پیشین، سومین ترمینال دوستی ایران و پاكستان

پیشین، سومین ترمینال دوستی ایران و پاكستان

محفل: بهره برداری از پایانه مرزی ˮپیشینˮ بعنوان سومین گذرگاه و ترمینال زمینیِ رسمی ایران و پاکستان، نشان دهنده اراده مستحکم ۲ کشور دوست و همسایه برای افزایش مراودات و تبادلات تجاری طولانی مدت است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، حدود یکهزار کیلومتر مرز بین کشورهای ایران و پاکستان می تواند ظرفیتی مناسب برای مردمان این سرحدِ طولانی باشد و این، دولتمردان هستند که می توانند چنین ظرفیتی را شکوفا کنند یا اینکه با بی تفاوتی از کنارش عبور کرده و بر فقیرتر شدن مردم دوطرف مرز دامن بزنند. روز گذشته (چهارشنبه) یکم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ دولت های ایران و پاکستان با قیچی کردن یک روبان قرمز در سرحد (مرز) پیشین-مند، نشان دادند که دیپلماسی مبتنی بر احترام متقابل می تواند شکوفایی اقتصادی هر دو کشور و مردمان مرزنشین شان را به دنبال داشته باشد.
بله، نوار قرمزی که روز گذشته قیچی شد، ماحصل سال ها گفت و گو و تعامل بود و این دیپلماسی، مسیری را هموار کرد که می تواند گذرگاه های رسمی این دو کشور را تا ۱۰ ترمینال افزایش دهد. ۲۹ آذرماه سال قبل پایانه رسمی مرز ریمدان در ۱۲۰ کیلومتری بندر چابهار راه اندازی شد و امروز خبرِ برگزاری جشن افتتاح گذرگاه پیشین، سرخط اخبار رسانه ها شده است.
مرز پیشین به دلیل قدمت و نزدیکی آن به آبادی ها و شهرهای پاکستان همچون روستای ردیگ در کنار نقطه صفر مرزی، بخش مند پاکستان در فاصله ۲۰ کیلومتری مرز، بخش تمپ در فاصله ۶۰ کیلومتری، مرکز شهرستان تربت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری و شهر و بندر مهم و اقتصادی کراچی پاکستان در فاصله ۶۰۰ کیلومتری که با ساخت جاده جدید این فاصله به ۴۰۰ کیلومتر کاسته می شود، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.منبع:

1400/02/02
17:52:24
5.0 / 5
1115
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
محفل