كارشناسان سیاسی مشهد:

برجام موفقیت بزرگ اما اسیر در نگرش تندروها

برجام موفقیت بزرگ اما اسیر در نگرش تندروها

محفل: ایرنا- برجام از مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم است كه با تدبیر تاریخی و بی نظیر در دیپلماسی بین المللی امید را به جامعه تزریق كرد هرچند این سند مهم و ماندگار در تاریخ دستخوش بدعهدی آمریكا و كارشكنی تندروهای داخلی شد اما نتایج مثبت آن برای ایران ماندگار است.


۲۳ تیر ۱۳۹۴ برجام میان ایران و گروه ۱+۵ به امضا رسید. بر طبق این برنامه که به دنبال نرمش قهرمانانه دولت تدبیر و امید در زمینه انرژی هسته ای حاصل شد، ایران متعهد گردید تحت هیچ شرایطی به دنبال توسعه و دستیابی به سلاح هسته ای نباشد و در مقابل، طرف های دیگر نیز تعهد کردند تحریم های چندجانبه و ملی در رابطه با برنامه هسته ای ایران همچون تحریم دسترسی به حوزه های تجارت، فناوری، مالی و انرژی را لغو یا تعلیق کنند.
این سند بین المللی هشتم می ۲۰۱۸ با بیان خروج از برجام توسط دونالد ترامپ از مسیر خود خارج شد و رئیس جمهوری آمریکا بر خلاف معاهدات بین المللی تحریم ها مقابل ایران را تشدید کرد اما در این راه تا حدودی تنها ماند و سایر کشورهای دخیل در برجام با وی همراهی نکردند که به اذعان سیاستمداران، این عدم همراهی با آمریکا و ماندن آنان در جبهه ایران حتی اگر به ظاهر نیز باشد، در عرصه بین المللی قدرت ایران را بار دیگر به رخ جهانیان کشاند.
وزارت امور خارجه ایران نیز روز گذشته در اطلاعیه ای به مناسبت پنجمین سالگرد انعقاد برجام اعلام نمود: ترامپ به سبب انتخابات ریاست جمهوری، در تلاش است به یک پیروزی در سیاست خارجی خود در قبال ایران برسد، پس نابودیِ بیش از پیشِ برجام را به نفع خود ارزیابی می نماید.
رژیم سلطه طلب آمریکا نمی تواند بیش از این به سبب تسلط بر ساختارهای سیاسی و اقتصادی - پولیِ بین المللی، سیاست های غیرقانونی خودرا به پیش ببرد و عصر حاکمیت قانون به این سادگی که ترامپ فکر می کند، خاتمه نیافته و نظام بین الملل به عصرِ حکمفرمائیِ قانون جنگل بازگشت نخواهد کرد.
برجام برگ برنده ای که توسط ترامپ و نیروهای تندرو از ریل خارج شد
استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برجام سندی است که در فضای ملتهب صورت گرفت و خیلی خوب شروع شد.
مهدی نجف زاده اضافه کرد: برجام در شرایطی صورت گرفت که پرونده ایران در شورای امنیت مطرح بود و هر لحظه امکان داشت مساله تحریم های گسترده بین المللی صورت گیرد اما برجام توانست آن فضا را تغییر دهد.
وی افزود: برجام دستاوردهای بین المللی خوبی داشت اما آنچه در این سال ها صورت گرفت برجام را به بن بست رساند، اگر همدلی و نگاه مثبت تری به برجام در داخل وجود داشت، دستاوردهای بیشتری را شاهد بودیم.
استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: در موضوع برجام در یک فرآیند طولانی توانستیم نگاه های بین المللی را به ایران برگردانیم که هنوز هم این نگاه وجود دارد، با آنکه آمریکا از برجام خارج شده است اما همچنان دنیا برجام را به رسمیت می شناسد و به شرایط قبل از برجام برنگشته ایم.
وی ادامه داد: از شروع تحقق برجام عده ای تیشه به دست برای ریشه کنی آن تلاش کردند، هم اینک نیز گروه هایی لفظ خیانت را برای برجام به کار می برند این درحالی است که هیچ معیاری برای این خیانت ندارند، خیانت را کسانی انجام دادند که چوب لای چرخ گذاشتند و این موفقیت بین المللی را که با مجاهدت و تلاش طاقت فرسا به دست آمده بود هدر دادند.
نجف زاده افزود: برای رسیدن به توسعه باید نوع نگاهمان تغییر کند، در فرآیند ای قرار داریم که دنیا را نه قابل درک و نه قابل فهم می دانیم و نمی خواهیم با آن مراوده نماییم و دنیا را نمی پذیریم پس طبیعی است که با چالش های بزرگ مواجه باشیم.
وی اظهار داشت: باید نگاه و رویکرد به سیاست خارجی تغییر کند، دنیا را باید همینگونه که هست بپذیریم تا از رشد و توسعه در جنبه های مختلف عقب نمانیم.

برجام موفقیت بزرگ اما اسیر در نگرش تندروها
استاد حقوق بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد نیز درباب برجام و دستاوردهای آن به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برجام از بزرگترین برگ های برنده ملت ایران در دهه های اخیر است که با آن توانستیم اروپا و آمریکا را وارد گود نماییم.
دکتر غلامرضا خواجی اضافه کرد: همین طور با برجام به صورتی فرش را از زیر پای شورای امنیت کشیدیم و قدرت های بزرگ دنیا را پای میز مذاکره نشاندیم.
وی افزود: مساله برجام به محض اینکه آغاز شد مقام معظم رهبری چندین بار گفتند برجام نکات مثبت و منفی دارد که نکات مثبت را باید مراقبت نماییم و هوشیار باشیم نکات منفی نیز به ما آزار نزند.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: سیاست امری تجربی است و باید از تجربیات آن استفاده کرد، برجام نیز از تجارب بهادار سیاسی است، در میدان سیاست ممکنست هم گل بزنیم و هم گل بخوریم که البته برجام تجربه خوب و گلزنی بود.
وی ادامه داد: برجام این مساله را به ما ثابت کرد که آمریکا دیگر قابل اعتماد نیست و با این تجربه هم اینک دولت و کشور به سراغ گسترش روابط با شرق رفته است.
دکتر خواجی افزود: با امضای برجام هیچ یک از مسئولان نظام نگفتند که برجام سند خیانت است و کسانی که با اهداف سیاسی و تخریبی دم از خیانتی بودن برجام می زنند هیچ مطالعه ای از برجام ۲۰۰ صفحه ای ندارند، چونکه اگر برجام را خوب بشناسند برایشان محرز خواهد شد که با برجام آمریکا و اروپا را تکان می دهیم.
وی اظهار داشت: ترامپ و کاسبان برجام در حقیقت خائن هستند که برای اهداف خود به این سند بین المللی پشت پا زدند.
جهش کارهای علمی و بین المللی در سایه برجام
مدیر همکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا برجام را از تاثیرگذارترین عوامل در توسعه همکاریهای بین المللی علمی و دانشگاهی دانست و اظهار داشت: برجام سند موفقی در توسعه روابط بین المللی بود و در حوزه کارهای بین الملل در عرصه دانشگاهی بدون هیچ مبالغه ای، تحول شایان توجهی بعد از برجام و در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید به وجود آمد.
احسان قبول اضافه کرد: برجام گشایش های فراوان برای دانشگاه ها به دنبال داشت و زمینه همکاری اساتید دانشگاه های ایرانی را با دانشگاه های معتبر دنیا فراهم آورد.
وی افزود: همین طور در سایه برجام، بعد بینالمللی دانشگاه های ایران در کشورهای اروپایی شناخته شد و مشکلات و تصورات نادرست آنها از ایران را از بین برد که پذیرش دانشجو از کمبریج انگلستان در دانشگاه فردوسی مشهد نمونه ای از آن است.
مدیر همکاریهای علمی بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: در سال ۹۱ و ۹۲ تعداد دانشجویان بخش بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد محدود به دانشجویان بورسیه ای بود و دانشجوی شهریه پرداز نداشتیم اما هم اکنون از حدود ۲ هزار دانشجوی خارجی این دانشگاه بیش از هزار و ۶۰۰ دانشجو، شهریه پرداز هستند.
وی ادامه داد: با به سرانجام رسیدن برجام، پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های خارجی و گرنت های علمی به اوج خود رسید.
قبول افزود: برجام پس از روی کار آمدن ترامپ و با کارشکنی های آمریکا محدود شد و به همان میزان نیز روابط علمی و همکاریهای بین المللی تحت تاثیر قرار گرفت.
برجام شاهراه خروج ایران از بن بست سیاسی است
