پاكستان خواهان انعطاف طالبان در آستانه نشست صلح افغانستان شد

پاكستان خواهان انعطاف طالبان در آستانه نشست صلح افغانستان شد

به گزارش محفل بعد از امتناع طالبان از حضور در نشست صلح در ترکیه، پاکستان از این گروه خواست تا روند تعامل و مذاکره را ترک نکرده و نسبت به مهلت جدید خروج نظامیان آمریکا از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر انعطاف نشان دهد.به گزارش محفل به نقل از ایرنا، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در جریان سفر رسمی خود به امارات متحده عربی، روز سه شنبه طی گفتگو با خبرگزاری رویترز در ابوظبی اظهار داشت: طالبان در تصمیم گیری مستقل است اما اسلام آباد هر کاری را انجام خواهد داد تا این گروه را برای ماندن در روند صلح قانع کند.

منابع آگاه می گویند، پاکستان در حال تحت فشار قرار دادن شبه نظامیان طالبان برای بازگشت به میز مذاکره است، درحالی که این گروه تصمیم اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نظامی از افغانستان مطابق یک بازه زمانی تا ۱۱ سپتامبر را نپذیرفته و نسبت به عواقب انحراف واشنگتن از پیمان صلح دوحه اخطار داد.

قریشی که سفر منطقه ای خود به ۴ کشور همچون جمهوری اسلامی ایران را از شنبه گذشته آغاز کرده، اظهار داشت که هیچ گونه تماس جدیدی با طالبان نداشته است اما به این گروه سفارش می کند که از روند صلح خارج نشود چونکه این به نفع آنان است.

وی اخطار داد که هرگونه بن بست در تلاشهای صلح افغانستان منجر به تشدید خشونت ها در این کشور، جنگ داخلی و سرازیر شدن پناهجویان افغان خواهد شد.

وزیر امور خارجه پاکستان عنوان کرد: تاریخ خروج نیروهای خارجی مشخص شده و این فرایند از روز اول ماه مه آغاز و تا ۱۱ سپتامبر ادامه خواهد یافت، ازاین رو یک بازه زمانی تدوین شده است.

وی اضافه کرد: طالبان تا حد زیادی به هدف خود در خصوص عقب نشینی نیروهای خارجی از افغانستان دست یافته و بهتر است نسبت به مهلت جدید (۱۱ سپتامبر) انعطاف نشان دهد.

نشست صلح ترکیه که مقرر است از روز ۲۴آوریل /۴ اردیبهشت / به مدت ۱۰ روز برای تعیین سرنوشت صلح، تعیین نوع نظام، آینده دولت و تقسیم قدرت در افغانستان با نظارت سازمان ملل برگزار گردد با انصراف طالبان از شرکت در این جلسه در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه پاکستان مقرر است بعد از سفر به ایران و قطر برای حضور در نشست صلح افغانستان به ترکیه برود.منبع:

1400/01/31
19:34:05
5.0 / 5
1102
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
محفل