سفیر تاجیكستان:

الحاق ایران به شانگهای جزو برنامه های اصلی این سازمان است

الحاق ایران به شانگهای جزو برنامه های اصلی این سازمان است

به گزارش محفل سفیر تاجیکستان در تهران با اعلان اینکه الحاق ایران به سازمان همکاریهای شانگهای به عنوان عضو اصلی جزو برنامه های این سازمان است، اظهار داشت: تصمیمات سازمان باید با رضایت همه کشورهای عضو باشد.


به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، نظام الدین زاهدی امروز یکشنبه در نشست خبری درباره سازمان همکاری شانگهای اظهار نمود: سازمان همکاری شانگهای از سازمان های با نفوذ جهان به حساب می آید.
وی افزود: زمینه های ظهور این سازمان به سالهای پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوری برمی گردد و این سازمان با ورود به مذاکرات با جمهوری چین برای حل مشکلات مرزی و در نتیجه مذاکرات نهاد پنج گانه شانگهای تاسیس شد.
سفیر تاجیکستان در تهران افزود: پس از مدتی ازبکستان هم به این نهاد پیوست و همکاری پنجگانه شانگهای شکل گرفت. به قول این دیپلمات تاجیکستانی درسال ۲۰۰۳ دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای در قرارگاه پکن و جمهوری ازبکستان تاسیس شدند و هم اکنون هشت کشور شریکان تجاری هستند و نشست های وزارت خانه های متعدد و دبیران شورای امنیت ملی برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینکه کشورهای عضو اصلی ریاست سازمان را برعهده دارند، اظهار داشت: هم اکنون ریاست سازمان برعهده تاجیکستان است. شهریور ماه سال جاری و در بیستمین نشست سازمان همکاریهای شانگ های از ریاست تاجیکستان تجلیل به عمل می آیدو ریاست بعدی سازمان ازبکستان خواهد بود.
زاهدی ضمن اشاره به اقدامات تاجیکستان در دوره ریاست خود اظهار داشت: جمهوری تاجیکستان در این دوره لیست برنامه اساسی را تهیه و تصویب کرد. این لیست دارای بیشتر از ۱۰۰ نشست و همایش است. در آغاز ریاست تاجیکستان نشان بیست ساله همکاری شانگهای تهیه و تصویب گردید.
زاهدی اظهار داشت: ریاست تاجیکستان بر مبنای اصول برابری، تفاهم و احترام به منافع اعضا است و شعار ما همکاری برای ثبات و شکوفایی است. ضمن این که تاجیکستان دوستی و تقویت ثبات در منطقه و تحکیم اعتبار و موقعیت بین المللی سازمان همکاری شانگهای را پیگیری می کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره موضع تاجیکستان در زمینه عضویت ایران در سازمان شانگهای اظهار داشت: تاجیکستان پیشنهاد عضویت ایران در سازمان شانگهای را بیان نمود. منتها قبول قرارها و تصمیات آن باید با رضایت همه کشورها باشد.
سفیر تاجیکستان در تهران افزود: الحاق ایران بعنوان عضو اصلی جزو برنامه های سازمان شانگهای است و اگر کشورهای دیگر آماده پذیرفتن ایران باشند، تاجیکستان هم رضایت دارد.
این دیپلمات تاجیکستانی همینطور در مورد اجلاس آتی شانگهای اظهار داشت: اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای هر سال، یک مرتبه برگزار می گردد و ریاست بعدی آن در شهریور ماه مشخص خواهد شد و به نظر می رسد که پس از ما ریاست به ازبکستان می رسد.
زاهدی با اشاره به اینکه کرونا در تاجیکستان حدودا مهار شده است، اظهار داشت: این نشست به صورت حضوری برپا خواهد شد و مجازی نیست.
وی همینطور درباره دعوت از ایران در این اجلاس اظهار داشت: منتظر هستیم تا انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردد و پس از آن نامه دعوت به این اجلاس را برای رئیس جمهور جدیدی ایران ارسال خواهیم کرد.
زاهدی خاطرنشان کرد: در حوزه بین الملل به دنبال تحکیم اعتبار سازمان همکاری شانگهای در عرصه بین الملل و گسترش همکاریهای جمعی، اتحادیه دولت های مشترک المنافع، سازمان همکاری اقتصادی، کنفرانس همکاری و تدبیرهای باوری در آسیا(سیکا) و آسه آن هستیم.
وی افزود: در این راستا تاجیکستان درنظر دارد در نیویورک اجلاس بلندپایه در زمینه همکاری بین سازمان همکاری شانگهای و سازمان ملل متحد و در شهر دوشنبه جلسه گروه تماس» سازمان همکاری شانگهای و افغانستان» را برگزار کند. همینطور تدبیرهای لازم برای قبول قطعنامه» همکاری بین سازمان ملل متحد و سازمان همکاری شانگهای» ضمن جلسه هفتاد و پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشبینی شده است.
این دیپلمات تاجیکستانی افزود: نشست شورای سران دولت های عضو سازمان همکاریهای شانگهای ۲۵ و ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ در شهر دوشنبه برگزار می گردد.
سازمان همکاری شانگهای نهاد همکاریهای منطقه ای است که هشت کشور هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان اعضای اصلی و چهار کشور افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان اعضای ناظر و ۶ کشور آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا شرکای گفت و گوی سازمان همکاری شانگهای هستند.
منبع:

1400/03/10
17:34:19
5.0 / 5
961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل