پرتغال را هم از حیث جایگاه در اتحادیه اروپا و هم از منظر موقعیت ژئوپلتیک دارای اهمیت دانست.
امیرعبداللهیان ضمن اشاره به برگزاری جلسه مجازی اخیر کمیته مشترک سیاسی در سطح معاونین سیاسی دو وزارت خانه، این نشست را مبنای تحرکات بیشتر در روابط خواند و خواستار تداوم این روند شد.
وزیر امور خارجه ایران همینطور جهت گسترش همکاری ها در حوزه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جرائم سازمان یافته اعلام آمادگی کرده و خاطرنشان کرد که ضروریست با اراده سیاسی دو طرف، تفاهم ها و توافق های مورد مذاکره طرفین نهایی شود.
امیرعبداللهیان همینطور همکاریهای علمی و دانشگاهی را یکی از ابعاد مهم در روابط دو طرف دانست که میتوان آنرا بیشتر از پیش گسترش داد.
وزیر خارجه پرتغال هم در این دیدار با تاکید بر حمایت کشورش از سیاست چندجانبه و اصولی بین الملل و مخالفت با یکجانبه گرایی و قانون شکنی، گفت حمایت لیسبون از برجام هم ناشی از همین منطق است.
وی با اشاره به اینکه سیاست خارجی کشور نباید صرفاً بر مبنای منافع کوتاه مدت یا موضوعات ژئوپلتیکی باشد، اظهار داشت که تهدیدات و منافع جمعی جهانی هم در این حوزه حائز اهمیت می باشد.
سانتوس سیلوا همینطور با تاکید بر ضرورت اجتناب از سیاسی کردن روابط عادی تجاری و مردمی میان کشورها، اضافه کرد: پرتغال به دنبال گسترش روابط با ایران است.


منبع:

1400/07/03
18:53:47
5.0 / 5
1039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل