عراقچی:

چین و روسیه حدودا در همه موارد با ما همراهند

چین و روسیه حدودا در همه موارد با ما همراهند

به گزارش محفل سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با تاکید براینکه چین و روسیه حدودا در همه موارد با ما همراهند، اظهار داشت: تمام تحریم هایی که پس از اجرائی شدن برجام وضع شده اند؛ چه آنها که در دوره اوباما و چه آنها که در دوره ترامپ وضع شده اند باید لغو شوند.


به گزارش بامدادان چهارشنبه ایرنا، رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی در وین در آخر دور جدید گفت وگوهای کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی درباره تحریم های موسوم به «کاتسا» تایید نمود که ایران بر لغو همه تحریم ها همچون کاتسا تاکید دارد.
عراقچی درباره ترتیبات اقدامات آمریکا و ایران اشاره کرد: مواضع ما هیچ تغییری نکرده است. آمریکا ابتدا باید همه تحریم ها را لغو کند و ایران تنها بعد از راستی آزمایی لغو تحریم های آمریکا، به تعهدات برجامی خود بازمی گردد و این موضع ایران تغییر نخواهد کرد.
وی در عین حال با اشاره به کارگروه سوم کمیسیون مشترک که از فردا در وین شروع به کار می کند و پیش تر با عنوان کارگروه ترتیبات و توالی (sequence) شناخته می شد، اظهار داشت: این کمیسیون بر روی اقدامات عملی یا (practical arrangements) متمرکز خواهد شد. وظایف این کارگروه علاوه بر بررسی نحوه راستی آزمایی و مدت زمان آن، تعیین «جدول زمانی» اقدامات همه طرف ها برای انجام تعهداتشان خواهد بود.
رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی در پاسخ به پرسشی درباب تحریم های موسوم به چرخه دلار یا U-turn که مانع اصلی تعاملات بانکی ایران و مانع بزرگ بهره مندی ایران از منابع برجام است و اینکه آیا ایران برداشته شدن این تحریم ها را نیز مطالبه کرده، اضافه کرد: بررسی این مساله را باید به کارشناسان بسپاریم.
وی در عین حال افزود: هم اکنون در حال کار کردن بر روی موضوع «تبدیل پول های مختلف» هستیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید مجدد بر اینکه ایران نمی پذیرد که گفت وگوها بدون نتیجه ادامه یابد، اظهار داشت: اگر احساس نماییم سایر طرف ها جدیت لازم را ندارند، گفت وگوها را متوقف می نماییم.
مذاکره کننده ارشد ایرانی در نشست وین اضافه کرد: هنوز به این نتیجه نرسیده ایم.
رئیس هیات ایرانی حاضر در کمیسیون مشترک برجام افزود: تصمیم گرفتیم کار دو کارگروه قبلی که یکی موضوع تحریم های آمریکا و دیگری اقدامات هسته ای ایران را بررسی می کند، فشرده تر شود.
عراقچی همین طور از همسانی مواضع چین و روسیه با ایران ابراز رضایت کرد و اظهار داشت: پیش از جلسه امروز کمیسیون مشترک در گفت وگوهای دو و سه جانبه با هیئت های چینی و روسی متوجه شدیم حدودا در همه موارد با آنها اشتراک مواضع داریم.منبع:

1400/02/08
11:53:27
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
محفل