احیای برجام و رفع تحریم ها گام پایانی دولت تدبیر و امید

احیای برجام و رفع تحریم ها گام پایانی دولت تدبیر و امید

ششمین نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در حالی در وین انجام شد که روز گذشته وزارت کشور سید ابراهیم رییسی را بعنوان رئیس جمهوری منتخب معرفی نمود. اظهار نظر نظر دیپلمات های حاضر در وین حاکی از این است که امکان احیای برجام و رفع تحریمهای ایران پیش از اختتام دولت تدبیر و امید وجود دارد.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، ششمین دور از مذاکرات وین عصر امروز یکشنبه هم در وین ادامه یافت. برمبنای اظهارات سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران، مقرر است هیات ها پس از نشست جمع بندی امروز برای مشورت و تصمیم گیری به پایتخت های خود برگردند.
سیدعباس عراقچی، رئیس هیات کشورمان در این جلسه، ضمن اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در این دور از مذاکرات خصوصاً در مورد پیش نویس متون مذاکراتی، اظهار داشت: موضوعات مهم باقی مانده نیازمند تصمیم گیری های جدی در پایتخت ها خصوصا در کشورهای طرف مذاکره است. وی همین طور از جانب های مذاکره خواست تا با جدیت و اراده قوی جهت حفظ و احیای برجام، با واقع بینی تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.
معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار داشت که بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک هستیم و ابراز امیدواری کرد که در دور آتی مذاکرات بتوان به توافق دست یافت، گرچه نمی توان آنرا تضمین نمود.
پیش از این خیلی از رسانه ها در مورد تاثیر انتخابات در مذاکرات گمانه زنی کرده بودند اما مقامات کشورمان اعلام نمودند که انتخابات تاثیری در ادامه مذاکرات ندارد. همچون عباس عراقچی ۲۷ خرداد اظهار داشت: انتخابات ریاست جمهوری ایران تاثیری بر روند مذاکرات نخواهد گذاشت و ما به دور از سیاست داخلی کشور مذاکره خواهیم کرد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه با بیان در جریان بودن مذاکرات درباره برجام، اظهار داشت: احتمال خوبی وجود دارد تا پیش از اختتام دوران تصدی ما، توافق حاصل شود. ظریف اظهار داشت: ما اواسط مرداد کنار می رویم و فکر می کنم به احتمال زیاد خیلی پیش از این تاریخ بتوانیم به توافق برسیم. وی با تکیه بر اینکه موارد مورد اختلاف درباره این توافق درحال حذف شدن است، افزود: من تازه ترین متن ویرایش شده توافق را ملاحظه کردم. متن خالص و خالص تر شده است.
وزیر امور خارجه ضمن اشاره به تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام، اظهار داشت: حالا که می خواهند به توافق بازگردند، نمی توانند هدفی را که بوسیله جنگ اقتصادی به آن محقق نشدند، بوسیله میز مذاکرات محقق کنند. آمریکا باید به این درک برسد و می توانم بگویم که تا حدودی به این امر نزدیک شدیم اما به مقصد نرسیدیم.
ظریف همین طور در گفت و گویی در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز تأثیر تشکیل دولت جدید جمهوری اسلامی ایران بر مذاکرات «وین» درباب احیای برجام اظهار داشت: "مذاکرات درباره برجام در جریان است. احتمال خوبی وجود دارد تا پیش از اختتام دوران تصدی ما توافق حاصل شود. ما اواسط آگوست (اواسط مرداد) دولت را تحویل می دهیم و فکر می کنم به احتمال زیاد خیلی پیش از این تاریخ بتوانیم به توافق برسیم"
آنچه مسلم است مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ در وین بر طبق منافع ملی و فراجناحی دنبال می شود و تیم مذاکره کننده درصدد تحقق اهداف کلان جمهوری اسلامی ایران هستند. با این وجود این نکته را هم نباید از یاد برد که در هر صورت تیمی که در وین حضور دارد، سال هاست که با پرونده هسته ای دست و پنجه نرم کرده و اساسا اشراف بیشتری بر موضوع دارد.
از نگاه دیپلمات های کشورمان نیز باید اظهار داشت که آنها به ثمربخشی مذاکرات در همین دولت خوشبین اند. سیدعباس عراقچی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «الجزیره» اشاره کرد: رسیدن به توافق منوط به تامین خواسته های کلیدی و رفع نگرانی های اصولی جمهوری اسلامی است و هر زمان که ما به چنین نقطه ای برسیم توافق صورت خواهد گرفت، چه در این دولت باشد چه در دولت آینده. البته باید بگویم حالا بیش از هر زمان در گذشته به توافق نزدیک هستیم و شخصا بسیار امیدوارم که توافق در همین دولت صورت گیرد.
میخائیل اولیانوف سرپرست هیات روسیه در مذاکرات برجامی وین هم با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر دستیابی طرف های مذاکره کننده در وین به توافق نهایی تا روز ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) و همزمان با ششمین سالگرد حصول توافق برجام استقبال کرد و بطور تلویحی آنرا محتمل دانست.
کشورهای غربی بعد از برگزاری انتخابات اعلام نمودند که به مذاکرات پایبند هستند. ساعاتی بعد از اعلام رسمی نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایران وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه ای اعلام نمود که به ادامه گفت وگوها با ایران برای احیای توافق هسته ای، پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ متعهد است.
پیش از این یک مقام ارشد اروپایی اظهار داشت که به رغم برگزاری انتخابات در ایران، مذاکرات هسته ای با جمهوری اسلامی مثل همیشه و بصورت عادی انجام شده است. وی با اشاره انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۸ خرداد اظهار داشت که مذاکرات هسته ای در این روز بصورت عادی مثل هر روز دیگری انجام شده است. این مقام اروپایی از پیشرفت زیاد در مذاکرات هسته ای آگاهی داده و گفته است کماکان موضوعات کلیدی سیاسی باقی مانده که البته در هر مذاکره پیچیده ای چنین مسائلی وجود دارد.
امروز و یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری دور ششم مذاکرات وین برای احیای برجام به ریاست به ریاست انریکه مورا، معاون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی انجام شد و طی آن روسای هیات ها ضمن ابراز خرسندی از کوشش های مستمر و فشرده تیم های کارشناسی، نتایج گفتگوهای دور جاری را مورد ارزیابی مشترک قرار دادند.
سیدعباس عراقچی ضمن اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در این دور از مذاکرات به ویژه در مورد پیش نویس متون مذاکراتی، اظهار داشت که موضوعات مهم باقی مانده نیازمند تصمیم گیری های جدی در پایتخت ها خصوصا در کشورهای طرف مذاکره است. وی از جانب های مذاکره خواست تا با جدیت و اراده قوی جهت حفظ و احیای برجام، با واقع بینی تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان ضمن تصریح این مساله که بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک هستیم، ابراز امیدواری نمود که در دور آتی مذاکرات بتوان به توافق دست یافت، گرچه نمی توان آنرا تضمین نمود.


1400/03/31
23:02:58
5.0 / 5
1179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
محفل