رئیسی:

روستاییان با اصلاح نظام كشاورزی به روستا برمی گردند

روستاییان با اصلاح نظام كشاورزی به روستا برمی گردند

محفل: نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر نظام کشاورزی را اصلاح نماییم، چرا روستاییان ما باید روستا را ترک کنند؟ اگر مقرر است وام و تسهیلات پرداخت گردد و محصول خریداری شود، دلیلی برای ترک روستا وجود ندارد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در برنامه گفت وگوی رییس جمهور با جوانان در شبکه سه سیما اظهار داشت: موضوع بازار سرمایه مهمست برای اینکه مردم اعتماد کردند به جهت اینکه بتوانند نفعی حاصل کنند اما چون عرضه به مقدار تقاضا نبود و همین طور مدیریت و نظارتی بر این بازار نبود، این وضعیت پیش آمد. باید به سهامداران خرد تضمین بدهیم و در یک کلمه دولت نباید از بورس بعنوان قلک استفاده نماید.
وی ادامه داد: در پرداخت تسهیلات بانکی بی عدالتی وجود دارد. گویا مقرر است پنج درصد از افراد 95 درصد منابع را دریافت کنند؛ آن هم بجای اختصاص به تولید بجای دیگری برود. وظیفه بانک مرکزی نظارت بر نظام بانکی است، نه با توصیه، کار یک مسئول مدیریت است نه سفارش. مسئول باید احقاق حق کند.
رئیسی اظهار داشت: قانون نظام بانکی را موظف کرده که پرداخت تسهیلات عادلانه باشد. یکی از محورهای تحولی ما مربوط به تحول در نظام بانکی خواهد بود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در کشور، معادن بسیار ارزشمندی وجود دارد که باید فعال و فرآوری شود. معدن بعنوان یک موضوع مهم برای اشتغال و ایجاد ارزش افزوده باید در میان مسائل مهم دولت مطرح باشد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: آیا با چند فرهنگسرا، مشکل استعدادهای فرهنگی جوانان حل می شود؟ ما در زمینه شعر و ادبیات، موسیقی، سینما و سایر زمینه های هنری استعدادهای فراوانی داریم.
رئیسی سپس به سابقه اقدامات فرهنگی و هنری خود در دوره تولیت آستان قدس رضوی اشاره نمود و اظهار داشت: بنده در حرم رضوی، یک رواق را به شعرا اختصاص دادم و موجب رونق شعر در خراسان رضوی و محل رفت وآمد شاعران شد و علاوه بر این هنرمندان نیز در زمینه های مختلف فعال شدند.
وی تاکید کرد: تشکل های مردمی بسیار فعالی وجود دارند که دولت فقط باید از این ها پشتیبانی کند. هم پشتیبانی حقوقی، هم مالی و هم میدان دادن برای فعالیت و کار را به دست گرفتن. ما این تشکل ها را با حضور خود جوانان فعال خواهیم کرد.
رئیسی همین طور در پاسخ به سؤالی درباره استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اگر ظرفیت های اقتصادی در سیستان و بلوچستان فعال شود، تمام جوانان سیستانی و بلوچستانی به کار گرفته می شوند و باز هم نیروی انسانی مورد نیاز است.
وی ادامه داد: ما بسادگی می توانیم با همت مردم و پشتیبانی مردم، سیستان و بلوچستان را به یک استان فعال در زمینه صادرات و تولید تبدیل نماییم. چرا ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در هر سال اجرا نشده است؟ چرا به اندازه نیاز مردم خانه ساخته نشده است؟ ما در کشور زمین کم نداریم که در اختیار دستگاه هاست. این زمین ها اساسا آزاد خواهد شد و رایگان یا با تسهیلات در اختیار اقشار مختلف قرار خواهد گرفت. اگر کشور سالی یک میلیون مسکن نسازد، حتما عقب خواهد بود.
وی افزود: ظرفیت کشور ما به قدری است که می توانیم مرجعیت علمی در منطقه و جهان داشته باشیم. علم در کشور ما باید به تولید پیوند بخورد. صنعت ما امروز نیازمند پشتیبانی هر چه بیشتر ارتباط با فناوری های دانش بنیان است.
رئیسی اظهار داشت: از ما سؤال می کنند که شما چطور موشک می سازید ولی وضع خودرو این است؟ این سوال درستی است که باید با سرریز شدن فناوری های دفاعی در زمینه صنایع خودرویی به آن پاسخ داد. اگر صنعت با علم پیوند خورد خیلی از مشکلات اقتصادی نیز حل خواهد شد.
وی با اعلان اینکه زنجیره تامین اشکال اساسی دارد، اشاره کرد: چرا باید محصول کشاورز روی دست او بماند؟ چرا اگر یک محصولی مازاد است نباید فرآوری و تبدیل شود؟ یک روز گوجه و یک روز پیاز؛ هر بار یک محصول تبدیل به معضل می شود. سیب در آذربایجان غربی نباید از بین برود. باید همانجا تبدیل به یک محصول با ارزش افزوده شود.
وی با اعلان اینکه ایجاد شغل، حق مردم و وظیفه دولت می باشد، اظهار داشت: الان ۴۰٪ از ظرفیت بخش تولید کشور معطل مانده، چرا دولت باید چنین اجازه ای بدهد؟ چرا خصوصی سازی غلط باید منجر به تعطیلی کارگاه و کارخانه و بیکاری شود؟ حلقه مفقوده در کشور ما مدیریت است. امکانات کشور برای رفع مشکلات کافی است.
وی ادامه داد: من از کف مردم حرف میزنم، من در اتاقم نمی نشینم. مردم توان پیش بینی بازار را ندارند و در بازار بی ثبات اشتغال در خطر است. ما باید زنجیره را از تولید تا مصرف قابل پیش بینی نماییم. کسی نباید اجناس را در کشتی نگه دارد که پس از گران شدن داخل بازار بیاورد.
رئیسی افزود: خصوصی سازی طبق قانون اساسی و مصوبات نظام، یک ضرورت برای اقتصاد ماست. خصوصی سازی هم غیر از خصولتی سازی است. آقای حاج قربونعلی دلار دولتی را در بازار آزاد فروخته و ماشین سازی تبریز را با مبلغ نازل خریده و بعد کارخانه را به تعطیلی کشانده، این خصوصی سازی است؟ ما به این پرونده ها رسیدگی کردیم.
وی اشاره کرد: ما گفتیم هم ساختار و هم رفتار خصوصی سازی باید اصلاح گردد. در خیلی از این شرکت ها، کارخانه نابود شده تا زمین آنرا بفروشند. اساسا با آنکه بخواهند یک واحد تولیدی را به نابودی بکشانند، مقابله خواهد شد.
رئیسی اشاره کرد: صرف واگذاری به بخش خصوصی مشکلی را حل نمی کند، بعد از واگذاری کار دولت تازه شروع می شود. این که دولت بنشیند تا اقساطش را پرداخت کنند و آنرا هم پرداخت نکنند، اسمش خصوصی سازی نیست!
وی ادامه داد: اگر نظام کشاورزی را اصلاح نماییم چرا روستاییان ما باید روستا را ترک کنند؟ اگر مقرر است وام و تسهیلات پرداخت گردد، محصول او خریداری شود، دلیلی برای ترک روستا وجود ندارد. ما تا کنون چندین بار جشن خودکفایی گندم گرفتیم، پس برای چه هنوز واردات داریم؟ این برای آنست که مدیریت وجود ندارد.
رئیسی در آخر با اشاره به موضوع ورزش اظهار داشت: والیبال ما کجا قرار داشت و حالا کجاست؟ با همت و مدیریت می توان در سایر زمینه ها نیز رشد کرد. بچه های ما استعداد پیشرفت ها در سطح جهانی را دارند و همانطور که در والیبال نشان داده شد، در سایر عرصه های ورزش قهرمانی نیز موفق خواهیم شد. جوانان عزیز! می دانم شما از سوءمدیریت و عملکرد دولت ناراحتید، می دانم سفره های شما و کسب وکار شما لطمه دیده، ولی با امید تمام پای صندوق رای بیایید و بدانید این سرخوردگی ها اختتام خواهد یافت.
منبع:

1400/03/20
21:19:31
5.0 / 5
1330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل