ایران، تحریم های یكجانبه را جنایت ضد بشریت دانست

ایران، تحریم های یكجانبه را جنایت ضد بشریت دانست

ایرنا- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اقدات قهریه یکجانبه همچون تحریم را غیرقانونی، غیراخلاقی، ضد انسانی و مصداق جنایت جنگی و جنایت ضد بشریت دانست.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست مجازی بررسی آثار اقدامات یکجانبه بر مردم کشورهای هدف که به ابتکار ایران و ۹ کشور دیگر برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.
وی ادامه داد: اقدامات قهریه یکجانبه شامل تحریم ها، غیرقانونی، غیراخلاقی و ضد انسانی است. آنها به صراحت نقض مقررات بین المللی و همینطور حقوق ابتدایی بشری است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که تحت ضربه شدید کرونا قرار گرفت، برای سال ها تحت تحریم های طولانی مدت بوده است. این اقدامات غیرقانونی، بانک ها و موسسات مالی را از تجارت و تراکنش مالی با ایران بازداشته است.
تخت روانچی افزود: ما از کشورهای غربی می شنویم که معافیت هایی درنظر گرفته شده است که در واقع آنها فقط در کاغذ هستند. نتایج چنین تحریم هایی به طرز شدیدی حق سلامت ایرانی ها، دسترسی آنها به داروهای ضروری، تجهیزات پزشکی، تولیدات دارویی و درمانی را مورد تهدید قرار داده است.
وی خاطرنشان کرد: تحریم های یکجانبه آمریکا، اشخاص ایرانی را که تحت تأثیر بیماری و شرایط درمانی هستند، بیشتر می رنجاند. در نتیجه آن، تعداد سالانه جان باختن زنان، کودکن و مردم بی گناه افزایش پیدا کرده است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با تکیه بر این که در عمل، تحریم ها اقشار صدمه پذیر را بیشتر از دیگران هدف گرفته است، اظهار داشت: تحریم ها تأمین داروها و نیازهای درمانی را برای بیماران بخصوص بیماران سرطانی، پروانه ای و آنهایی که شیمی درمانی می شوند، دشوار کرده است.
تخت روانچی با قرائت اظهارات یکی از بیماران ایرانی که به علت تحریم نتوانسته درمان لازم را دریافت کند و روز به روز بیماری او شدیدتر شده است، اظهار داشت: به خطر انداختن سلامتی دیگران به خاطر اهداف سیاسی، تنها غیرقانونی نیستند بلکه جنایت جنگی و جنایت ضد بشریت است که نیازمند پاسخ بین المللی است.
وی تصریح کرد: ما از نظر اخلاقی مسئولیت داریم که در مقابل تحریم بایستیم و بخواهیم که فوری برداشته شوند.
منبع:

1400/03/17
12:45:18
5.0 / 5
1389
تگهای خبر: بازداشت , قانون , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
محفل