كارشناس مسائل منطقه:

آمریكا و اسراییل متهمان اصلی ترور روزنامه نگار عراقی هستند

آمریكا و اسراییل متهمان اصلی ترور روزنامه نگار عراقی هستند

به گزارش محفل كارشناس مسائل منطقه، رژیم صهیونیستی و آمریكا را متهمان اصلی ترور «هشام الهاشمی» معرفی نمود و اظهار داشت: خدمات جاسوسی اسراییل و آمریكا فقط مخالفان خودرا ترور نمی كنند و دست زدن به چنین اقداماتی از طرف آنها بی سابقه نیست.


«مصیب نعیمی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره ترور «هشام الهاشمی» کارشناس امنیتی و رسانه ای عراقی و پذیرفتن مسئولیت این ترور از طرف داعش اظهار داشت: بیانیه داعش بسیار مشکوک است و نوع و جنس این بیانیه مشخص می کند که نمی تواند کار آنها باشد هر چند این مورد به یکی از مسائل نگران کننده عراق تبدیل گشته است.
کارشناس مسائل عراق اضافه کرد: جمهوری اسلامی از همان ابتدا و در یک بیانیه رسمی این اتفاق را محکوم نمود، پس از آن ذهنیت ها به سمت متهمان جدیدی مانند آمریکا و سازمان های جاسوسی آن کشور و رژیم اسراییل رفت. این دو کشور تابحال هیچ موضعی اتخاذ نکرده اند و شک ها متوجه آنهاست.
نعیمی اضافه کرد: سرویسهای جاسوسی رژیم صهیونیستی و آمریکا فقط مخالفان خودرا ترور نمی کنند و این گونه اقدامات برای ایجاد تنش در منطقه و اختلاف اندازی میان گروه ها از طرف این سرویس ها بی سابقه نیست
وی با اشاره به اینکه ترور هشام الهاشمی به یک معما تبدیل گشته، اظهار داشت: با عنایت به سوابق و فعالیتهایی که الهاشمی در سال های اخیر داشته، صهیونیست ها و آمریکایی ها متهمان اصلی این ترور هستند. برخی هم انگشت بهتان خودرا به سمت نیروهای داخل عراق نشانه رفته اند، در حالیکه ترور او هیچ سودی به حال نیروها و گروه های بسیج مردمی عراق ندارد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: دولت عراق در حال بررسی، پی گیری و تحقیق برای شناسایی عامل یا عاملان این ترور است. بااینکه داعش اطلاعیه ای در این رابطه منتشر نموده و مسئولیت آنرا پذیرفته است ولی هنوز منابع رسمی اصالت بیانیه را تایید نکرده اند.
نعیمی اظهار داشت: الهاشمی چهره ای ملی گرا بود و دیدگاه ها و نظریات رادیکالی در اینباره داشت و در ارتباط با آمریکا مواضع خیلی تندی داشت.
مدیر مسئول روزنامه الوفاق با اشاره به اینکه در حوادث و اتفاقاتی شبیه به ترور الهاشمی، صهیونیست ها سابقه زیادی دارند، اظهار نمود: بیانیه داعش از ابتدا مورد توجه قرار گرفت ولی در ادامه کارشناسان با دیده تردید به آن نگاه کردند و الان گزینه هایی چون آمریکا و اسراییل در مرکز و معرض بهتان هستند، ضمن اینکه نوع بیانیه یا اطلاعیه ای که با نام داعش انتشار یافت، شباهتی به نمونه های قبلی نداشت.
وی اضافه کرد: چنین اتفاقاتی که رخ می دهد هر گروهی به دنبال بهره برداری خود است، به خاطر همین معتقدم نمی توان حالا بطور قطعی در مورد عامل یا عاملین اصلی این ترور اظهار نظر کرد. ولی باید این مهم را در نظر داشت که امکان دارد صادر کننده بیانیه -که شاید داعش هم نباشد- برای انحراف افکار عمومی دست به چنین اقدامی زده باشد.
نعیمی، الهاشمی را از نظر فکری و دسته بندی سیاسی به نخست وزیر عراق نزدیک دانست و اضافه کرد: برخی او را مشاور نخست وزیر هم معرفی کرده اند، پس در چنین مواردی برای سردرگم کردن افکار عمومی، عامل یا عاملین پشت سر گروهی دیگر چون داعش قرار می گیرند.
«هشام الهاشمی» از کارشناسان مطرح امنیتی و رسانه ای عراق شامگاه دوشنبه توسط افراد ناشناس ترور شد. افراد ناشناس با استفاده اسلحه مجهز به صدا خفه کن وی را در مقابل خانه اش ترور کردند. هویت و انگیزه ضاربان از این اقدام تابحال مشخص نشده است.منبع:

1399/04/18
14:03:30
5.0 / 5
2124
تگهای خبر: دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل