روسیه از پیشرفت های چشم گیر برجام در نشست وین اطلاع داد

روسیه از پیشرفت های چشم گیر برجام در نشست وین اطلاع داد

به گزارش محفل وزارت خارجه روسیه صبح پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ای نوشت: نشست کمیسیون مشترک کشورهای شرکت کننده در وین برای حل و فصل مسائل در ارتباط با بازگشت ایالات متحده به برجام و انجام تعهدات خود در پارامترهای اصلی آن پیشرفت قابل ملاحظه ای داشت.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا در این بیانیه با عنوان مشارکت هیئت فدراسیون روسیه در نشست کمیسیون مشترک کشورهای شرکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران (برجام) آمده است: در تاریخ ۱۹ می( ۲۹ اردیبهشت)، جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار شد، که در خلال آن نتایج دور چهارم مذاکرات درباره احیای اجرای کامل «توافق هسته ای» خلاصه شد.
در این بیانیه آمده است، اعضای کمیسیون مشترک در حل و فصل مسائل در ارتباط با بازگشت ایالات متحده برای انجام تعهدات خود در جهت عملکرد "توافق هسته ای" (برجام) در پارامترهای اصلی آن پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتند.

اعضای این نشست همینطور عزم خویش را برای تسهیل دستیابی زودهنگام به توافقات نهایی تأیید کردند.
در آخر این بیانیه خاطر نشان شده است که کمیسیون مشترک در ۲۴ ماه می (دوشنبه دوم خرداد) باردیگر تشکیل جلسه می دهد و کار در سطح کارشناسی بدون وقفه ادامه خواهد یافت.

ریاست هیات روسی در این مذاکرات را میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین به عهده دارد.

به گزارش محفل به نقل از ایرنا در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام که با حضور هیأت های ایران و کشورهای عضو برجام در محل گراندهتل وین برگزار شد، روسای هیات ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن ها کرده و به تبادل نظر در مورد مسیر پیش رو پرداختند.
هیات ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های مختلف دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر لزوم حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید نمودند.
در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی های مختلف میان هیات ها چه در سطوح معاونین و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ همچون ساعاتی قبل از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیات های همه کشورهای عضو برجام دریک نشست مشترک تلاش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیات ها و سپس گزارش به پایتخت ها آماده کنند.
در نتیجه این رایزنی ها و هم تلاشهای هیات های کارشناسی طرف های درگیر در گفتگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن حدودا آماده است.
هیات ها در انتها این دور از گفتگوها عازم پایتخت های خود شدند. مقرر است دور دیگر گفتگوها هفته آتی باردیگر از سر گرفته شود.منبع:

1400/02/31
12:46:48
5.0 / 5
1117
تگهای خبر: نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
محفل