اخباری از روز جهانی قدس در كرواسی؛

توافقات معروف به ابراهیم مشكلی از فلسطین حل نمی كند

توافقات معروف به ابراهیم مشكلی از فلسطین حل نمی كند

به گزارش محفل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی دربیانیه ای ضمن گرامی داشت روز جهانی قدس اشاره کرد: توافقات موسوم به ابراهیم نه فقط مشکلات مردم فلسطین را حل نمی کند بلکه با هدف تفرقه در جهان عربی و اسلامی صورت گرفته است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی به مناسبت روز جهانی قدس در اطلاعیه ای خاطرنشان کرد: قدس اولین قبله مسلمانان جهان است که از سال ۱۹۴۸میلادی در چنگال صهیونیسم اسیر شده است. اشغال قدس و فلسطین، ابتدا با مقاومت و اعتراض مردم فلسطین و مسلمانان و سپس انسان های آزاده و بیدار دل جهان مواجه گردید. بلافاصله پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، حضرت امام خمینی (ره) برای جلب توجه جامعه جهانی در ارتباط با سرنوشت قدس و نجات مردم فلسطین از چنگال رژیم جنایتکار صهیونیستی، آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان را بعنوان «روز جهانی قدس» نام گذاری نمودند تا زمینه همبستگی مسلمانان و تمامی آزادگان جهان در پشتیبانی از حقوق قانونی و انسانی ملت فلسطین فراهم اید. ایشان روز قدس را نه تنها روز فلسطین، بلکه روز اسلام معرفی کردند.
در ادامه بیانیه سفارت ایران در کرواسی اضافه کرد: رژیم صهیونیستی از آغاز شکل گیری در سال ۱۹۴۸ میلادی مبادرت به کشتار مسلمانان فلسطینی و هم سایر ملت های مسلمان و عرب نموده است. کشتار حدود ۱۰۰ هزار فلسطینی و عرب از سال ۱۹۴۸ میلادی تابحال سندی بر جنایات این رژیم به حساب می آید. در همین رابطه پارسال ( ۲۰۲۰)، نیروهای نظامی این رژیم بیشتر از ۷۰ غیرنظامی را به شهادت رسانیده و ۶۷۴۰ نفر دیگر را زخمی کرده اند.
سفارت ایران در این بیانیه خاطرنشان کرد: طی ۲۰ سال قبل (یعنی از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون) بیشتر از ۲۱۰۰ کودک فلسطینی توسط نظامیان رژیم صهیونیستی شهادت رسیده اند. در سال ۲۰۲۰، تعداد شهدای زن و کودک فلسطینی ۲۰ نفر بوده است که در این میان میتوان به شهادت «علی ایمن ابوعلیا» کودک ۱۳ ساله فلسطینی اشاره نمود. حالا فلسطینیان بیشترین آمار آوارگان جهان را به خود اختصاص داده اند که تعداد آنها تا آخر سال ۲۰۲۰ به حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد. تعداد زیادی از آنها در شرایط نامساعد مسکونی، بهداشتی، آموزشی و معیشتی در اردوگاه های سوریه، لبنان و اردن بسر می برند. آنها طی سالهای گذشته و پس از سال ۱۹۴۸ (تشکیل رژیم صهیونیستی) از وطن اصلی خود آواره شده اند. بنابراین بازگشت ایشان به وطن مادری، امری ضروری و انسانی و مطابق حقوق بشر است.
سفارت ایران در کرواسی تصریح کرد: محاصره غزه برای چهاردهمین سال متوالی (از سال ۲۰۰۷) سبب شده تا بیشتر از ۲ میلیون فلسطینی ساکن در نوار غزه از آزادی جا به جایی و دسترسی به مایحتاج زندگی، محروم شوند و اقتصاد این منطقه، در معرض نابودی و فروپاشی قرار گیرد. ممانعت و ایجاد محدودیت بر ورود واکسن کرونا به نوار غزه (با وجود تراکم جمعیتی بالا) و هم نابودی اراضی کشاورزی در نوار غزه به علت رهاسازی آب سیل بندها، از جدید ترین جنایات رژیم اسرائیل در برابر ساکنین مظلوم این منطقه به حساب می آید.
در ادامه این بیانیه سفارت ایران در کرواسی اضافه کرد: اقدام مستمر این رژیم در تداوم شهرک سازی ها و الحاق بخش هایی دیگر از کرانه باختری، تخریب منازل فلسطینی ها، اخراج و آواره کردن فلسطینی ها بخصوص در بیت المقدس و تثبیت حضور در مناطق فلسطینی؛ مخالف قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت در خصوص توقف شهرک سازی ها در سرزمین های اشغالی می باشد. بر این اساس در سال ۲۰۲۰ و در بحبوحه شیوع کرونا، صهیونیست ها بیشتر از ۷۰۰ واحد مسکونی فلسطینی را تخریب کردند که به آوارگی حدود ۶۹۰ فلسطینی دیگر منجر گردید. تغییر بافت شرقی بیت المقدس و الحاق تدریجی این منطقه به فلسطین اشغالی و افزایش حضور و نظارت نظامی در آن، منع رفت و آمد شهروندان فلسطینی ساکن قدس و ابطال کارت شناسایی ایشان و هم لغو مجوز اقامت دائم ساکنین فلسطینی این شهر در تعارض با قوانین و توافقنامه های بین المللی به ­ویژه ماده ۴۳ کنوانسیون لاهه و کنوانسیون چهارم ژنو می باشد. رژیم صهیونیستی در واقع به دنبال تخلیه قدس اشغالی از ساکنان بومی و یهودی سازی کامل آن می باشد.
سفارت ایران در کرواسی اقدام بین المللی و لازم الاجرا بر ضد رژیم صهیونیستی توسط سازمان ها و مجامع بین المللی و به صورت خاص شورای امنیت ملل متحد برای مقابله با تداوم جنایت های رژیم صهیونیستی ضروری دانسته و خاطرنشان کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ مجموعا ۲۳ بار مبادرت به محکومیت کشورهای مختلف دنیا کرده که از این تعداد، ۱۷ مورد آن در ارتباط با رژیم صهیونیستی بوده است. این محکومیت ها به دنبال جنایات و تخلفات رژیم صهیونیستی بر ضد فلسطینیان و کشورهای سوریه و لبنان، شهرک سازی، اشغال اراضی، نادیده گرفتن حق تعیین سرنوشت، مسئله آوارگان فلسطینی، تغییر مرزها، مسائل اقتصادی و مالی و غیره بوده است. ولی این رژیم کمترین اعتنائی به آنها نکرده است.
در ادامه بیانیه آمده است: برقراری روابط رسمی و نرمال سازی روابط توسط بعضی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی که نشان دهنده کاهش حساسیت این دولت ها نسبت به اقدامات و جنایت های رژیم صهیونیستی ضد کشورهای اسلامی و عربی و بخصوص فلسطین می باشد؛ سبب شده است تا جنایت های رژیم صهیونیستی ضد فلسطین، سوریه و لبنان در سال ۲۰۲۰ روند افزایشی داشته باشد. واضح است که توافقات نرمال سازی بعضی از کشورهای عربی با اسرائیل (موسوم به توافق ابراهیم) بدون توجه به شرایط و مشکلات فلسطینیان انجام شده و بنابراین اکثریت فلسطینی ها، مخالفت خویش را با آن اعلام نموده اند. توافقات معروف به ابراهیم نه تنها مشکلات مردم فلسطین را حل نخواهد کرد بلکه با هدف تفرقه در جهان عربی و اسلامی صورت گرفته است. اقدام رژیم صهیونیستی در برهم زدن نظم و امنیت منطقه، اشغالگری و توسعه طلبی فزاینده، نقض حاکمیت دولت های منطقه بخصوص سوریه و لبنان و هم تهدید آشکار کشورهای منطقه است. اقدامات ضد حقوق بشری تل آویو و جنایات صهیونیست ها در منع دسترسی فلسطینیان به واکسن کرونا در شرایط همه گیری این ویروس در جهان باید توسط مجامع جهانی و مسلمانان محکوم شود.
سفارت ایران در کرواسی با یادآوری طرح چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران (ثبت شده در دبیرخانه سازمان ملل) درباره فلسطین؛ اضافه کرد: این طرح مبتنی بر برگزاری همه پرسی ملی در بین فلسطینیان که برپایه اصول دموکراتیک و حقوق بین الملل مورد پذیرش کلیه دولت ها و ملت ها قرار گرفته است، چاره ای مناسب برای حل بحران فلسطین است. رژیم صهیونیستی که خویش را تنها دموکراسی در خاورمیانه می خواند، نه تنها تا کنون به این چاره واکنش نشان نداده است، بلکه قانونی را در پارلمان خود تحت عنوان قانون دولت - ملت یهود به تصویب رسانده است.
در ادامه این بیانیه سفارت ایران در کرواسی خاطرنشان کرد: این طرح نشانه دهنده آن است که اسراییل یک رژیم نژادپرست، غیر دموکراتیک و خود برتربین است که حتی به حقوق اولیه و طبیعی ساکنان فلسطین اشغالی احترام نمی گذارد و آنها را به شهروندان درجه ۱ و ۲ تقسیم می کند. این طرح حتی در داخل اسرائیل هم با مخالفت های گسترده ای همراه بود و در خارج هم خیلی از کشورها و سازمان های بین المللی با آن مخالفت کردند و فقط آمریکا از آن استقبال کرده است.
در آخر سفارت ایران در کرواسی تصریح کرد: با عنایت به اتفاقات اخیر در خاورمیانه و توطئه های تازه برای تثبیت موقعیت اسراییل و به فراموشی سپردن حقوق مردم فلسطین، ضروریست تا مسلمانان و آزادگان جهان سال جاری هم مانند سالهای گذشته از فرصت روز قدس برای ابراز نارضایتی شان از سیاست های حامیان رژیم اسرائیل و حمایت مجدد از حقوق انسانی مردم فلسطین بهترین استفاده را ببرند.
برگزاری نماز جمعه در روز قدس
نماز جمعه «روز قدس» به امامت مفتی اعظم و رئیس مشیخت اسلامی کرواس، و با حفظ پروتکلهای بهداشتی، در مرکز اسلامی زاگرب برگزار شد.
سفیر و اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی، هم در این مراسم شرکت داشتند.
سخنان مفتی اعظم کرواسی در مراسم روز قدس:
مفتی اعظم و رئیس مشیخت اسلامی کرواسی در خطبه های نماز جمعه روز قدس، اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از جانب حضرت امام خمینی (ره) را ابتکاری ارزشمند برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و همچون قبله اول مسلمانان دانست.
عزیز حسنوویچ که امروز خود امامت نماز جمعه زاگرب را بر عهده داشت، در ابتدای خطبه ها به اهمیت ماه مبارک رمضان بعنوان ماه رحمت، و فرصت عبادت بویژه در شبهای قدر اشاره نمود و اظهار داشت: هر روز این ماه مورد ارزشیابی خداوند قرار می گیرد. باید از این فرصت بهترین استفاده را برای جلب رحمت و برکت الهی؛ و همینطور انجام بهتر عبادات مانند نماز، روزه، ذکات و فطریه انجام داد. ماهی که قرآن کریم در آن نازل شده، بطور قطع پربرکت ترین ماه است.
رئیس مشیخت اسلامی کرواسی اضافه کرد: کتاب قرآن مجید فقط برای خواندن نیست. باید قرآن را در متن زندگی آورد و با آن زندگی کرد. فریضه ذکات حفظ اموال و تضمین دارایی است.
مفتی اعظم کرواسی در ادامه به روز «مسجد» اشاره نمود (۷ می به مناسبت تخریب مساجد توسط صربها در جنگ بوسنی و هرزگوین تعیین شده است) و اظهار داشت: باید مسجد را حفظ نماییم، مسجد مانند شناسنامه هر مسلمان و خانه شماست و حفظ آن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
عزیز حسنوویچ سپس به ابتکار امام خمینی (ره) در سال ۱۹۷۹ که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را بعنوان روز قدس نامگذاری کردند اشاره و آنرا ابتکاری ارزشمند برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و همچون قبله اول مسلمانان دانست.
رییس مشیخت اسلامی کرواسی، گرامیداشت روز قدس را از چهار بعُد بسیار مهم ارزیابی کرد و اضافه کرد: این مناسبت اول از همه بدلیل قبله اول مسلمین یعنی مسجد الاقصی که از اهمیت خاصی برای جهان اسلام برخوردار می باشد. دوم اینکه قدس پایگاه ارتباط و اتحاد ادیان ابراهیمی است، و سوم آنکه در طول تاریخ مردم فلسطین در آنجا زندگی می کردند و از وطن خود آواره شده اند.
حسنوویچ افزود: بعد چهارم از نظر سیاسی است. طی سال قبل از ۲۳ قطعنامه سازمان ملل در محکومیت کشورها ۱۷ قطعنامه در مورد محکومیت اسرائیل بعنوان ناقض حقوق فلسطینیان صادر گردیده است، اما همه این موارد فقط در کاغذ باقی مانده است و آنها اعتنایی به آن نمی کنند.
مفتی اعظم کرواسی تصریح کرد: نباید ظلمی که به مردم فلسطین شده، آنها را از خانه هایشان آواره می کنند و به شهرک سازی در سرزمین فلسطین می پردازند، فراموش کرد.
پرویز اسماعیلی سفیر و اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی، در نماز جمعه روز قدس زاگرب شرکت داشتند.منبع:

1400/02/18
10:18:16
5.0 / 5
1333
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تصویب , حامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل