احیای برجام در انتظار تصمیمات سیاسی

احیای برجام در انتظار تصمیمات سیاسی

محفل: چهارمین دور از گفت و گوها برای احیای برجام در حالی هفته گذشته در وین به پایان رسید که خوش بینی ها به احیای این توافق بالا رفته است. در عین حال مسائل حل نشده ای وجود دارد نیازمند اتخاذ تصمیمات در پایتخت هاست و باید دید در ایام آینده مذاکره کنندگان با چه تصمیماتی در وین حضور می یابند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا دور چهارم گفت و گوهای ایران و ۱+۴ با حضور غیر مستقیم آمریکا برای احیای برجام در حالی روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه به پایان رسید که بگفته سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان، هیات های حاضر در مذاکرات در مورد موضوعات باقیمانده، برای انجام آخرین مشورت ها به پایتخت های خود مراجعه کنند.
وی با اعلان اینکه به ساختار توافق دست پیدا کرده ایم، اظهار داشت: متن اصلی توافق و ضمیمه هایی که خواهد داشت، مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن به انتها نرسیده و در مورد خیلی از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.
عراقچی یادآورشد: با توجه به این که تعدادی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است، هیات ها تصمیم گرفتند برای مشورت های لازم به پایتخت ها مراجعه کنند. امیدوارم هفته آتی که باردیگر گفت و گوها شروع می شود هیات ها تصمیمات خودرا برای رسیدن به یک توافق گرفته باشند و مذاکرات روال بهتری به خود بگیرد.
مذاکره کننده ارشد کشورمان همین طور اظهار داشت: چنین امیدی وجود دارد که هفته آتی دور آخر مذاکرات وین باشد، خیلی از هیأت ها امروز در نشست کمیسیون مشترک ابراز کردند که از نظر آنها دور آینده می تواند دور پایانی باشد. من هنوز نمی توانم با این قاطعیت ابراز نظر کنم ما هنوز به جایی نرسیده ایم که بتوانیم ادعا نماییم کار خاتمه یافته و فقط جزئیات مانده است. برخی از موضوعات اساسی هنوز باقی مانده، ولی این طور نیست که چاره ای برای آنها وجود نداشته باشد. امیدواریم دور آینده دور پایانی باشد.
وی با اعلان اینکه در عمل جزئیات فنی و تکنیکی زیادی باید حل و فصل شود، افزود: ما در هر دو حوزه توانستیم برخی از گره ها را باز نماییم، ولی برخی از گره ها هنوز باقیمانده است. امیدواریم با مشورت هایی که هیأت های دیگر در پایتخت هایشان انجام می دهند، بتوانیم در دور آینده راهگشایی نماییم.
موضوعی که در هفته ها و روزهای اخیر مفسرین به آن اشاره می کردند اختتام مهلت توافق سه ماهه ایران وآژانس بین المللی انرژی اتمی در امتداد اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم هاست که زمستان سال قبل اجرائی شد. برمبنای توافق ایران وآژانس قرار شد دوربین های نصب شده در تاسیسات اتمی ایران به مدت سه ماه اطلاعات را ضبط و این اطلعات ذخیره خواهد شد در صورت دستیابی به توافق و رفع تحریمهای ایران این اطلاعات در اختیار آژانس قرار میگیرد در غیر این صورت اطلاعات دوربینها از بین می رود. برخی تحلیل گران از احتمال سفر گروسی به ایران و تمدید احتمالی توافق ایران وآژانس سخن می گفتند. عراقچی در این خصوص گفته است: تفاهم ایران و آژانس و تمدید احتمالی آن تصمیمی است که در تهران گرفته می شود و در حد مذاکرات در وین نیست. در تهران تصمیمات مقتضی در این خصوص حتما گرفته خواهد شد و به ما ابلاغ می شود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در اطلاعیه ای با بیان این خبر که در حال رایزنی با ایران برای تمدید توافق با این کشور است، اعلام نمود که به زودی دراین زمینه اطلاع رسانی خواهدنمود.
در این بیانیه آمده است: ایران و آژانس هم اکنون درباره ادامه تفاهمات فعلی رایزنی می کنند و مدیرکل آژانس طی روزهای آینده، به روزرسانی هایی را در اختیار شورای حکام قرار خواهد داد.
روز جمعه در تماس تلفنی جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، آخرین وضعیت گفت و گوها در وین، پیشرفت های انجام شده و موضوعات باقی مانده مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ظریف در این گفت و گو ضمن تقدیر از کوشش های بورل و همکارانش در سرویس اقدام خارجی اتحادیه، از تداوم تروریسم اقتصادی آمریکا طی ۵ ماه گذشته و نقض ادامه دار تعهدات این کشور انتقاد و اصرار کرد تداوم تحریم های غیرقانونی و غیرانسانی ترامپ به عنوان اهرم مذاکره توسط دولت بایدن قابل قبول نیست.
ظریف در این گفت و گو تغییر بنیادین این رویکرد به عنوان شرط لازم برای موفقیت گفت و گوها در وین را تصمیم سیاسی خواند که رئیس جمهوری آمریکا باید اتخاذ کند.
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در صفحه توییتر خود با اشاره به این گفت و گو اظهار نمود: تیم های مستقر در وین، پیشرفت خوبی در هفته های اخیر داشته اند. همه طرف ها حالا باید تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند تا بتوانیم مذاکرات را به نتیجه برسانیم و به اجرائی شدن کامل بازگردیم. برای آژانس بین المللی انرژی اتمی مهمست که کارهای راستی آزمایی اش را ادامه دهد.
به گزارش واشنگتن اگزمینر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا درباره روند مذاکرات ایران و سایر طرف های برجام برای بازگشت به این توافق اصرار کرد که مذاکره کنندگان غربی در آخرین دور از این رایزنی ها به پیشرفت معناداری دست پیدا کرده اند.
این سخنگو که اشاره ای به نام او نشده است، اضافه کرد: دور جدید مذاکرات برجامی مثبت بود و ما شاهد پیشرفت معناداری بودیم اما اختلافات مهم هنوز به قوت خود باقی است که باید حل وفصل شود. موضع آمریکا همیشه این بوده است که ما آماده ایم تا تحریم های ناسازگار با برجام را برداریم اما این، تنها در صورت بازگشت دوجانبه به پایبندی به توافق صورت خواهد گرفت. ماهیت دقیق گام های در رابطه با تحریم هایی که ایالات متحده باید برای رسیدن به این هدف بردارد، یکی از موضوعات این گفت وگوها است.
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در صفحه توییترش درباره وضعیت فعلی مذاکرات احیای توافق هسته ای نوشت: مذاکرات وین درباره برجام، مذاکراتی منحصر به فرد است. هدف به روزرسانی یک توافق یا ایجاد توافقی جدید نیست. بلکه هدف احیای قسمت به قسمت توافقی حدودا از بین رفته است. آیا عمل مشابهی در تاریخ بین المللی وجود داشته است؟ نمی توانم چنین چیزی را به یاد بیاورم. شما می توانید؟
نتیجه مذاکرات تا کنون این بوده که طرفین در اظهارنظرهای عمومی دیگر از قدم اول صحبت نمی کنند و تاکید آنها بر گفت و گو بر سر این است که اختتام این روند چگونه خواهد بود. حالا تیم های مذاکره کننده در پایتخت های خود حضور دارند و بناست تصمیمات سیاسی سخت در پایتخت ها گرفته شود.
باید منتظر ماند و پس از بازگشت هیات ها به وین، دید آیا درباره این تصمیمات اتفاقی افتاده است یا نه. نکته مهم این که هیات ها هم اهتمام لازم را برای به احیای برجام دارند و از پیشرفت در مذاکرات راضی هستند. اگر اراده سیاسی آن طور که ازاین اظهار نظرها برمی آیند وجود داشته باشد، تصمیمات سیاسی هرچند دشوار هم گرفته خواهد شد.
نکته قابل تامل دیگر این که پس از اعلام عدم حضور محمد جواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری مذاکرات وین با حواشی و کارشکنی های کمتری در جریان است و حداقل رقبای سیاسی در ایران در ظاهر چندان مقابل این توافق سخنی نمی گویند.منبع:

1400/03/02
21:47:51
5.0 / 5
1214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
محفل