معاون صداوسیما: مناظره اشكالاتی دارد اما باید از آن دفاع كرد

بیشتر از 50 میلیون نفر بیننده مناظره های انتخاباتی هستند

بیشتر از 50 میلیون نفر بیننده مناظره های انتخاباتی هستند

به گزارش محفل علی دارابی در عین حال که مناظره را مبین عدالت رسانه ای توسط رسانه ملی می داند، اشکالاتی را هم بر آن وارد می داند و معتقد است: با این همه باید از مناظره دفاع کرد و نقایص و اشکالات آنرا برطرف کرد. باید راه گفت و گو و تعامل را باز نگه داشت.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، علی دارابی ـ معاون سیمای استان ها ـ درباره ساختار مناظره ها، مزایا و معایب آن به بیان توضیحاتی پرداخته است.
معاون سیمای استان ها درباره مناظره ها عنوان کرده است: همچون ساختارها و گونه های برنامه سازی در رسانه مناظره است و در سالیان اخیر مناظره های انتخاباتی در ایران جای خویش را باز کرده است.
وی ضمن اشاره به بازخورد مخاطبان نسبت به مناظره های تلویزیون اظهار نمود: ارزیابی ها، اثرسنجی ها و نظرسنجی های رسمی گویای آن می باشد که بیشتر از ۵۰ میلیون نفر از مردم بیننده مناظره های انتخاباتی هستند.
او ضمن اشاره به این که مناظره باعث افزایش مشارکت سیاسی مردم در انتخابات می شود، اظهار داشت: برای آشنایی مردم با کاندیداها و برنامه های آنها مناظره ها بسیار اثر دارد. در یک نظرسنجی معتبر نشان داده شده که کاندیدایی که پیش از مناظره فقط پنج درصد مردم او را می شناختند پس از مناظره ها این شناخته به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.
دارابی با اعتقاد بر این که مناظره مبین عدالت رسانه ای توسط رسانه ملی است، اظهار نمود: هر کاندیدایی که از نظر قانون احراز صلاحیت شده باشد فارغ از خط و تفکر سیاسی و به دور از توانایی های مالی و امکانات به سادگی از این رسانه امکان حضور و بیان برنامه ها و دیدگاه های خویش را پیدا می کند.
وی افزایش سطح رقابت در بین کاندیداها و جناح های سیاسی را از دیگر فواید مناظره عنوان نمود و اظهار داشت: چون که همه توان فکری، علمی، تجربه و سوابق مدیریتی کاندیدا و حامیان آن بدون رتوش در معرض افکار عمومی قرار می گیرد.
او همینطور تاکید کرد: این مدل ساختار برنامه سازی روشی موفق در پیشگیری از ریخت و پاش های مالی و اسراف در تبلیغات است.
دارابی سپس خاطرنشان کرد: مناظره باعث تضارب آرا، چند صدایی و فراهم ساختن تکثر گرایش های سیاسی نقش برجسته دارد.
معاون سیمای استان ها در عین حال ضمن اشاره به اشکالاتی که بر مناظره ها وارد است هم اظهار داشت: هر کس سخنورتر و قدرت بیان بهتری دارد نتیجه بهتری می گیرد که گاهی اوقات با هوچی گری و فریبکاری همراه می شود. مناظره گاهی مرزهای اخلاقی را نادیده می گیرد و هرکس قدر توان بیشتری در بداخلاقی و هنجارشکنی دارد متأسفانه نتیجه بهتری می گیرد!
او همینطور اضافه کرد: مناظره گاهی تبدیل به فرصتی برای تسویه حساب های سیاسی، جناحی، باندی و شخصی می شود. همینطور قدرت احساسی، عواطف، روانی غالبا بر قدرت عقلانی و خردورزی غلبه می یابد.
دارابی همینطور خاطرنشان کرد: مناظره گاهی اوقات نماد ریاکاری، تزویر و نفاق است. عرضه چهره و شخصیتی غیر از آنچه هست و همه این ها ضرر و زیان مناظره است. با این همه باید از مناظره دفاع کرد و نقایص و اشکالات آنرا برطرف کرد. باید راه گفت و گو و تعامل را باز نگه داشت.
او در آخر تاکید کرده است: مناظره باید نماد خردورزی، شرح صدر، تعامل، گفت و گو، تاب آوری و مدارای جامعه ایرانی باشد نه نماد پریشان احوالی، ریاکاری و دغل بازی. مناظره باید عیار جوانمردی و راستی باشد. باید سازوکاری برای نظارت، داوری و راستی آزمایی مناظره های انتخاباتی، تلویزیونی طراحی و اجرا کرد.
منبع:

1400/03/01
22:05:21
5.0 / 5
1274
تگهای خبر: انتخابات , حامی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
محفل