رهبر انقلاب دز اول واكسن كوو ایران بركت را دریافت نمودند

رهبر انقلاب دز اول واكسن كوو ایران بركت را دریافت نمودند

حضرت آیت الله خامنه ای بامداد امروز (جمعه) دُز اول واکسن کوو ایران برکت را دریافت نمودند. این واکسن که محصول تلاش پژوهشگران و دانشمندان جوان ایرانی است بتازگی مجوز مصرف را با اتکا به دانش بومی دریافت کرد و ایران به یکی از 6 کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رهبر انقلاب اسلامی بعد از تزریق واکسن، با تشکر از همه دست اندرکارانی که با دانش، تجربه و کوشش علمی و عملی خود کشور را از این افتخار ملی برخوردار کردند، گفتند: از وزیر محترم و همه مجموعه بهداشتی و درمانی کشور، از آقای مخبر و همکارانشان که در این قضیه نیز همچون مسائل دیگر با دلسوزی، علاقه مندی، ابتکار و توانایی ظاهر شدند، و از آقایان دکتر مرندی و دکتر سجادی به سبب مراقبت های همیشگی از وضع سلامتی بنده، صمیمانه تشکر می کنم.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اصرارهایی که از چند ماه قبل برای تزریق واکسن به ایشان وجود داشت، خاطرنشان کردند: من اولاً مایل نبودم از واکسن غیر ایرانی استفاده کنم بدین سبب گفتم منتظر واکسن ایرانی می مانم چونکه باید این افتخار ملی را پاس بداریم و تا وقتی امکان پیشگیری و علاج در داخل وجود دارد، چرا از آن استفاده نکنیم؟

ایشان افزودند: البته وقتی نیاز باشد، استفاده از واکسن خارجی در کنار واکسن ایرانی نیز ایرادی ندارد اما باید به واکسن ایرانی احترام بگذاریم و از همه دانشمندان جوان، پر تلاش و فعال در تولید این واکسن و سایر مراکزی که در کشور مشغول تولید واکسن هستند، تشکر نماییم.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: علاوه بر اصرار به استفاده از واکسن ایرانی، تاکید داشتم که دریافت واکسن در نوبت طبیعی خود صورت گیرد که امروز بحمدالله افراد بالای ۸۰ سال و هم سن بنده، اغلب واکسن را دریافت کرده اند.

ایشان همین طور بر ضرورت ثبت اسناد علمی و انتشار مقالات مربوط به واکسن تاکید کردند و افزودند: در کنار تولید قوی، سریع و بهنگام واکسن، اسناد و مقالات علمی آنرا نیز برای آگاهی دنیا از کار بزرگ خود آماده و منتشر کنید.

در ادامه آقای دکتر نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، با تشکر از حمایت های رهبر انقلاب، به مدیریت خوب پیک چهارم کرونا در کشور در مقایسه با کشورهای دیگر و ثبت مدل درمان ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: درباب واکسن، از ابتدا برای خرید و همین طور انتقال دانش فنی اقدامات خوبی انجام شد و ستاد اجرائی فرمان حضرت امام نیز علاوه بر واکسن در تامین ماسک و دستگاه اکسیژن ساز همکاری بسیار مناسبی انجام داد.

دکتر نمکی با اشاره به رسوا شدن آمریکایی ها در ادعای نبود محدودیت در انتقال تجهیزات و دارو به ایران اظهار داشت: بعد از آنکه ما مجوز واکسن صادر کردیم، رییس جمهور آمریکا اعلام نمود امکان انتقال واکسن به ایران وجود دارد که نشان داد حرف های قبلی آنها دروغ بوده است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: تا اختتام مرداد گروههای لطمه پذیر، بیماران صعب العلاج و افراد بالای ۶۰ سال واکسن دریافت خواهند کرد و بعد از آن دانش آموزان و عوامل مدارس در نوبت تزریق قرار می گیرند.

دکتر نمکی همین طور از فعالیت یک گروه ویژه برای ثبت مستندات علمی واکسن های مختلفی که در کشور درحال تولید هستند و ارائه این مستندات به سازمانهای جهانی آگاهی داد.

دکتر نمکی درباره رعایت های لازم بعد از تزریق واکسن نیز اظهار داشت: همچنان باید از ماسک استفاده شود، چونکه واکسن احتمال بیماری سخت را پایین می آورد اما همچنان احتمال مبتلاشدن وجود دارد.

همچنین آقای مخبر رییس ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) نیز تزریق واکسن به رهبر انقلاب اسلامی را اتفاقی منحصر بفرد و ترجمه عملی اعتماد بنفس داخلی و اتکاء به جوانان و کوشش های بیش از ۲۰۰ جوان متخصص با میانگین سنّی زیر ۳۰ سال دانست.

آقای مخبر با اشاره به تلاشهای پژوهشگران شرکت های دانش بنیان در تولید انبوه ونتیلاتور و داروهایی مانند رمدیسیور، اظهار داشت: تا اختتام شهریور بخش عمده ای از نیاز کشور به واکسن تامین خواهد شد.1400/04/04
18:36:43
5.0 / 5
1011
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل