روسیه خواهان ازسرگیری فوری مذاکرات برجام شد

روسیه خواهان ازسرگیری فوری مذاکرات برجام شد

محفل: ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی برجام را از سرگیری فوری مذاکرات برای احیای توافق هسته ای دانست.


به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا، زاخارووا شامگاه سه شنبه در اطلاعیه ای در سایت وزارت امور خارجه روسیه، ضمن اشاره به وضعیت دشوار پیش آمده در مورد احیای برجام و کوشش های ایران در پاسخ به زیاده خواهی طرف های اروپایی و تحریم های آمریکا اظهار داشت: تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی، ازسرگیری فوری روند مذاکرات برای احیای برجام است.
مذاکرات برای احیای برجام بعد از چند دور برگزاری در وین از ۲۰ ژوئن متوقف شده است.
وی اضافه کرد: از همه شرکا در توافق هسته ای و نیز آمریکا دعوت به خودداری از گامهای ناسنجیده می نماییم که ممکنست موانع بیشتر در راه نرمال سازی وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران ایجاد نماید.
وی ضمن اشاره به بیانیه اخیر گروه تروئیکای اروپایی درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص تولید اورانیوم غنی شده در ایران با سطح غنی سازی تا ۲۰ درصد و نیز افزایش توانمندی غنی سازی اورانیوم ایران تا ۶۰ درصد، اظهار داشت: بااینکه این اقدام ایران عدول از توافق های ثبت شده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران است اما این واقعیت را درک می نماییم تا اندازه زیادی اینگونه اقدام ایران به علت عدم وجود نتایج عملی معین از تلاش ها برای احیای کامل معامله هسته ای است و در همین حال تحریم های یکجانبه آمریکا مقابل ایران و کشورهای ثالث همکاری کننده آن همچنان پا برجا است.
زاخارووا افزود: اما نگران آن هستیم که این مساله ما را بیشتر از اهداف اعلام شده دورتر می کند و ایجاد شرایط برای اجرای پایدار توافق های درچارچوب برجام دشوارتر می شود.
یورو نیوز روز پنجشنبه هفته گذشته گزارش داد که کشورهای اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس عصر پنجشنبه درباره تسریع غنی سازی در ایران با عنایت به گزارش آژانس انرژی اتمی اطلاعیه ای منتشر نموده است.
به گزارش محفل به نقل از خبرگزاری ایرنا از یورو نیوز، تروئیکا اروپایی در اطلاعیه ای در مورد گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی که تأیید می کند ایران برای نخستین بار فلز اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد تولید کرده و ظرفیت اورانیوم غنی شده را به ۶۰ درصد رسانده است، اظهار نگرانی کردند.
وزرای خارجی کشورهای اروپایی که تا کنون خود در قبال توافق برجام تعهدی را بر عهده نگرفته اند در بیانیه خود متذکر شدند که ایران باید فعالیتهای خود در نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را بدون تاخیر متوقف نماید.
کشورها اروپایی در ادامه مدعی شدند که ما از ایران می خواهیم هرچه زودتر به مذاکرات وین باز گردد تا به نتیجه سریع و موفقیت آمیزی دست پیدا کرد. ما بارها تاکید کرده ایم که گذر زمان به نفع هیچکس نیست.
بیانیه کشورهای اروپایی در حالی منتشر می شود که سعید خطیب زاده سخنگوی وزیر امور خارجه بتازگی در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: برنامه ها و اقدامات هسته ای جمهوری اسلامی ایران در انطباق کامل با ان پی تی و تعهدات ایران ذیل پادمان است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اضافه کرد: اقدامات کاهشی و جبرانی ایران در ارتباط با برجام نیز در قالب خود برجام صورت پذیرفته و همانگونه که بارها اعلام شده در پاسخ به نقض گسترده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از طرف ایالات متحده و عدم پایبندی کامل طرف های دیگر برجامی، به ویژه سه کشور اروپایی، به تعهداتشان ذیل برجام میباشند.
خطیب زاده تصریح کرد: بدیهی است مادامیکه اجرای کامل و بی قید و شرط برجام از طرف آمریکا و دیگر طرفهای برجامی از سر گرفته نشود، جمهوری اسلامی ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خودرا فقط برمبنای نیازها و تصمیمات حاکمیتی و در قالب تعهدات پادمانی اش پیگیری مینماید.منبع:

1400/06/04
12:45:46
5.0 / 5
1070
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل