در مذاكرات با طرف اوكراینی تاكید شد

انتقاد ایران از رفتار غیرحرفه ای برخی كشورها درباره هواپیمای اوكراینی

انتقاد ایران از رفتار غیرحرفه ای برخی كشورها درباره هواپیمای اوكراینی

هیات مذاکره کننده ایرانی در اوکراین ضمن اعلام آمادگی مذاکره و تعامل دو جانبه با کشورهایی که به صلاحیت حاکمیت و استقلال ایران احترام می گذارند، تصریح کرد: ایران آماده برگزاری دور بعدی مذاکرات است اما در این مذاکرات صرفاً به سوالات باقیمانده و غیرتکراری پاسخ خواهد داد.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، منوچهر مرادی روز جمعه در رشته توییتی در حساب کاربری خود نوشت: دور سوم گفت وگوهای معاونین وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و اوکراین پیرامون سانحه پرواز PS۷۵۲ بعد از دو روز مذاکره فشرده و جدی و در فضایی سازنده و حرفه ای به پایان رسید. طی مذاکرات، طیف وسیعی از موضوعات شامل روند رسیدگی کیفری و مسائل فنی همچون هوانوردی، ایمنی پرواز و گزارش نهایی ایران مورد بررسی قرار گرفت.
سفیر ایران در کی یف افزود: بعد از گزارش طرف ایرانی از روند رسیدگی کیفری و اقدامات انجام شده در جهت محاکمه متهمین، طرف اوکراینی صلاحیت محاکم قضایی ایران در رسیدگی به این پرونده را مورد تاکید قرار داد.
مرادی اضافه کرد: هیات ایرانی همینطور اعلام نمود خانواده های ۱۰۳ تن از جانباختگان نزد محاکم قضایی ایران شکایت خویش را ثبت کرده اند که برخی از شکات، از اتباع خارجی هستند. هیات ایرانی اعلام نمود آمادگی دارد در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، چنین فرصتی را برای خانواده های جانباختگان اوکراینی بمنظور نصب وکیل و طرح و پی گیری شکایت فراهم آورد.
وی خاطرنشان کرد: هیات ایرانی آمادگی خویش را برای پرداخت خسارت به خانواده های اوکراینی درگذشتگان این سانحه به مبلغ ۱۵۰ هزار دلار برای هر نفر -طبق مصوبه هیات دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود و از هیات اوکراین درخواست نمود مبحث را به آگاهی بازماندگان درگذشتگان اوکراینی برساند.
سفیر ایران در کی یف افزود: در موضوعات فنی، هیات ایرانی گزارشی از طرح آسمان امن تر و اقدامات خود برای ایجاد اطمینان از پروازهای کشوری عرضه و اعلام نمود پس از این سانحه، ترتیبات لازم برای اطمینان کامل از عدم بروز سوانح مشابه اتخاذ نمود است.
مرادی بیان نمود: هیات اوکراینی با بیان این که به همراه سه کشور ذینفع دیگر، گروهی را ایجاد کرده است، خواهان مذاکره جمهوری اسلامی ایران با این گروه شد. هیات ایرانی با بیان این که اساسا چنین گروهی را بعنوان طرف مذاکره به رسمیت نمی شناسد، ناخشنودی خویش را از رفتار غیرحرفه ای و مواضع خصمانه بعضی از این کشورها ابراز داشت. هیات ایرانی در عین حال بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران بمنظور مذاکره و تعامل دوجانبه با کشورهایی که به صلاحیت، حاکمیت و استقلال سیاسی ایران احترام می گذارند تصریح کرد.
وی اشاره کرد: در انتها مذاکرات، طرف اوکراینی آمادگی خویش را برای برگزاری دور بعدی مذاکرات اعلام داشت. طرف ایرانی با توجه به سطح عالی روابط سیاسی بین دو کشور، از پیشنهاد طرف اوکراینی استقبال نمود لکن در جهت پرهیز از فرسایشی شدن مذاکرات، اعلام داشت در مذاکرات آتی، صرفاً به سوالات باقیمانده و غیرتکراری بر مبنای و در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پاسخ خواهد داد.


1400/03/15
12:57:31
5.0 / 5
1335
تگهای خبر: پرونده , دولت , طرح , وكیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل