ایران به دیپلماسی پایبند است

ایران به دیپلماسی پایبند است

محفل: جدیت جمهوری اسلامی با حضور فعال در مذاکرات وین و همین طور همکاری حداکثری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان دهنده حسن نیت و تعهد ایران به روند دیپلماسی و کوشش برای حل اختلافات است.به گزارش محفل به نقل از ایرنا، جمهوری اسلامی برای نشان دادن حسن نیت و در امتداد همکاری حداکثری با آژانس بین المللی انرژی اتمی روز ۳ خرداد با این نهاد بین المللی توافق کرد که کارهای نظارتی ضروری آژانس برای یک ماه دیگر تمدید شود. قبل از آن قرار بود که این نظارت ها تنها به مدت سه ماه صورت گیرد قسمتی از این توافق مربوط به فعالیت دوربین های آژانس در تاسیسات هسته ای ایران بود که برمبنای توافق دسترسی به فیلم این دوربین ها تنها در صورتی ممکن شود که تحریم های آمریکا مقابل ایران رفع شده باشد.

اما بعد از یک هفته آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود که ایران به سوال هایش درباره کارهای هسته ای احتمالی اعلام نشده این کشور پاسخ نداده است و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران شانزده برابر میزان مجاز در نظر گرفته شده در برجام است. آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود که بازرسی ها بیان کننده وجود نشانه های واضح درباره حضور مواد هسته ای یا تجهیزات آلوده به مواد هسته ای در سه محل اعلام نشده است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در نامه ای خطاب به مدیرکل آژانس نوشت: در حوزه مسائل پادمانی، ایران تا کنون بیشترین تلاشش را برای همکاری واقعی با آژانس انجام داده و شفاف سازی ها و پاسخ های لازم را ارائه کرده است. از آمادگی آژانس برای مشارکت در تلاشی کنش گرایانه و متمرکز برای حل و فصل بدون تاخیر مسائل استقبال می نماییم. ما مانند قبل به همکاری سازنده با آژانس ادامه می دهیم. تا حد زیادی انتظار داریم که این عزم دوجانبه به حصول نتیجه ای ملموس و عمل گرایانه در اسرع وقت منجر شود.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس در سخنرانی روز ۱۷ خرداد در نشست شورای حکام با اشاره به مکاتبات آژانس درباره چهار محل مشکوک در ایران ادعا نمود ایران به هیچ یک از سوالات پاسخ نداده است، گروسی ادعا کرد: از زمان گزارش قبلی ام، ایران اطلاعات جدیدی درباره یک محل ارائه نداده است، به هیچ یک از سوالات آژانس پاسخ نداده است و اطلاعاتی درباره دو محل دیگر ارائه نکرده؛ اطلاعیه ای مکتوب درباره محل چهارم بدون اسناد و مدارک اثبات شده ارائه کرده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همین طور اظهار داشت که عدم پیشرفت در مذاکرات این سازمان و ایران می تواند بصورت جدی درباره توان این آژانس برای اطمینان یافتن از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تاثیر بگذارد ولی تصمیم گیری درباره صدور قطعنامه دراین زمینه بر عهده شورای حکام این سازمان است.

گروسی اظهار داشت: من از اینکه مذاکرات فنی میان آژانس و ایران به نتایج مورد انتظار نرسیده باشند و درباره عدم پیشرفت در شفاف سازی این مسائل پادمانی نگرانم. لزوم شفاف سازی ایران و حل و فصل این مسائل بدون تاخیر بیشتر را بوسیله ارائه اطلاعات، ارائه شواهد و مدارک و پاسخ به سوالات آژانس تکرار می کنم.

کاظم غریب آبادی، سفیر ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین روز ۱۸ خرداد در این خصوص اظهار داشت که مواضع اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از رویکرد یکطرفه دبیرخانه این سازمان در مقابل همکاری ها با ایران و نادیده گرفتن سطح همکاری و تعامل فی درخلال است و می تواند به مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف تبدیل گردد.

غریب آبادی اضافه کرد: گزارش آژانس با سوابق همکاری بین ایران و آژانس سازگاری و همخوانی ندارد. این گزارش، معتبر هم نیست، چونکه مبتنی بر منابع قابل اتکا نمی باشد؛ و همین طور متقاعد کننده نیز نیست، چونکه تمامی ابعاد همکاری و پیشرفت های حاصله را منعکس نمی کند.

غریب آبادی یادآورشد: آژانس باید از هرگونه دستورکار سیاسی فاصله بگیرد و موضعی شفاف در مقابل تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی اسرائیل و غیرقابل پذیرش بودن بیرون ماندن این رژیم از معاهده عدم اشاعه و مخالفت مداوم آن با قرار دادن تمامی فعالیت ها و تأسیسات هسته ای خود تحت پادمان آژانس، اتخاذ نماید.

این اظهارات در حالی بیان شده که ایران و قدرت های جهانی درگیر مذاکراتی برای بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای و لغو تحریم ها مقابل ایران هستند. تا حالا پنج دور مذاکره بین طرفین در وین برگزار شده است تا در این زمینه توافقی صورت گیرد و با وجود این که گفته می شود پیشرفت هایی در این مذاکرات صورت گرفته است، همزمان با سخنان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پایبندی ایران را زیر سوال برده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در مورد مذاکرات وین در کنگره اظهار داشت: معین نیست که آیا ایران مایل و آماده بازگشت به پایبندی (به تعهدات هسته ایش) است یا نه. در عین حال برنامه هسته ای این کشور درحال پیشروی است. هرچه این برنامه جلوتر رود زمان گریز (هسته ای) کمتر خواهد شد. طبق گزارشات این زمان در بهترین حالت به چندین ماه رسیده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، به تنها چند هفته خواهد رسید.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی خود اشاره کرد که ایران به توافق هسته ای ۲۰۱۵ پایبند است.

ظریف در توییتر نوشت: هنوز مشخص نیست که رییس جمهور آمریکا و وزیر خارجه بلینکن آماده اند تا سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ و مایک پمپئو را دفن کنند و استفاده از تروریسم اقتصادی بعنوان اهرم فشار برای چانه زنی را متوقف کنند یا نه. ایران به برجام پایبند است. بند ۳۶ را مطالعه کنید. زمان تغییر مسیر فرا رسیده است.

این در حالی است که امروز چهارشنبه غریب آبادی در نشست شورای حکام اظهار نمود که هنوز دیده نشده که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود جهت استفاده از اقدامات یکجانبه زورمدارانه، احترام به حقوق بین الملل، اجرای تعهدات خود درباب لغو تحریم ها به روشی کامل و موثر، و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟

وی با تشریح پروسه همکاریهای ایران با آژانس و مذاکرات وین که از فروردین ماه شروع شده است اظهار نمود: "از دو ماه قبل، ایران بطور جدی و هدفمند در مذاکرات با مشارکت کنندگان در برجام شرکت کرد. دور پنجم این گفت و گوها هفته گذشته به انتها رسید. با این وجود، مهمست که نتیجه این تلاش ها منجر به تامین ضمانت کافی جهت لغو تمامی تحریم ها به روشی قابل راستی آزمایی گردد و ما بار دیگر با وضعیت بحرانی ناشی از خروج ایالات متحده از توافق و یا سوءاستفاده از مکانیزم های مندرج در برجام و نقض تمام تعهدات آن، در صورتیکه ایران کاملا به مفاد برجام پایبند است، مواجه نشویم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین افزود: هنوز دیده نشده است که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود جهت استفاده از اقدامات یکجانبه زورمدارانه، احترام به حقوق بین الملل، اجرای تعهدات خود درباب لغو تحریم ها به روشی کامل و موثر، و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟

غریب آبادی تصریح کرد: ایران نیز به نوبه خود، بطور پیوسته اعلام داشته است که بعد از اجرای سایر تعهدات، خصوصاً اجرای تعهدات برجامی در رابطه با لغو تحریم آن هم بطور کامل، موثر و به روشی قابل راستی آزمایی، گام های جبرانی خودرا برخواهد گرداند و اجرای تعهدات هسته ای خودرا از سر خواهد گرفت.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین همین طور در پاسخ به هیأت هایی که از ایران خواستند اقدامات جبرانی هسته ای خودرا متوقف نماید، اعلام نمود: از ایران انتظار نداشته باشید در صورتیکه تحت تحریم های یکجانبه و ظالمانه است، همچنان تعهدات هسته ای خودرا تحت برجام نیز اجرا نماید. اقدامات ما کاملاً منطبق با مفاد برجام و حقوق ما بوده و واکنشی است به نقض تعهدات آمریکا، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپائی.

در هر صورت آژانس و مقامات کشورهای غربی بارها حسن نیت ایران را در مذاکرات دیده اند ایران به اذعان آژانس بیشتری و کامل ترین همکاری ها را برای حفظ توافق هسته ای و اجرای تعهدات فنی و هسته ای خود داشته است. کاهش تعهدات هسته ای ایران هم پاسخی به نقض حقوق مصرح ایران در برجام و برای توازن بخشی به آن بوده است.

بیش از دوماه است که مذاکرات در وین جریان دارد و نمایندگان ایران و ۱+۴ و آمریکا کوشش های فشرده ای برای احیای برجام داشته اند و الان این مذاکرات به نقطه ای رسیده که باید تصمیمات سیاسی اتخاذ شود.

در این شرایط آنچه انتظار می رود این است که آژانس بعنوان یک نهاد فنی کاملا در راه اجرای وظایف فنی قرار گرفته و ضمن حفظ بی طرفی ابزار سیاسی کشورها در پروسه مذاکرات نشود. استفاده از آژانس بعنوان یک ابزار در اختیار قدرت ها هم به اعتبار آن لطمه می زند و هم تاثیر مثبت و قابل اعتنایی در مذاکرات احیای برجام نخواهد داشت بهتر است طرف های مکذاکره کننده تجارب گذشته را مد نظر داشته باشند و مذاکرات را در راه توام با حسن نیت به پیش ببرند.منبع:

1400/03/20
13:04:49
5.0 / 5
1196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل