تقلای جمهوری خواهان برای سنگ اندازی در راه برجام

تقلای جمهوری خواهان برای سنگ اندازی در راه برجام

جمهوری خواهان کنگره آمریکا هنوز نتوانسته اند از اشتباهات و شکست های خود درس بگیرند و در پی آن هستند در راه بازگشت بایدن به برجام و لغو تحریم ها مانع تراشی کنند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مذاکرات هسته ای در وین پایتخت اتریش که از اواسط فروردین ماه ۱۴۰۰ به ابتکار اتحادیه اروپا و مدیریت انریکه مورا، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شروع شده، در گام پنجم قرار دارد. گزارش های رسیده از مذاکرات، بااینکه خوشبینانه است اما در عین حال از وجود برخی پیچیدگی ها بر سر راه توافق خبر می دهند.
در این میان و در صورتیکه باز کردن گره های ترامپ بر این توافق انرژی زیادی از مذاکره کنندگان را به خود مختص کرده است، مقامات رژیم صهیونیستی و همین طور طیف جمهوریخواه تندرو به تکاپو افتاده اند به امید آنکه از بازگشت بایدن به برجام و لغو تحریم ها ممانعت کنند، آنها درحال آزمودن آخرین شانس خود برای ضربه زدن به مذاکرات وین هستند.
جمهوری خواهان کنگره آمریکا اصلاحیه ای را تنظیم کرده اند که با ضمیمه شدن به یکی از مصوبه های مرتبط، دولت بایدن را متعهد خواهدنمود بدون تاییدیه کنگره وارد هیچ توافقی با ایران نشود و تغییری در به کارگیری تحریم های آمریکا مقابل ایران انجام ندهد.
بر اساس گزارش واشنگتن فری بیکن، قانونی در سنای آمریکا تصویب می شود که دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا را ملزم خواهدنمود قبل از امضای یک قرارداد با ایران، تاییدیه کنگره را داشته باشد. اگر این اصلاحیه تصویب شود مانع بزرگی در راه اجرائی شدن طرح دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای خواهد بود.
همزمان با پیشرفت مذاکرات در وین، این اصلاحیه در صورت تصویب در کنگره آمریکا، مانع از امضا کردن هر گونه توافق جدید، بدون تایید کنگره خواهد شد. با وجود چند دستگی های بدنه کنگره، احیانا این اصلاحیه تحت حمایت حزب جمهوری خواه قرار گرفته و با مخالفت دموکرات ها رو به رو می شود.
سناتور رون جانسون که این اصلاحیه را تنظیم کرده تا حالا حمایت سناتورهایی مانند جیمز ریچ، تد کروز، مارکو روبیو و جانسون بوراسو را بدست آورده است. این سناتورها مخالف دیپلماسی دولت بایدن با ایران هستند. این یکی از نخستین اقدامات محسوس جمهوری خواهان سنای آمریکا برای ممانعت از بازگشت آمریکا به توافق هسته ای بشمار می رود.
به نظر می رسد جمهوری خواهان کنگره نتوانسته اند از اشتباهات و شکست های خود درس در دوره ترامپ بگیرند. در عین حال این سناتورهای جمهوری خواه به شدت تحت فشار لابی های صهیونیستی هستند و تلاش می کنند بوسیله کنگره دولت بایدن را تحت فشار قرار دهند. کوشش برای بازگشت به سیاست فشار حداکثری از جهاتی نشان دهنده درماندگی آنهاست چونکه این سیاست در دولت ترامپ نه فقط نتوانست عاملی برای نرمش ایران در مقابل شروط غیرمنطقی دولت ترامپ شود بلکه ایران حالا به اذعان غربی ها پیشرفتهای زیادی در زمینه برنامه هسته ای کسب کرده است.
پیشرفت مذاکرات در وین مقامات رژیم صهیونیستی و جمهوری خواهان را به تحرک واداشته است و در ایام اخیر تلاش می کنند تا مذاکرات را با بن بست مواجه کنند. جدا از کارشکنی های مقامات رژیم صهونیستی، جمهوریخواهان در داخل آمریکا شانس خودرا برای ناکام گذاشتن مذاکرات می آزمایند.
در این زمینه رضا نصری حقوقدان بین الملل معتقد است: لابی های ایران ستیز در واشنگتن قصد دارند از دو حربه استفاده کنند. اول به کارگیری ترفندهای بخشنامه ای و حقوقی مقابل توافق؛ ایجاد یک فضای روانی که در آن هرگونه «همسویی با ایران» حاوی هزینه سنگین سیاسی باشد.
نصری برنامه این لابی ها را بالا بردن تهدید در کارشکنی شرکت های خصوصی دانسته و البته معتقد می باشد تحقق این برنامه ها به همین آسانی نیست! چون مخالفان برجام یک کارنامه مملو از شکست در پرونده دارند و جریان موافق برجام در مقابل آنها مقاومت خواهدنمود. این که تا چه میزان این لابی ها موفق خواهد شد مقابل «سیاست خارجی» رسمی و اعلان شده دولت بایدن سنگ اندازی کنند، بستگی به این دارد که در این زورآزمایی تا چه حد موفق به «فضاسازی» شوند.
دولت بایدن نیز از جلب نظر جمهوری خواهان تندرو ناامید شده و مستقلا کوشش های خودرا برای بازگشت به برجام آغاز نموده است موضوعی که به مذاق تندروها خوش نیامده و بنا بر این به دنبال کارشکنی در اقدامات دولت بایدن هستند.


1400/03/10
10:55:46
5.0 / 5
1259
تگهای خبر: پرونده , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
محفل