سیاست خارجی عرصه فرصت سازی

سیاست خارجی عرصه فرصت سازی

محفل: موفقیت در عرصه سیاست خارجی با متر و معیار اقتصاد و افزایش رقم صادرات یک کشور تعیین می شود. هر کشوری که بتواند فرصت سازی موثر در محیط منطقه ای و بین المللی برای فروش محصولات داخلی کند؛ آن کشور بالطبع موفقیت بیشتری نسبت به سایر کشورها کسب خواهدنمود.


به یک تعبیر و تعریف، سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی یک کشور است. امروز همه کشور ها در دنیا باتوجه به رقابت پذیری اقتصاد بین الملل و تلاش کشور ها برای اتخاذ سهمی موثر در عرصه بین المللی، از سیاست خارجی بعنوان ظرفیتی برای توسعه اقتصادی و صنعتی استفاده می نمایند. بدین جهت دولت ها با سرمایه گذاری در حوزه سیاست خارجی، به دنبال بهره گیری از فرصت های بین المللی برای توسعه داخلی شان هستند. بنا بر این موفقیت در عرصه سیاست خارجی با متر و معیار اقتصاد و افزایش رقم صادرات یک کشور تعیین می شود. هر کشوری که بتواند فرصت سازی موثر در محیط منطقه ای و بین المللی اش برای فروش محصولات داخلی اش کند؛ آن کشور بالطبع موفقیت بیشتری نسبت به سایر کشورها کسب می کند.
از تنش زدایی تا گسترش روابط اقتصادی
با عطف به اهمیت و اولویت مسایل اقتصادی و رفاهی در سیاستگذاری کلان دولت ها، سیاست خارجی بعنوان یک ابزار بایستی در وهله اول تنش زدایی کند و در گام بعدی زمینه را برای بسط و تعمیق روابط اقتصادی فراهم سازد. تجربه سیاست بین المللی طی دوران گذشته و به ویژه در جنگ های اول و دوم جهانی این الگو را به ویژه در حوزه اتحادیه اروپا ایجاد کرد که امنیت پایدار در گرو اعتماد سازی و گفت و گوهای فراگیر است. توان و انرژی این کشورها صرف تلاش برای بسط مرزهای تجاری و سرمایه گذاری شد و این امر زمینه ساز احیای اقتصادی و صنعتی مجموعه کشورهای اروپایی گردید. این الگو به شکل و شمایل دیگر در شرق آسیا نیز پیاده و مورد پیگیری قرار|گرفت. پیشگام این سیاست چین و کره جنوبی است. رهبران این کشورها با اتخاذ سیاست خارجی تعامل گرا و توسعه طلب زمینه ساز رشد و توسعه اقتصادی پایدار در کشورشان شدند. در نتیجه سیاست خارجی توسعه گرا امروز تولید ناخالص ملی کره جنوبی رقمی در حدود یک تریلیون و ۶۴۷ میلیون دلار است. این آمار برای کشوری با وسعت کره جنوبی بسیار قابل تامل است و مهم تر از همه این که بخش اصلی و اعظم این تولید، منابع خام و معدنی نیست. فروش و صادرات اصلی کره جنوبی، تکنولوژی های نوین شامل موبایل و لپ تاپ و ماشین های لوکس است. طبق یک گزارش سئول پایتخت کره جنوبی دیجیتالی ترین شهر دنیاست.
روند توسعه اقتصادی چین هم بطور کامل گویای ارتباط معنادار سیاست خارجی بین الملل گرا با توسعه صنعتی و اقتصادیست. چین که حدود ۵۰ سال پیش کشوری با جمعیت گسترده روستایی و سنتی بود، امروز به قطب(Hub) تکنولوژی و دانش فنی تبدیل گشته است. بر اساس گزارش منابع مالی معتبر جهانی تولید ناخالص ملی چین رقمی در حدود ۱۹ تریلیون دلار است که در حال پیشی گرفتن از اقتصاد آمریکا تا سال ۲۰۲۵ است. یکی از شهر های چین که قطب تکنولوژی این کشور و به عبارتی "سیلیکون ولی" [1] چین نام گرفته است، شهر شنزن است که مرکز و میزبان برندهای بزرگ تجاری شامل هواوی، تی سنت و غیره است. آخرین گزارش از این شهر حاکی از این است که تولید ناخالص ملی در حدود ۴۰۰ میلیار دلار در سال ۲۰۲۰ داشته که از رقم تولید ناخالص ملی هنگ و کنگ که ۳۷۰ میلیار دلار بوده؛ پیشی گرفته است.
این حقایق و واقعیت ها نشانگر این مساله است که مسیر سیاست خارجی چه میزان در سمت گیری کلی اقتصادی یک کشور تعیین کننده است. بی خود نیست که در همه جای دنیا اختلافات و چانه زنی ها در عرصه سیاست داخلی به فراوان دیده می شود اما عرصه سیاست خارجی کمتر محل تردید و اختلاف نظر است.
استفاده دولت از فرصت سیاست خارجی جهت رشد اقتصادی
روند سیاست خارجی کشور در دولت تدبیر و امید بر استفاده از فرصت سیاست خارجی برای به حرکت درآوردن اقتصاد و صنعت داخلی کشور است. این مساله برای همه اقتصاد دانان و فعالان مالی امری مفروض و پذیرفته شده است که مهم ترین چالش در توسعه اقتصادی کشور، عنصر تحریم های بین المللی است که اجازه شکوفایی کامل اقتصاد و ظرفیت های نهفته در آنرا نداده است. با این نگرش و تفسیر مهم ترین اولویت در کشور بایستی معطوف به حل تحریم ها باشد و این مهم همیشه مورد توجه دولت تدبیر و امید بوده است.
روند رشد اقتصادی مثبت کشور در میان سال های ۲۰۱۴ تا اواخر ۲۰۱۶ گواهی محکم و متقن بر تایید این گزاره است که سیاست خارجی تعاملی چه میزان می تواند نقشی موثر و معنادار در رشد و توسعه اقتصادی کشور داشته باشد. میزان فروش نفت کشور در آن دوره به بالاترین حدود یعنی دو و نیم میلیون بشکه رسید. مهم تر از همه درآمدهای حاصل از فروش نفت به آسانی از شبکه بانکی و سوئیفت وارد بدنه اقتصاد و تجارت کشور می شد. امروز هم دولت و دستگاه وزارت خارجه با همین راهبرد در کوشش برای رفع تحریم های ظالمانه از روی اقتصاد و تجارت کشورمان است و خوشبختانه نشانه های بسیار امیدوار کننده هم از موضوع رفع تحریم ها دیده می شود. انتظار بر این است که در این شرایط که دورنمای مثبتی از روند مذاکرات وین دیده می شود، همه تلاش ها در داخل کشور حول محور رفع تحریم ها تجمیع و هم افزایی گردد. بیان این مساله از زبان برخی سیاسیون که دستگاه وزارت خارجه طی این سال ها هزینه های سنگینی برای کشور به وجود آورده است؛ توجیه عقلی و منطقی ندارد. ای کاش بجای بیان کلیات، مخالفان دستگاه وزارت خارجه وارد جزئیات شوند و دقیقا توضیح دهند که این هزینه های سنگین در چه بخش هایی بوده است. مگر این نیست که هزینه های سنگین اقتصادی به کشور در سایه تحریم های ظالمانه دشمن بر اقتصاد کشور اعمال شده و امروز دستگاه وزارت خارجه در کوشش برای کاهش این هزینه ها با رفع تحریم ها هستند. آخر کلام این که هزینه سنگین به اقتصاد کشور وقتی است که قدر فرصت ها و زمان درک نشود، از فضای جدید بین المللی به نحو هوشمندانه ای برای حل معضل چالش ها استفاده نکنیم و همین طور سیاست خارجی را به عرصه ای برای مسایل جناحی و شخصی تبدیل نماییم.

[1] "Silicon Valley"، نام رایج و غیررسمی منطقه ای در سانفرانسیسکو آمریکاست. شهرت این منطقه به سبب قرار داشتن خیلی از شرکت های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه است.منبع:

1400/02/26
15:26:32
5.0 / 5
1073
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل