بیانیه جمهوری اسلامی ایران در پنجمین سالگرد توافق برجام.

ایران مصمم به اتخاذ موضع قاطع در قبال هرگونه رفتار غیرمسئولانه است

ایران مصمم به اتخاذ موضع قاطع در قبال هرگونه رفتار غیرمسئولانه است

به گزارش محفل وزارت امور خارجه در اطلاعیه ای به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام اشاره كرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی مجدد بر حفظ و اجرای كامل مفاد برجام توسط همه طرف های این توافق، مصمم است در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه اقدامات قاطع را اتخاذ نماید و سه كشور اروپایی را قویا فرا می خواند كه بجای حركت در راه سیاست فشار حداكثری آمریكا به تعهدات خود پایبند باشند.


به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این بیانیه که روز چهارشنبه (۲۵ تیر ۱۳۹۹) انتشار یافت، آمده است: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بعنوان محصول مهم دیپلماسی چندجانبه، که مورد حمایت قاطع جامعه بین المللی قرار داشته است، در پنجمین سالگرد خود با مخاطره جدی روبه رو شده است که اگر مورد مراقبت جامعه بین المللی برای تضمین اجرای متوازن و با حسن نیت کلیه طرف های برجام قرار نگیرد، می تواند قربانی دیگری از رویکرد یکجانبه گرایانه دولت آمریکا باشد که مسئولیت بین المللی و نتایج آن منحصرا متوجه این کشور و دولت های همراه خواهد بود.
وزارت امور خارجه در این بیانیه آورده است: سرمایه بین المللی، حقوقی، فنی، راهبردی و سیاسی این توافق در پنجمین سالگرد تفاهم، متاثر از اقدامات مخرب غیرقانونی آمریکا گرفتار فرسایشی عمیق شده است. اعضای باقیمانده برجام بر این نکته واقف بوده و با اجماع بر این نظر هستند که دلیل اصلی شرایط کنونی، نقض های مستمر قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام و نهایتا خروج غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده از تفاهمی است که بعد از سال ها مذاکرات طاقت فرسای چندجانبه بدست آمد.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: عدم پایبندی اساسی دولت آمریکا به تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، و فقدان اراده دیگر طرف ها در اعاده توازن از دست رفته در برجام، شرایط کنونی پیرامون برجام را پیچیده تر ساخته و عملا سبب شده تا جمهوری اسلامی ایران، باوجود پایبندی به تعهدات خود، نتواند از آثار برجام همچون رفع تحریم های هسته ای بهره مند شود.
وزارت امور خارجه یادآورشده است: متأسفانه، شرایط به شکلی پیش رفته است که می بایست بار دیگر حقوق و تکالیف مندرج در این توافق را که طی مذاکرات سخت و پیچیده میان ایران و ۱+۵ به نمایندگی از جامعه بین المللی توافق و مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قرار گرفته است، را برای اعضای باقیمانده برجام و همین طور دولت های عضو سازمان ملل متحد یادآوری نماییم. از تاکید قطعنامه ۲۲۳۱ بر «ارتقاء و تسهیل توسعه تعاملات اقتصادی و تجاریِ عادی و همکاری با ایران» و «اجرای کامل چارچوب زمانبندی» برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ گرفته تا اهمیت نظام رفع تحریم های برجام به عنوان یکی از پایه های اساسی توافق حاصل شده.
دستگاه دیپلماسی با یادآوری این نکته که برجام یک چاره دیپلماتیکِ مذاکره شده برای حل و فصل مسالمت آمیز یک بحران مزمن ساختگی در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران بود که ماهیتی جامع و نهایی دارد، اعلام نمود: ایران با جدیت و با نگاه به آینده وارد مذاکره شد، و نتیجه مذاکره را با حسن نیت اجرا نمود، که انجام اقدامات داوطلبانه شفاف ساز و اعتماد ساز، فراتر از تعهدات ذیل موافقتنامه پادمان، قسمتی از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای اعطای اطمینان به جامعه بین المللی در مورد ماهیت منحصراٌ صلح آمیز برنامه هسته ای خود بود که در قبال آن تحریم های ظالمانه ای که به بهانه برنامه هسته ای وضع شده بودند باید مرتفع می شدند. متاسفانه جمهوری اسلامی ایران نه فقط از منافع اقتصادی رفع تحریم ها منتفع نشد بلکه بار دیگر شاهد اقدام بعضی از دشمنان برجام برای احیای پرونده های مختومه، با هدف نابودی کامل دستاوردهای برجام هستیم.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران تابحال همکاری سازنده و گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است، که آمار و ارقام در مورد تعداد و حجم بازرسی و اقدامات راستی آزمایی های صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران گواه بر آن هستند. هرگونه کوشش برای سو استفاده از آژانس برای ایجاد فشار بر جمهوری اسلامی ایران مغایر با مفاد برجام بوده و علاوه بر مخدوش ساختن اعتبار آژانس بعنوان تنها نهاد فنی معتبر بین المللی برای نظارت بر فعالیت هسته ای کشورها، می تواند بر مبانی همکاریهای سازنده پادمانی موجود تاثیرات منفی داشته باشد.
وزارت امور خارجه اشاره کرد: هرگونه همراهی برخی اعضای باقیمانده برجام با توطئه های ایالات متحده مقابل برجام به خصوص در جهت تخریب و تضعیف نظام رفع محدودیت های تسلیحاتی در سال پنجم تصویب برجام (مهرماه ۱۳۹۹) جای نگرانی بسیار داشته و همانگونه که مکررا تاکید گردیده است، مذاکره مجدد برجام و اصلاح نظام رفع تحریم ها تحت هیچ شرایطی قابل تحمل نبوده و پاسخ جمهوری اسلامی ایران، قاطع و تعیین کننده خواهد بود.
بر اساس این بیانیه، جامعیت و نهایی بودن این توافق که به سختی و بعد از دو سال مذاکره فشرده در بالاترین سطوح، با ترسیم تمامی جزئیات و با جدول زمانبندی دقیق بدست آمده است، نباید به هیچ وجه مخدوش شود. هیچ جایگزینی برای این توافق وجود ندارد، پس اگر اراده سیاسی جامعه بین المللی به ویژه اعضای باقیمانده برجام بر حفظ این توافق مهم می باشد، بسیار مهمست که بر تضمین اجرای متوازن و با حسن نیت توافق تمرکز نماییم.
دستگاه دیپلماسی یادآورشد: جمهوری اسلامی ایران از دولت های جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه، بدلیل اقدامات و مواضع سازنده و توأم باحسن نیت آنها در سطح شورای امنیت، شورای حکام و کمیسیون مشترک برجام بمنظور حفظ و اجرای برجام قدردانی می نماید و امیدوار است با تداوم این تلاش ها، زمینه لازم برای اجرای کامل برجام فراهم گردد.
در بخش پایانی این بیانیه جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی مجدد بر حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف های این توافق، به خصوص لزوم انتفاع کامل ایران از آثار اقتصادی نظام رفع تحریم ها - آنگونه که در برجام پیش بینی شده - اصرار کرد که مصمم است تا در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتارهای غیرمسئولانه اقدامات قاطع را اتخاذ نماید و سه کشور اروپایی را قویا فرا می خواند که بجای حرکت در راه سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند.منبع:

1399/04/25
00:11:40
5.0 / 5
1976
تگهای خبر: اقتصاد , پرونده , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
محفل