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در باره برجام به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برجام کار بزرگی بوده و هست، زمانی که به مرز بن بست در سیاست خارجی رسیدیم و تحریم ها یکی بعد از دیگری توسط سازمان ملل و شورای امنیت مقابل کشور صادر شد، ایران با کار هوشمندانه به مصاف این وضعیت رفت.
روح الله اسلامی اضافه کرد: شعار اصلی رئیس جمهوری در انتخابات یازدهم نیز توسعه روابط بین المللی ایران با حفظ استقلال، عزت، گرفتن حق انرژی هسته ای و فراهم شدن امکان استفاده از سرمایه و تکنولوژی خارجی بود و مردم نیز در این انتخابات با انتخاب روحانی در حقیقت به سیاست خارجی خوب رای دادند تا مذاکره اتفاق بیفتد و تنش ها رفع گردد.
وی افزود: با روی کار آمدن روحانی، انرژی هسته ای از منظر سیاسی و دیپلماسی مورد حل و فصل قرار گرفت و تیم حرفه ای ظریف توانست کشورهای قدرتمند با نگاه و رویکردهای گوناگون را دور میز مذاکره جمع کند و اقدام مشترک برجام رقم خورد.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: برجام از عالی ترین سندهای بین المللی بود که در نخستین گام منجر به لغو تحریم های شورای امنیت مقابل ایران شد و این مساله در تاریخ سازمان ملل بی سابقه بود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری خارجی خوبی نیز در سایه برجام در ایران صورت گرفت و توفیقات آن هر روز بیشتر می شد اما این فضا با برخی اتفاقات با چالش مواجه گردید که روی کار آمدن ترامپ بی تجربه در سیاست خارجی و خروج وی از برجام به سبب مشکلات داخلی با اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا از آن جمله بود.
اسلامی افزود: در داخل کشور نیز عده ای مبادرت به نقدهای بی پایه و اساس کردند و فضای داخلی را برهم زدند پس به سبب شرایط داخلی و بین المللی این دستاوردها تداوم نیافت.
برجام، تصویرگر توان دیپلماسی ایران
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: ایران با برجام تصویر هوشمندانه ای از خود در عرصه بین المللی نشان داد و جایگاه ایران در مجامع بین المللی ارتقا یافت.
وی ادامه داد: ایران هم اینک در دعاوی حقوقی دست بالایی دارد و نه سازمان ملل و نه شورای حکام نمی توانند ما را محکوم کنند، ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا در سازمان ملل محکوم شد که این نشان از جایگاه ایران در فضای بین المللی دارد. اسلامی افزود: روسیه و چین و کشورهای قدرتمند اینک طرفدار آمریکا و مقابل ایران نیستند، اینها همه نتیجه برجام است.
وی اظهار داشت: افرادی که شناختی از حقوق بین المللی و دیپلماسی ندارند فکر می کنند با کنار گذاشتن برجام وضع ایران درست می شود در صورتیکه باید دیپلماسی خودرا همیشه حفظ نماییم، ایران در مذاکرات بین المللی دست بالا دارد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: برجام فرصتی برای ایران است و نقادان این سند نیز جناحی عمل می کنند و منافع قوم و قبیله خودرا بر منافع ملی ترجیح می دهند در صورتیکه برجام تصمیم یک جریان نیست و تصمیم حاکمیت است.
بعد از ۱۳ سال مذاکره فشرده، برجام در ۲۳ تیر ۹۴ مورد تفاهم قرار گرفت. این برنامه یک هفته بعد توسط شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ تایید شد. در ۲۱ مهر نیز در سطح ملی اجرای آن توسط مجلس تایید شد و رهبر معظم انقلاب نیز بعد از بررسی های دقیق و مسوولانه مجلس و شورای امنیت، درباب رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح کشور، دستوراتی را صادر و مصوبه شورای عالی امنیت را با رعایت الزاماتی تایید کردند.منبع:

1399/04/24
13:58:01
5.0 / 5
2095
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل