قاضی زاده هاشمی مطرح كرد

وجود ۳۰ درصد حاشیه نشینی در همدان

وجود ۳۰ درصد حاشیه نشینی در همدان

به گزارش محفل همدان نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن اشاره به این که امروز بر مبنای آمار حاشیه نشینی استان همدان از ۷۰۰۰ نفر به ۷۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: همدان مهد تمدن هم اکنون با مشکل حاشیه نشینی مواجه بوده و ۳۰ درصد حاشیه نشینی وجود دارد که بافت شهری را بر هم زده و باید برای توسعه کالبدی همدان فکر جدی کرد.


امیرحسین قاضی زاده هاشمی عصر یکشنبه ۲۳ خردادماه در سخنرانی تلویزیونی خود از صدا و سیمای همدان، اظهار نمود: نکته کلیدی این است که به دلیل ساختارها و روش هایی که استضعاف و عدم توازن طی ۱۰۰ سال گذشته ایجاد می کرده، کشور گرفتار تبعیض گسترده شده است، مراکز عمده صنعتی، دانشگاهی، رفاهی و اقتصادی و جاهایی که می شود اشتغال ایجاد کرد در مناطق خاصی از کشور استقرار یافته اند و حتی در این مناطق پدیده هایی چون حاشیه نشینی، از بین رفتن منابع آبی، آلودگی هوا و بهم خوردن محیط زیست بوجود آمده است.
وی اضافه کرد: در ظاهر آن است که منابع مالی برای این مناطق هزینه شده در صورتی که با این اقدام توازن کشور بهم ریخته و یک جا با فقر، جای دیگر با پدیده خالی از سکنه، جایی با ناامنی، ترافیک، مهاجرت و جایی دیگر با گرانی زمین دست و پنجه نرم می کنند و هر دو منطقه به دلیل عدم برنامه ریزی غلط گرفتار مشکل شده اند.
قاضی زاده هاشمی بیان نمود: امروز که با شما صحبت می نماییم از یک عدم توازن جدی و یک تبعیض گسترده در کشور حرف می زنیم که احتیاج به اصلاح جدی دارد، خیلی از دولت ها آمدند گفتند که آمایش سرزمین و توازن منطقه ای درست می نماییم، چرا موفق نشدند؟ به جهت اینکه خواستند باز خودشان درست کنند در صورتی که باید بدانند بدون مردم کاری نمی توان انجام داد.
وی افزود: تمام قدرت را در تهران جمع کرده ایم و یک کشور با یک شهر به نام تهران ساخته ایم که همه چیز در آنجا است، وقتی صحبت تخصیص منابع مالی و بانکی است ۷۰ درصد در تهران، تخصیص بودجه شرکتهای دولتی است ۵۰ تا ۶۰ درصد تهران، ایجاد مراکز تفریحی، توزیع نیروی متخصص، پزشک، مهندس و حقوقدان هم تهران و آن هم نه در همه نقاط تهران بلکه شمال تهران بیشتر مد نظر است.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن اشاره به جمعیت ۱۴ میلیونی استان تهران تصریح کرد: بیشتر از نیمی از جمعیت تهران حاشیه نشین هستند و یا در مراکزی زندگی می کنند که از نظر کاربری گرفتار مشکل شده اند و این تبعیض گسترده به تورم مزمن دامن زده است و مدام فقرا به اغنیاء و ثروتمندان مالیات می پردازند.
وی خاطرنشان کرد: این بدان معناست که ثروتمندان دارای خانه، اتومبیل، کارخانه و دارایی های بسیاری بوده که تورم مدام ثروت و دارایی ثروتمندان را گران تر می کند و آن که اجاره نشین است و خانه ارزانقیمت در یک منطقه شهری ارزانقیمت دارد، شکاف درآمدی بین او و فرد ثروتمند بیشتر می شود و مرتب این تورم طی ۷۰ و یا ۸۰ سال قبل از جیب فقرا برداشته شده و به جیب ثروتمندان می افزاید.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در کنار بیکاری گسترده هر چه از مرکز به سمت پیرامون کشور و مرزها می رویم وضع بدتر می شود، در کنار بیکاری گسترده هم اکنون از بیشتر از ۴۵۰ شهرستان موجود در سطح کشور حدود ۱۵۰ شهرستان دارای وضعیت بحرانی و ۳۰ درصد دارای وضعیت فوق بحرانی هستند و بیشترین مهاجرت ها را از این شهرستان ها داریم چونکه در این مناطق بیکاری حادتر است.
وی مساله سربازی را از دیگر علل مهاجرت و عدم تمایل بازگشت جوانان این شهرستان ها به دیار خود دانست و افزود: این مساله در دوران دانشجویی هم اتفاق می افتاد و جوان دانشجوی نخبه با دیدن شرایط زندگی در شهر تهران تمایل به بازگشت به شهرستان خویش را ندارد و عملا با این وضع هم ثروت و دارایی شهرستان ها را از آنها می گیریم و هم نیروی انسانی جوان ونخبه خویش را از دست می دهند در صورتی که تمام معادن نفت و گاز در این شهرستان ها قرار دارد و تهران نشینان هم در یک سیر دیگر با سفر به اروپا علاقه ای به بازگشت به کشور را نداشته و مهاجرت می کنند.
قاضی زاده هاشمی بیان نمود: در فقره سربازی ما دو سال جوان مردم را در سن کار که می تواند به پدر کشاورز خود کمک نماید، ازدواج و تشکیل خانواده دهد و درس خویش را آخر دهد و نخبه ای که می تواند کارآفرین باشد و استارت آپ ایجاد نماید را از خانواده می گیریم و در این گذر بعضی از سربازی فراری می شوند و سه میلیون فراری از کار و زندگی می افتند و نمی توانند پروانه کسب بگیرند و یا در ازدواج گرفتار مشکل شده و ناگزیر از چرخه تولید کشور خارج می شوند. بنده به دنبال آن هستم سربازی الزامی جمع شده و سربازی داوطلبانه و حرفه ای شکل بگیرد و دولت سلام بر آن است قضیه سربازی را برای همیشه حل و مرتفع کند.
وی با اشاره به اینکه یک طرح کلان برای برهم زدن این شرایط آماده کرده ایم، اظهار داشت: در این طرح به تعداد شهرستان های کشور پایتخت خواهیم داشت یعنی از اختیاراتی که در پایتخت در اختیار جناب آقایان وزرا است را این اختیارات هیئت وزیران را به فرمانداران شهرستان ها در حوزه اجرایی که کار مردم به آنها بستگی دارد، تنفیذ می نماییم و مردم شهرستان با این اقدام با رفتن به فرمانداران شهر خود برای حل مشکلاتشان گویی با هیئت وزیران مواجهند و اصل ۱۲۷ قانون اساسی این اجازه را به ما داده است.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: هم اکنون اختیار از همه ادارات و دستگاههای شهرستان ها و استانهای کشور گرفته شده و سلسله مراتب مدیریتی که در کشور وجود دارد به دلیل عدم اختیار پاسخگو نیستند که با اجرای این طرح ما پاسخگویشان می نماییم و کاری خواهیم کرد که مردم وقتی به اولین فرد مسئول شهرستان خود برای مشکلات رجوع می کنند مسئول مربوطه چون وزیر پاسخگو بوده و دارای اختیار باشند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: برنامه دیگر ما این است که بودجه شهرستان ها را هم به فرمانداران بدهیم و مجموعه بودجه دستگاههای مختلف را جمع کرده و سرانه هر شهرستان را در همه دستگاه ها به فرمانداری ها و شورای برنامه ریزی شهرستان ها داده که تصمیم گیری کند و اختیار منابع مالی در اختیار شهرستان باشد که این قدرت بسیار زیادی است در صورتی که هم اکنون تقسیم بودجه کشور بین دستگاهی است.
وی در پاسخ به این سؤال که چه مکانیزمی برای کنترل آن دارید که فساد ایجاد نکند؟ اظهار نمود: در دولت سلام به دنبال اعمال حاکمیت و حاکم کردن مردم بر مدیران هستیم و می خواهیم دولت ضد مردم را مردمی کرده و دولت را به مردم بازگردانیم در صورتی که حالا دولت ما ضد مردم بوده و زانوی آن برگردن مردم است، در هر جایی یک جا تحت عنوان نظارت، جایی دیگر تحت عنوان مجوز در بخش های مختلف در کارهای مردم دخالت می کند در قانون اساسی مردم حاکم هستند باید دولتمردان پاسخگو باشند.
وی اظهار داشت: کار دولت ها این شده که به جای استیفاء حقوق مردم استیفاء حقوق دولت می کنند و در تورم ازجیب مردم از بورس، مالیات نادرست و نفت برداشته و سر سفره دولت می گذارند در صورتی که کار دولت این است که استیفاء حقوق مردم کند و ما می خواهیم این مساله را درست نماییم و به این نحو که مسؤلان محلی توسط خود مردم انتخاب شوند و مسؤلان به مردم پاسخگو باشند.
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در انتخاب استاندار باید حتما نخبگان در ارتباط با استاندار نظر بدهند و اگر تأیید شد ما استاندار را منصوب می نماییم و اگر یک سوم مردم شهرستان و استانی اعلام نارضایتی از استاندار یا فرماندار یا مدیر هر دستگاه کنند با تأیید این نخبگان سامانه ای الکترونیک طراحی نموده ایم که مدیر عزل می شود. باید مدیر نظارت مردمی داشته باشد و رضایت مردم را جلب نماید، مدیری که نتواند رضایت مردم را جلب نماید به درد نمی خورد.
وی ضمن اشاره به این که ۱۳ هزار و ۷۰۰ مدیر، معاون و فرماندار و بالاتر در کشور وجود دارد که جایگاه خویش را از مردم دارند و از پول مردم حقوق می گیرند و باید پاسخگوی مردم باشند، خاطرنشان کرد: ما یک سازمان درست کرده ایم که پاسخگو آور است و جلب رضایت مردم می کند و مردم را با خود همراه می سازد.
وی با اشاره به اینکه این ساختار همه جانبه متمرکز در تهران را خرد می نماییم و آنرا به مراکز استان ها نخواهیم داد که باردیگر مشکل ساز شود، اظهار داشت: با این اقدام باید کار استاندار هماهنگی و پیگیری مسائل استان با مرکز، برنامه ریزی کلان استان باشد.
قاضی زاده هاشمی افزود: در برنامه خود برای هر شهرستان یک مأموریت ملی تعریف کرده ایم که هر شهرستان یک پایتخت در یک حوزه برپایه پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه خود باشد که برای این برنامه از الان کلیه زیرساخت ها، مزیت ها، پتانسیل های هر شهرستان و استان ها احصاء و شناسایی شده است.
وی خاطرنشان کرد: برپایه این پتانسیل و ظرفیت ها در همان شهرستان در حوزه مد نظر این شهرستان مأموریت ملی داشته و برپایه آن اجازه می دهیم پایتخت آن پتانسیل باشد و در شرکتهای دانش بنیان در حوزه پتانسیل مشخص شده، در تجارت داخلی و خارجی در حوزه مشخص شده، اجازه دیپلماسی در آن حوزه با مدیریت آن شهرستان و اختیارات کشور در همان حوزه را داشته باشد.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه با دادن این اختیار و اجازه در تبدیل شدن به پایتخت ملی عدم توازن و تبعیض تاریخی از بین می رود، اظهار داشت: البته به دلیل این که در بعضی از جاها ظلم ۱۰۰ ساله اتفاق افتاده باید دولت مرکزی شهرستان هایی که نیازمند کمک هستند بخصوص شهرستان های سمت مرز را کمک کرده و سرمایه گذاری در این شهرستان ها ایجاد شود تا تبعیض تاریخی رخت بربندد.
وی ضمن اشاره به این که دولت سلام دولت همه مردم است و به مدد جوانان شما و با ایده های نو و فکرهای نو و عدالت خواهی و عدالت محوری آنها محقق خواهد شد، خاطرنشان کرد: جوانان شما آمده اند که نظام دیوان سالاری را که قانون اساسی مترقی ما و اهداف انقلاب مشخص کرده و اجازه نداده اند، محقق شود و باعث یأس و دلزدگی مردم شده اند، از دست فرصت طلبان و قدرت طلبان درآورده و مردم را بر سر سفره انقلاب بنشانند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مردم صبورانه سختی ها و تحریم های بسیاری را پشت سر گذاشته اند و برای انقلاب متحمل شدت های بسیاری شدند اما یک عده کار خویش را انجام داده و اسکی، سفر خارجه و اروپای خویش را می روند و مردم در فقر به سر می برند و برای آنها اهمیتی ندارد.
وی ضمن اشاره به این که دولت حضرت علی(ع) برقراری عدالت و بودن با مردم بود، افزود: دولت سلام با هدف از بین بردن فساد، تبعیض و رانت، از بین بردن قبیله گرایی و تبار گرایی با ایجاد شایسته سالاری و با مردم بودن و اعمال حاکمیت مردم و حق حاکمیت مردم را دنبال می کند و مردم را مسلط بر مدیران خواهد نمود و مدیران باید پاسخگوی مردم باشند جوانان شما در گام دوم آمده اند که روش را تغییر دهند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: استان همدان دارای شخصیت های بالایی چون بوعلی سینا، میرزاده عشقی و باباطاهر عریان بوده و این استان بعنوان مهد تمدن استانی با پتانسیل ها گردشگری فوق العاده چون امکانات غار علیصدر و هم یک استان علمی و دانشگاهی و فناوری است و شخصیت های بالایی در زمینه اقتصادی، سیاسی و... را به کشور عرضه نموده است. همدان امروز حال و روز خوشی ندارد و حاشیه نشینی و نرخ بیکاری صعودی از دغدغه های این استان بوده و مردم آن مجبور به مهاجرت و حاشیه نشینی می شوند.
وی ضمن اشاره به این که امروز بر مبنای آمار حاشیه نشینی استان همدان از ۷۰۰۰ نفر به ۷۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده که باید برای مرتفع شدن مشکل تلاش کرد، اظهار داشت: همدان در بعضی عناوین چون سیر، سیب زمینی و گردو حائز رتبه است و غیر از علیصدر دارای آثار تاریخی و طبیعی بسیاری است که آرامگاه بوعلی و بابا طاهر و کوه های منطقه و سلسله جبال و ورزش های برفی و کوهنوردی مواردی است که می تواند به نقاط ویژه ای تبدیل گردد. حوزه صنعت همدان نیازمند تقویت بوده و عقب مانده و باید طرح های صنعتی نیمه کاره آن تکمیل شود که نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است.
وی با سلام به مردم اسدآباد و دیگر شهرستان های استان همدان خاطرنشان کرد: بیشتر مردم این شهرستان کامیوندار هستند و بیمه رانندگان مشکلاتی دارد و در مجلس تلاش کردیم مصوبات خوبی برای شما کامیونداران قرار دهیم ضمن این که اسدآباد دارای دو بیمارستان بوده که یکی از این بیمارستان ها تعطیل بوده و باید تلاش شود تخت های بیمارستانی این شهرستان افزایش یابد.
قاضی زاده هاشمی همینطور با سلام به مردم بهار اظهار نمود: شهرستان بهار دارای تولید سیر مؤثر اما فرآوری نشده در سطح کشور بوده که باید نسبت به ایحاد صنایع فرآوری پایین دستی تولید سیر آن توجه گردد ضمن این که این شهرستان صنایع دستی خوبی داشته و در زمینه سفالگری مرکز تولید خاورمیانه است.
وی در ارتباط با شهرستان تویسرکان هم افزود: این شهرستان قطب اصلی گردو و مبل منبت بوده و ۵۰۰ کارگاه مبل منبت دارد و راه مواصلاتی آن مناسب نمی باشد که باید دولت ما اصلاح نماید و دارای یک بیمارستان نیمه کاره بوده که باید به سرانجام برسد.
قاضی زاده هاشمی ضمن اشاره به شهرستان فامنین هم اظهار داشت: این شهرستان دارای یک منطقه ویژه اقتصادی به نام جهان آباد بوده که از سال ۸۹ شروع شده و به نتیجه نرسیده وباید در دولت ما این منطقه به نتیجه برسد. شهرستان کبودراهنگ هم با دارا بودن جاذبه های گردشگری مختلف همچون غارعلیصدر باید تور و زیرساخت بیشتری برای آن ایجاد شود.
وی همینطور با اشاره به اینکه کشمش ملایر به ۱۴ کشور دنیا صادر می شود، تصریح کرد: این شهرستان دارای کمبود برق بوده و نیازمند ایجاد نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برای توسعه خواهد بود ضمن این که برای مشکل اعتیاد این شهرستان فکر جدی کرد. رزن بعنوان قطب کشاورزی نیازمند سرمایه گذاری صنعتی برای ارتقاء اقتصاد پایدار این شهرستان است که تولیدات خویش را خام فروشی نکنند همینطور نهاوند متأسفانه از نظر امکانات و زیرساخت ها ضعیف است و مسیرهای مواصلاتی آن مناسب نمی باشد که باید خدمات آموزشی آن و راه های مواصلاتی رشد یابد.
قاضی زاده هاشمی با سلام به مردم همدان خاطرنشان کرد: همدان با مسجد تاریخی همدان مهد تمدن هم اکنون با مشکل حاشیه نشینی مواجه بوده و ۳۰ درصد حاشیه نشینی وجود دارد که بافت شهری را بر هم زده و باید برای توسعه کالبدی همدان فکر جدی کرد. علاوه بر توجه به صنعتی بودن و کشاورزی بودن همدان میتوان به حوزه گردشگری آن با وجود آثار طبیعی و تاریخی بسیار توجه ویژه ای داشت و بتوان با جذب توریست خارجی بیشتر از دیگر استان هایی چون شیراز و اصفهان شود.
وی در انتها بیان نمود: با توسعه راه ارتباطی، توسعه فرودگاه همدان، کار تبلیغاتی و ایجاد هتل و غذاخوری های بیشتر و مناسب در کنار شهر سفال و شهر منبت کاری همدان می تواند با دیگر شهرستان واستان ها در جهان رقابت داشته باشد.
منبع:

1400/03/23
22:54:04
5.0 / 5
1167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل