بسته اخبار سیاسی ۱۵ اردیبهشت

امیدواری به لغو تحریم ها

امیدواری به لغو تحریم ها

محفل: مذاکرات وین و نتایج آن/ انتخابات 1400/ روز قدس از موضوعات خبرساز و پربازدید امروز سرویس سیاسی ایسنا بود که جزئیات آن در ادامه می آید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، امروز هم برجام و نتایج مذاکرات وین از موضوعات خبرساز بود که رئیس جمهور هم در قسمتی از صحبتهای خود در جلسه هیات دولت به آن پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اعلان اینکه کار مذاکره کنندگان ما در وین بسیار بزرگ بوده است، اشاره کرد: اگر طرف مقابل بطور کامل به قانون عمل کند این مذاکرات زود تمام می شود. چونکه مسیر ما در این مذاکرات صحیح و درست بوده است.
وی افزود: این پیروزی دولت در ماه های پایانی آنست. من بعنوان رئیس دولت به مردم اعلام می کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می شود؛ چونکه طرف مقابل می داند راهی جز اینکه به قانون، مقررات و تعهدات در برجام بازگردد وجود ندارد.
همین طور سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد انتشار اخباری در خصوص این که آمریکا بر حفظ تحریم های فلج کننده مقابل ایران اصرار دارد، اظهار داشت: اینکه بازهم یک رسانه از قول منابع آگاه ناشناس خود ادعایی کرده است، نه فقط غلط است بلکه همه یقین بدانند اگر آمریکا اصراری بر حفظ تحریم های فلج کننده مقابل ایران را داشت اساسا تا کنون گفتگوها متوقف شده بود.
بتازگی شبکه خبری انگلیسی زبان «پرس تی وی» به نقل از منبع باخبر در تهران مدعی شده است که آمریکا تا حالا نه فقط انجام اصلاحاتی را که موجب کاهش ریسک همکاری اقتصادی و بانکی با ایران می شود، نپذیرفته است، بلکه عملا ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است.
وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفت وگویی، مواضع این کشور درباره پیش برد روند مذاکرات وین در امتداد احیای توافق هسته ای و دیپلماسی مستقل کشورهای منطقه با یکدیگر همچون ایران-عربستان را بیان کرد.
آنتونی بلینکن اظهار نمود: در وین مذاکراتی جدی داشته ایم و این مذاکرات چند هفته است که جریان دارد. به نظر من شاهد برخی پیشرفت هایی بوده ایم اما اگر قرار باشد به جایی برسیم، ما هنوز راهی دراز در پیش داریم.
وی دربخش دیگری از این گفت و گو درباره مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرد که گفت و گوها میان ایران و عربستان سعودی در امتداد کاهش تنش در خاورمیانه، پیشرفتی است که از آن استقبال می شود. اگر آنها در حال مذاکره اند، این مساله بطور کلی خوب است.
در همین رابطه عماد آبشناس، کارشناس مسائل بین الملل با اعلان اینکه عربستان تلاش می کند تا با تغییر شرایط بوجود آمده در جهان بخصوص در آمریکا خودرا هماهنگ کند، اظهار داشت: بنظر می رسد سعودی ها می خواهند پیش از اینکه توافقی در وین صورت بگیرد بتوانند با ایران به نتیجه رسیده و مشکل شان را حل کنند.
دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر بخوانید.
درخواست نمایندگان جمهوری خواه آمریکا از بلینکن درباره شفافیت برنامه هسته ای ایران
گفت وگوی وزیر خارجه آمریکا با بوریس جانسون درباره ایران
گفت وگوی بایدن و ولیعهد امارات درباره مسائل منطقه ای و ایران
سفر ناگهانی بن زاید به ریاض و گفت و گو در ارتباط با مذاکرات هسته ای ایران
***
اخبار و تحلیل ها از چگونگی فضای رقابتی انتخابات هم از موضوعات خبرساز امروز بود.
سعید محمد از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری در نامه ای خطاب به رقبای احتمالی خود اظهار داشت: اول خودم و سپس برادرانم را که قصد نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دارند دعوت می­ کنم تا بنای رقابت های انتخاباتی را نه دعوا و مناقشه و مجادله، بلکه صمیمیت و صداقت و برادریِ مخلصانه قرار دهیم.
همین طور حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازنده درباره امکان شکل گیری یک انتخابات رقابتی و دو قطبی گفت: حتما انتخابات رقابتی می شود و رای جناح ها به هم نزدیک است. ولی درباره ی وزن کاندیدای هر دو جناح نمی گردد از اکنون سخن گفت. تا وقتی گزینه ها نهایی نشود نمی گردد در این زمینه اظهار نظر کرد.
اردشیر مطهری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم به اصولگرایان هشدار داد که گرفتار خطای راهبردی نشوند و اضافه کرد: منظورم این است که اگر بنا بر این شد که سید ابراهیم رئیسی برای انتخابات بیاید، سایر نامزدهای اصولگرا حضور پیدا نکنند تا پراکندگی نامزد موجب مشکل نشود.
خبرهای دیگر در زمینه انتخابات ۱۴۰۰ را در لینک های زیر دنبال کنید.
"مصوبه" جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات امسال دارای اهمیت بیشتری است
گزافه گویی های دشمن نمی تواند خدشه ای به نظام ما وارد کند
همه گیری کرونا و عملکرد دولت مهم ترین چالش های انتخابات
انتخابات فرصتی بی بدیل برای ساخت ایران قوی است
برای افزایش انگیزه حضور در انتخابات ضریب رضایتمندی جامعه را افزایش دهیم
دوقطبی سازی فضای انتخابات برای فرار از بی برنامگی کارساز نیست
اطلاعیه هیات مرکزی نظارت بر انتخابات درباره جلسه اخیر وزیر کشور و رئیس مجلس
***
به گزارش محفل به نقل از ایسنا، روز قدس و فلسفه نام گذاری آن توسط بنیان گذار جمهوری اسلامی هم از موضوعات پرخبر بود.
حسین رویوران در نشست تخصصی روز قدس با اعلان اینکه روز قدس یکی از ایام الله است چون روز دفاع از مردم مظلوم فلسطین است، اظهار نمود: اعلام روز قدس یکی از با اهمیت ترین پایه های امت_ دولت بود که مسئولیت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به جوامع اسلامی نشان داد. امام خمینی (ره) در قالب مدل امت_ دولت، فلسطین را از اولویت های جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود که این به میراث دینی ما هم برمی گردد.
معاون سیاسی و بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین اشاره کرد: از سال۲۰۰۶، اسرائیل جرات ندارد به لبنان چپ نگاه کند در حالی که لبنان حیاط خلوت این رژیم بود. شلیک موشک از جانب سوریه به سرزمین های اشغالی و عبور آن از پدافندهای این رژیم، پیام بسیار مهمی منتقل کرد که اگر به تجاوز به سوریه ادامه دهد، امکان پاسخ وجود دارد. مهار دشمن قسمتی از سیاست محور مقاومت است و محور مقاومت دراین زمینه موفقیت های بسیار زیادی کسب کرده است.
در همین نشست، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین اظهار داشت: اشغال قدس پروژه غربی بود که با ابتکار انگلیس و حمایت آمریکا شکل گرفت. روز قدس هم روز آگاه سازی مردم دنیا نسبت به ظلمی است که به مردم فلسطین می رود.
ناصر ابوشریف در بخش دیگری از صحبتهایش اشاره کرد: هجمه به ایران بخاطر مساله هسته ای نیست بلکه نگرانی آنها حفظ امنیت رژیم صهیونیستی است. این رژیم در حال کارشکنی در راه مذاکرات هسته ای است چون می خواهد کشورهای منطقه ضعیف باشند برای اینکه آنها معتقد هستند قدرتشان در تضعیف کشورهای اسلامی است بدین سبب از نظر آنها کشورهایی از قبیل سوریه، عراق ایران باید نابود شوند.
همین طور نماینده جنبش حماس اظهار داشت: روز قدس یعنی پیروزی حق بر باطل که امام خمینی (ره) به خوبی متوجه آن شدند و با نامگذاری روز قدس سنت حسنه ای را پایه گذاری کردند.
خالد قدومی اضافه کرد: ما چاره ای جز کنارگذاشتن اختلافات خود در منطقه نداریم تا با دشمن اول و آخر جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی مقابله نماییم.
اخبار دیگر در این زمینه را در لینک های زیر بخوانید.
قدس و فلسطین هیچ گاه به فراموشی سپرده نمی شوند
روز قدس بیان کننده استمرار حمایت مسلمانان دنیا از آرمان های مردم فلسطین است
حدادی: ملت های آزاده در روز قدس پرچم مبارزه با ظلم را بالا می برند
***
آزادی قدیمی ترین زندانی استان تهران هم از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.
معاون دادستان تهران در امور زندان ها از آزادی قدیمی ترین زندانی استان تهران خبرداد و اظهار داشت: به مناسبت ماه مبارک رمضان به بالای ۵ هزار مددجو مرخصی داده شد. همچون برای یکی از مددجویان که به لحاظ عدم توانایی در رد مال به مبلغ حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، سالیان متمادی بعنوان قدیمی ترین زندانی استان تهران در زندان بود، با پیگیری های به عمل آمده و پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات خیرین به ۵ تن از شکات، مقدمات آزادی فراهم آمد و در ششم اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با سیزدهم ماه مبارک رمضان از زندان آزاد شد.
منبع:

1400/02/15
21:33:41
5.0 / 5
1183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل