اطلاعیه وزارت كشور در مورد تركیب و عملكرد هیأت های اجرایی انتخابات

اطلاعیه وزارت كشور در مورد تركیب و عملكرد هیأت های اجرایی انتخابات

به گزارش محفل به دنبال طرح برخی نکات و تحلیل ها در مورد ترکیب و عملکرد هیأت های اجرایی انتخابات از جانب تنی چند از فعالان سیاسی، وزارت کشور با صدور اطلاعیه ای، ضمن عرضه توضیحات در مورد روند تشکیل و ترکیب هیأت های اجرایی، داده های آماری در رابطه با ثبت نام در انتخابات و عملکرد هیأت های اجرایی در این حوزه را منتشر نمود.


به گزارش محفل به نقل از وزارت کشور، در متن این اطلاعیه محورهای ذیل تاکید شده است:

۱. اعضای هیأت های اجرایی انتخابات، معتمدین مردم هستند که بر مبنای مواد ۳۶، ۳۷ و ۳۸ قانون انتخابات، از بین اقشار مختلف با گرایش های سیاسی و اجتماعی متعدد برگزیده شده و مبتنی بر تکلیف قانونی و شرعی خود، به انجام امورات مرتبط همچون تعیین صلاحیت ها می پردازند.
۲. بعد از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیأت های اجرایی، صلاحیت بیشتر از ۹۰ درصد از داوطلبان بر مبنای مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید گردید.
۳. افرادی که در این مرحله تایید صلاحیت نشده اند، بموجب قانون، فرصت اعتراض دارند و تلاش مشترک همه عوامل اجرائی و نظارت، احقاق حق در راه قانونی خواهد بود.
۴. فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی روستاها هنوز آغاز نشده، لکن تاکید شده است و حتما انتظار می رود که هیأت های مذکور بر مبنای مرّ قانون عمل کنند. لازم به ذکر است بر مبنای تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور، در فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاها، صرفا در مورد آن دسته از داوطلبان که مظنون به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده ۳۳ این قانون باشند، استعلام از مراجع چهارگانه صورت می پذیرد.

۵. به منظور صیانت از ساحت پرارزش شوراهای اسلامی بعنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و جایگاهی برای خدمتگزاری به مردم، همواره تاکید بر آن است که افرادی پاکدست و مورد وثوق مردم، با رأی مردم به شوراها راه یابند تا اصول مترقی قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محقق گردد.
در ادامه اطلاعیه وزارت کشور، آمده است: بر مبنای آن چه ذکر شد، بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک طرفه نسبت به عملکرد صدها هیأت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آنها عضو هستند، اساسا به دور از انصاف است و در شرایط حاضر، هجمه به روند برگزاری انتخابات از جانب وزارت کشور، هیأت های اجرایی و معتمدین مردم تلقی می شود. خداوند سبحان در قرآن کریم، همچون در آیه ۱۳۵ سوره شریفه نساء و آیه ۸ سوره شریفه مائده، به این مضمون اشاره می فرماید که نباید دشمنی یا دوستی با گروهی، شما را از عدالت دور کند.
در بخش دیگری از اطلاعیه وزارت کشور، ضمن اشاره به تحلیل های ناصواب مبتنی بر داده های آماری نادرست راجع به میزان مشارکت و ثبت نام در انتخابات شوراهای اسلامی، نکات ذیل اعلام شده است:

• ثبت نام داوطلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به صورت جداگانه و در دو بازه زمانی توسط وزارت کشور، فرمانداری ها و بخشداری ها انجام شده است.
• در این دوره بر خلاف دوره های پیشین، برای نخستین بار امکان ثبت نام داوطلبان به صورت غیرحضوری با به کارگیری تکنولوژی های جدید فراهم گردید که مورد استقبال هم قرار گرفت.
• بیشتر از ۲۹۸ هزار نفر جهت شرکت در رقابت های انتخابات شوراهای شهرها و روستاها ثبت نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیشتر از ۸ هزار نفر و در مقایسه با دوره چهارم بیشتر از ۳۲ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.
• بیشتر از ۸ درصد داوطلبان، از جامعه زنان بوده اند که نسبت به دوره قبل، ۲ درصد و نسبت به دوره قبل تر بیشتر از ۳ درصد افزایش داشته است.
• بر این اساس، آشکار است که تحلیل های عرضه شده بر مبنای داده های آماری نادرست، کاملاً ناصواب و غیر واقعی است.
در فراز پایانی اطلاعیه وزارت کشور، ضمن استمداد از خداوند سبحان در ماه مبارک رمضان برای هدایت همگان به راه صواب و انصاف، تاکید شده است: وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیأتهای اجرایی در قالب وظایف قانونی خود بر مبنای مجموعه قوانین ناظر بر انتخابات، عمل می کنند و تحت تاثیر هیچ فشار سیاسی رفتار نخواهند کرد.1400/01/29
21:12:53
5.0 / 5
1327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل