خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۵ تیر ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۵ تیر ماه

به گزارش محفل انتخاب پژمانفر بعنوان رئیس كمیسیون اصل ۹۰ مجلس/ مخالفت مجلس با تشكیل كمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال/ انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان/ موافقت با كلیات طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی همچون مهمترین اخبار امروز (چهارشنبه) بیست و پنجم تیر ماه ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار گردید و انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی، انتخاب اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، بررسی های مربوط به طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی و... در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
در ابتدای این جلسه محمدباقر قالیباف، درگذشت عیسی جعفری، نماینده بهار و کبودرآهنگ را تسلیت گفت و از خدای منان برای او طلب مغفرت کرد.
عیسی جعفری نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بر اثر مبتلا شدن به کرونا درگذشت.
همینطور نمایندگان با رای خود نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات را به عنوان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس انتخاب کردند.

ناطقین امروز مجلس
محرم زاده: دولت و مجلس برای گرانی چاره اندیشی کنند
باقری بنابی: بی ثباتی اقتصادی کمر مردم را شکسته است
بشیری: دغدغه مجلس باید رسیدگی به مشکلات اقتصادی کشور باشد
محمودوند: مقام نخست استان لرستان، مقام نخست بیکاری کشور است
نماینده لنگرود خواهان رسیدگی به حقوق بازنشستگان فرهنگی شد

***
در جریان جلسه علنی امروز، نمایندگان با کلیات طرح مربوط به تغییر کف و سقف عضویت در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند. در این طرح پیشبینی شده بود که هیات رییسه می تواند کمیسیون هایی را که کمتر از ۱۹ نفر یا بیشتر از ۲۳ نفر عضو دارند هم ثبت کنند تا این کمیسیون ها رسمیت پیدا کنند.
تقاضای عده ای از نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات و فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال هم در دستور کار قرار گرفت که نمایندگان در نهایت با تشکیل این کمیسیون مخالفت کردند.


در ادامه جلسه با رای مجلس اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس یازدهم انتخاب شدند.
برخی از نمایندگان هم از نحوه انتخاب کاندیداهای عضویت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان انتقاد داشتند.


نمایندگان در جریان جلسه علنی امروزگزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در جهت طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم که مربوط به اخذ مالیات از خانه های خالی می شد بررسی نموده و در نهایت با کلیات این طرح موافقت کردند.
همینطور مجلس با سلب فوریت از طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی مخالفت کرد.

موافقان و مخالفان طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی چه گفتند؟
مخالفان طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی تاکید داشتند که این طرح نه تنها منجر به کنترل قیمت ها نمی گردد بلکه می تواند تأثیر عکس داشته و سرمایه مردم را به سایر بازارها هدایت کند و موافقان این طرح تاکید داشتند که این طرح می تواند تأثیر قابل قبولی در کوتاه مدت داشته و دست دلالان را از بازار مسکن کوتاه کند.

اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی گامی در جهت شفافیت اطلاعات اقتصادی است
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی ضمن عرضه ی توضیحاتی در مورد روند اصلاح این قانون تصریح کرد که هدف از اصلاح قانون دریافت مالیات بر خانه های خالی افزایش درآمد مالیاتی نبوده بلکه آزادسازی خانه ها از دست مبتکران و برداشتن گامی در جهت شفافیت اطلاعات اقتصادی در اولویت ما قرار دارد.

در نظام مالیاتی باید نرخ جریمه موثر باشد
همینطور امیدعلی پارسا بعنوان نماینده دولت ضمن اعلام موافقت با این طرح بیان نمود: این طرح در جهت هوشمندسازی نظام مالیاتی است. با قانون فعلی نمی توان تاثیرگذاری را شاهد بود؛ چونکه نرخ و جریمه انتخاب شده برای دریافت مالیات از خانه های خالی پایین بوده و موثر نیست. در نظام مالیاتی باید نرخ جریمه موثر باشد تا نقش بازدارنده ای داشته باشد.
رئیس سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد که با ضمانت اجرایی دیده شده در طرح اصلاح قانون دریافت مالیات از خانه های خالی به بحث هوشمندسازی نظام مالیاتی ورود خواهیم کرد.

اخطار ها و تذکرات امروز نمایندگان مجلس
دهمرده: محل تشکیل جلسات کمیسیون های تخصصی تغییر کند
آصفری: مجلس برای دلار ۲۳ هزار تومانی چه کار خواهد کرد؟
قالیباف در پاسخ به نوری: برگزاری جلسات صحن علنی طبق پروتکل های بهداشتی است
گودرزی: نیازمند بسته ای هدفمند برای ساماندهی بازار مسکن هستیم
انتقاد نایب رئیس کمیسیون عمران از دنبال کردن طرح های مختلف برای ساماندهی بازار مسکن
ویس کرمی: قرار بود نماینده و نماینده تر در مجلس انقلابی نداشته باشیم
انتقاد نماینده آبادان از عملکرد مدیران استان خوزستان
انتقاد نوروزی از برنامه ریزی هئیت رئیسه مجلس
ذاکر: نمایندگان اجازه ادامه گرانی های مسکن و اجاره بها را ندهند

***
در جلسه علنی امروز نماینده همدان و قم هم بر سر خطایی که از جانب کمیسیون بودجه صورت گرفته و در صحن مجلس تذکر داده شده بود جدال لفظی کردند.


نمایندگان در دستورکار امروز خود، ناظران در شورای پول و اعتبار را از کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه انتخاب کردند.
همینطور احمد امیرآبادی فراهانی با ۱۳۱ رای از مجموع ۱۶۰ رای بعنوان ناظر در مجمع عمومی صندوق تأمین خسارت های بدنی انتخاب گردید.
مجتبی رضاخواه با ۱۴۱ رای، روح الله عباسپور با ۱۴۱ رای و محمد باقری با ۱۱۸ رای هم بعنوان ناظرین مجلس در شورای رقابت انتخاب شدند.


انتخاب دو نماینده مجلس از کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه به عنوان ناظر در هیات امنای صندوق توسعه ملی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
بر این اساس از مجموع ۱۶۳ رای ماخوذه، محمدرضا دشتی اردکانی نماینده اردکان با ۱۲۰ رأی و سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان با ۹۲ رأی بعنوان اعضای هیات امنای این صندوق انتخاب شدند.
علی خضریان، نماینده تهران هم از طرح سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی در مورد واردات گندم اطلاع داد.
همینطور علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات رئیسه بیانیه همه نمایندگان در مورد جلسه مشترک رهبر انقلاب با قوه مقننه را قرائت کرد.1399/04/25
15:07:21
5.0 / 5
2065
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل