سفیر ایران در تاجیكستان:

فردوسی سزاوار احترام ابدی است

فردوسی سزاوار احترام ابدی است

به گزارش محفل سفیر ایران در تاجیکستان با گرامیداشت روز فردوسی اظهار داشت: حکیم فرزانه توس و اثر گرانمایه اش «شاهنامه»، برای مردم ایران همانند هم زبانان تاجیکشان اثری ماندگار، گرامی و سزاوار احترام ابدی است.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدتقی صابری با اشاره به اینکه روز ۲۵ اردیبهشت ماه (برابر با ۱۵ ماه می) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نام گذاری شده، خاطرنشان کرد: حکیم فرزانه توس و اثر گرانمایه اش «شاهنامه» برای مردم ایران همانند هم زبانان تاجیکشان اثری ماندگار، گرامی و سزاوار احترام ابدی است.
نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، شاهنامه را سند هویت ایران کهن از دیرپاترین تمدن های شناخته شده جهان دانست و اظهار نمود: شعر فاخر فردوسی پاسدار زبان پارسی و گنجینه ای ماندگار از آموزه های توحیدی و اخلاقی است که با نام خدا آغاز می شود و سرشار از مفاهیمی همانند دانش اندوزی، عدالت، دادگری، نیکوکاری و خردورزی است.
وی افزود: فردوسی در شاهنامه، فرهنگ و هنر ایران زمین و دین مداری، وطن دوستی و اخلاق مداری را به زیباترین وجه به تصویر کشید و از این منظر اثری بی نظیر خلق کرده است.
صابری اضافه کرد: باعث افتخار است که پارسی زبانان، مفاخر ارزشمندی چون رودکی، سعدی، حافظ و مولوی و حکیمانی همچون فردوسی را طی قرن ها به جامعه بشریت عرضه داشته اند. در این روز فرخنده برای دو ملت شریف ایران و تاجیکستان و همه مردمانی که زبان پارسی را پاس می دارند، سربلندی، آرامش، پیشرفت و نیکو احوالی آرزو دارم.
منبع:

1400/02/25
10:51:21
5.0 / 5
1108
تگهای خبر: نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل