در جمع خبرنگاران

صالحی: دست ایران در مذاكرات وین از نظر فنی بسیار پر است

صالحی: دست ایران در مذاكرات وین از نظر فنی بسیار پر است

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه خوشبختانه دست جمهوری اسلامی ایران از نظر فنی بسیار پر است، تصریح کرد: ما فعالیتهای ۶۰ درصد، ۲۰ درصد، ۵ درصد و زنجیره های کامل ماشین های پیشرفته مثل IR۶ و امکانات بالقوه ای که برای تولید فلز اورانیوم ایجاد کردیم،  را داریم.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی اکبر صالحی» عصر امروز سه شنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری مشترک بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با سازمان انرژی اتمی ایران درباره مذاکرات وین اظهار داشت: مذاکرات خوب جلو می رود. یک تفاهم نامه ای با گروسی داشتیم که زمان آن تفاهمنامه سه ماه بود و آن تفاهم نامه دو، سه روز پیش به پایان رسید.

وی افزود: باتوجه به ادامه مذاکرات ایران با آژانس درباره یکسری از مسائل و مذاکرات در قالب ۴+۱ به جهت اینکه مانعی در این مذاکرات ایجاد نشود جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا یک ماه دیگر طبق رویه سه ماه گذشته دوربین ها مواردی را که باید ضبط کنند، ضبط کنند و این اطلاعات تا یک ماه دیگر محفوظ بماند.

معاون رئیس جمهور با اعلان اینکه اگر تا یک ماه دیگر مذاکرات به سرانجام رسید به حالت عادی برمی گردیم و گرنه باید تصمیم مناسب را در زمان مقتضی بگیریم، گفت: باید بگویم مذاکرات تا امروز خوب بوده است. یک قسمتی از مذاکرات فنی است و بخش دیگر رفع تحریم ها است که اینها در مقابل همدیگر هستند.

صالحی با اعلان اینکه خوشبختانه دست جمهوری اسلامی ایران از نظر فنی بسیار پر است، اشاره کرد: ما کارهای ۶۰ درصد، ۲۰ درصد، ۵ درصد و زنجیره های کامل ماشین های پیشرفته مثل ir۶ و امکانات بالقوه ای که برای تولید فلز اورانیوم ایجاد کردیم، را داریم بدین سبب دست مذاکره کنندگان بسیار پر است. البته از آن طرف، آنها بحث تحریم را دارند.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، چارچوبی که باید این مذاکرات انجام بگیرد، از جانب جمهوری اسلامی ایران مشخص شده و دوستان ما در این چارچوب مذاکره می کنند امیدواریم به نتیجه مطلوب و مورد نظر برسیم.

وی اضافه کرد: من امید به این دارم که در مذاکرات به نتیجه خواهیم رسید و بقیه آن دست خداست ولی تدبیر تا به امروز به شکلی بوده است که این مذاکرات به نتیجه برسد.

معاون رئیس جمهوری افزود: سازمان انرژی اتمی یکی از سازمان های اقتدار آفرین و افتخارآفرین کشور است و ما در عرصه فناوری هسته ای شهدای بزرگواری را از دست داده و تقدیم انقلاب اسلامی کرده ایم.
صالحی اضافه کرد: از آنجائیکه سازمان انرژی اتمی بعنوان مرجع اقتدار ملی مطرح است و هم از نظر علمی و فنی منشاء افتخار است و هم از نظر تقدیم شهید در راه آرمان های انقلاب اسلامی دارای ارزش های دفاع مقدسی است؛ سعی کردیم تا با همکاری با مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بتوانیم به سهم خودمان بخش های اقتدار آفرین فناوری هسته ای و همین طور یادمان شهدای هسته ای را در مجموعه موزه های دفاع مقدس در سراسر کشور ایجاد نماییم.
وی اظهار داشت: الحمدلله در مجموعه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس فعلا یک غرفه برای بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است و در موزه اصفهان هم تفاهم شده تا یک یادمان بسیار وسیع داشته باشیم؛ از این جهت که اصفهان پایتخت فناوری و صنعت هسته ای کشور شمرده می شود.
رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در استان قزوین هم تعهدی به وجود آورده ایم؛ اکنون این موزه در مکان دیگری برقرار است و مقرر شده بعد از اتمام موزه دفاع مقدس، این بنا به موزه منتقل شود.
وی اضافه کرد: ان شاالله به مرور زمان بخش هسته ای موزه های دفاع مقدس را در استان های دیگر نیز با کمک بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایجاد خواهیم کرد تا ملت بزرگ ایران هیچگاه عناصر اقتدارآمیز خودرا فراموش نکنند.


1400/03/04
22:05:01
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: بازدید , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
محفل