ظریف در كمیسیون امنیت ملی مجلس:

میدان و دیپلماسی در كنار هم منافع ملی را تامین می كند

میدان و دیپلماسی در كنار هم منافع ملی را تامین می كند

محفل: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت که وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون تاکید داشت که با ایده دو قطبی کردن میدان و دیپلماسی موافق نیست و به هیچ عنوان این مساله را دنبال نمی کند و معتقد می باشد میدان و  دیپلماسی در کنار هم می تواند منجر به تامین دقیق منافع ملی شود.


ابوالفضل عمویی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز در محل کمیسیون تلفیق جلسه فوق العاده ای را با حضور وزیر خارجه برگزار کرد که بخش عمده ای از جلسه به موضوع فایل انتشار یافته از او اختصاص داشت. این جلسه انتقادی و چالشی بود.
وی توضیح داد: در این نشست ۱۲ نماینده از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سایر کمیسیونها به طرح دیدگاه ها و نقطه نظرات و انتقاداتشان پرداختند که همچون محورهای آن بحث انتشار فایل صوتی بود که موجب ایجاد دو قطبی میدان و دیپلماسی در اذهان جامعه شده است.
وی اضافه کرد: همین طور نمایندگان از عدم دقت در انجام این مصاحبه انتقاد کرده و آثار منفی انتشار آن در امنیت ملی همچون روابط با برخی کشورهای دوست و همسایه را یاد شده قرار دادند. آنها با اشاره به جایگاه والای شهید سلیمانی بعنوان قهرمان ملی در انظار عمومی به موضوع لزوم تامین منافع ملی تاکید داشتند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اظهارات وزیر خارجه اظهار داشت: وزیر خارجه با اشاره به روند طراحی این مصاحبه توضیح داد که در دولت تصمیم گرفته شده برای انتقال تجربیات وزرا و افرادی که در آینده مسئولیت می پذیرند مصاحبه هایی صورت گیرد تا مباحث به نفرات بعدی بعنوان تجربه منتقل شود؛ در این چارچوب قرار شد حداکثر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از این مصاحبه عمومی شود و این کار برعهده مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری بود از جانب مصاحبه شنونده امضا گرفته شد که بدون رضایت او مباحث منتشر نشود، ولی در نهایت این روند رعایت نشده و فایل در اختیار رسانه های خارجی قرار گرفت.
وی اضافه کرد: آقای ظریف تاکید داشت که فرمایشات رهبری را پایانی بر بحثهای کارشناسی در این زمینه می داند. او با اشاره به سابقه همکاری و رفاقتش با شهید سلیمانی بیان کرد که شهید سلیمانی برای او بیشتر از یک فرمانده بود و به هیچ وجه به دنبال تخطئه جایگاه سردار سلیمانی نبوده است.
عمویی افزود: طبق توضحیات وزیر خارجه او با ایده دو قطبی شدن میدان و دیپلماسی موافق نیست و شخصا این مساله را دنبال نمی نماید. وزیر خارجه معتقد می باشد که میدان و دیپلماسی در کنار هم می تواند منجر به تامین دقیق منافع ملی شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همین طور اظهار نمود: دستور دیگر جلسه امروز کمیسیون بررسی سه درخواست تحقیق و تفحص از مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری بود. این درخواستها توسط حاجی دیلگانی نماینده شاهین شهر، امیرآبادی نماینده قم و بنده عنوان شد. کمیسیون با تجمیع این درخواستها موافقت کرد؛ پس مصوبه کمیسیون برای تصمیم گیری نمایندگان به صحن علنی ارائه شد. بازه تحقیق و تفحص دوره هشت ساله اخیر و در دو محور عملکرد مرکز بررسی های راهبردی در سالهای قبل و روند منجر به تهیه و انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه است.
عمویی اضافه کرد: همین طور در این نشست برخی از نمایندگان سوال از وزیر خارجه در موضوعات مختلف مطرح نمودند. همچون آنها خانم محمدبیگی نماینده قزوین بود که درباره علت تاخیر در روند افتتاح کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حلب سوالی را بیان کرد. وزیر خارجه ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند پیگیری امور تاکید داشت که موضوع در دست پیگیری است و سرکنسولهای جمهوری اسلامی در حلب و لاذقیه تعیین شده و در اسرع وقت موضوع دنبال می شود باتوجه به این مساله سوال در جریان است نماینده سوال کننده یک ماه برای اعلام نظر فرصت خواست.
وی افزود: سوال دیگر را آقای سلیمی نماینده محلات درباره پیگیری خسارت وارد شده به جمهوری اسلامی ایران در اثر عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود در برجام بیان کرد که وزیر خارجه با اشاره به مباحث طرح شده درباره خسارت وارد شده درباره پیگیری های انجام شده هم توضیح داد و اصرار کرد این مساله همچنان در دستور کار است. باوجود توضیحات داده شده نماینده سوال کننده قانع نشد و سوال به صحن علنی ارجاع شد.
منبع:

1400/02/19
21:10:21
5.0 / 5
1089
تگهای خبر: پیگیری , دولت , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل