منصوری:

احزاب سیاسی بدانند دوره سردادن شعارهای زیبا در پشتیبانی از زنان گذشته است

احزاب سیاسی بدانند دوره سردادن شعارهای زیبا در پشتیبانی از زنان گذشته است

سخنگوی جبهه اصلاحات ایران اظهار داشت: هر جریان سیاسی به ویژه در انتخابات باید نشان دهد چه برنامه ای برای رفع کلیه اشکال تبعیض مقابل زنان دارد و آیا زنان را رجل سیاسی می داند یا نه؟


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آذر منصوری در چهارمین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش با اشاره به شروع پیک چهارم کرونا در کشور، اظهار نمود: بالطبع به میزانی که به پیشگیری ها بی توجهی بشود و روند واکسیناسیون به تاخیر بیفتد شاهد عوارض و نتایج بیشتر انسانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از این پاندمی خواهیم بود. از همین روی اعمال قرنطینه های سختگیرانه و جدی تر از یک سو و تسریع در واکسیناسیون تنها راه مقابله با موج سیاه چهارم کرونا در کشور است.
وی با اشاره به شرایط تحریم ها و تاثیر آن بر مردم، اضافه کرد: بحران تحریم های ظالمانه دولت آمریکا همه ابعاد زندگی شهروندان ایران، به ویژه سفره های مردم ایران را به گروگان گرفته است. هر چند دولت ترامپ و همراهان او با اعمال این تحریم های ظالمانه به دنبال فروپاشی ایران بودند اما در عمل دریافتند که این مسیر، مسیر شکست خورده ای است.
سخنگوی جبهه اصلاحات ایران با تاکید بر اینکه باید به انتخاب آزادانه مردم اعتماد کرد، اظهار داشت: این اعتماد یکی از ضرورت ها و الزامات جدی احیای اعتماد متقابل حاکمیت به ملت است و تجربه نشان داده که در آنجا که مشارکت ملی و حداکثری ملت در انتخابات شکل گرفته است، جامعه گامی بلند در راه اعتماد و امید به آینده و کاستن از تهدیدهای خارجی برداشته است.
منصوری با یادآوری وجود نابرابری میان زنان و مردان در جامعه اظهار نمود: واقعیت آنست که نابرابری فرصتها هم با بحران کرونا تشدید شده است. این برخلاف آنست که زنان نشان دادند از آمادگی و توانایی بیشتری برای اداره کشورهای خود در بحران کرونا برخوردار می باشند.
وی با اعلان اینکه ایران از لحاظ فاکتورهای شکاف جنسیتی از سال ۲۰۰۶ جزو ۱۰ کشور آخر بوده است، افزود: رتبه ۱۵۰ ایران در میان ۱۵۶ کشور جهان برخلاف همه تلاش هایی است که معاونت امور زنان و خانواده در دولت های یازدهم و دوازدهم به انجام رسانده است. این بدان معناست که کشورهایی که در این گزارش از ما پیشی گرفته اند کوشش های بیشتری را در دستور کار خود قرار داده است. عمدتاً این تلاش ها در امتداد ایجاد فرصت های برابر برای زنان است و این کشورها دریافته اند که توسعه پایدار و همه جانبه بدون ایجاد فرصت های برابر برای زنان امکان پذیر نخواهد بود.
این فعال سیاسی اصلاح طلب اشاره کرد: گرچه مطالبات زنان ایران در مطالبی مانند پوشش، دوچرخه سواری و رفتن به استادیوم و از این دست بیشتر نمایان می شود، اما واقعیت آنست که دلیل تنزل مطالبات در این سطح نادیده گرفتن سطوحی از تبعیض است که باید نشانه های آنرا در قدرت سیاسی جست و جو کرد.

منصوری با انتقاد از نادیده گرفتن سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی در زمینه حضور زنان در قدرت، اظهار داشت: اگر به این سخنان توجه می شد زنان باید تجربه حضور در مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست جمهوری و نظایر آنرا می یافتند اما افسوس که اینطور نشد. مسئولان باید دریابند که اگر اتحاد و انسجام و همگرایی و پیشرفت و تعالی جامعه ایران در اولویت است باید بپذیرند به جز توجه به راهبرد ایجاد فرصت های برابر برای زنان، این پیشرفت در حد همان شعارهای روی دیوار باقی خواهد ماند.
سخنگوی جبهه اصلاحات ایران تصریح کرد: توجه به اصل مهم "ایران برای همه ایرانیان" در ایران امروز می تواند نسخه شفابخش و التیام بخش عبور از نگرانی های و چالش ها و شکاف هایی باشد که هر یک در طولانی مدت از قابلیت تبدیل شدن از حالت مسئله و مشکل به بحران را دارند.
وی با اعلان اینکه باید نگاهی واقع بینانه به مناقشه هایی که بر سر پوشش زنان، رفتن به استادیوم، دوچرخه سواری و احکام مختلفی که مقابل زنان مطالبه گر بر سر این مناقشه ها صادر شده، بیندازیم، اشاره کرد: با توجه به جان های عزیزی که از دست داده ایم و سرمایه هایی که رفتن را بر ماندن ترجیح دادند، درمی یابیم که تا چه حد راهبرد ایجاد فرصت های برابر یک ضرورت جدی و غیر قابل انکار در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کشور است و بدون بکارگیری این راهبرد رتبه ایران در سالهای آتی نه فقط بهبود پیدا نخواهد کرد، بلکه به رتبه آخرین کشور دنیا نزدیکتر خواهیم شد و این شکاف جنسیتی بحرانی جدید پیش روی ایران قرار خواهد داد.
منصوری با تاکید بر اینکه احزاب سیاسی باید قبول کنند که دوره سردادن شعارهای زیبا در پشتیبانی از زنان گذشته است، اظهار نمود: هر جریان سیاسی به ویژه در بزنگاههای انتخابات باید نشان دهد چه برنامه ای برای رفع کلیه اشکال تبعیض مقابل زنان دارد؟ آیا زنان را رجل سیاسی می دانند یا نه؟ آیا حاضرند توان خودرا به کار گیرند تا راه زنان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان رهبری باز شود؟ واقعیت آنست که جنبش زنان ایران از احزاب و دولت ها پیشی گرفته است و این دولت ها و احزاب هستند که باید تشکیلات و سیاست گذاری های خودرا مطابق با مطالبات این جنبش روزآمد کنند.
سخنگوی جبهه اصلاحات اضافه کرد: این رسالت علمای نواندیش است که با اتکاء به فقه پویا و اجتهاد نوین کمک کنند تا هم دین از گروگان تفسیرهای واپسگرایانه از جایگاه زن نجات پیدا کند و هم زنان بتوانند به حق انسانی خود برسند. بدون تردید چنانچه قرائت های نواندیشانه جای خودرا به این نوع قرائت ها ندهد، باید خودرا برای واگرایی و شکاف های نسلی و دین گریزی بیشتر جامعه آماده نماییم.
منصوری در آخر خطاب به زنان فعال سیاسی و مدنی اشاره کرد: آنچه مانع از حذف زنان می شود در وهله اول زنانی هستند که برخلاف موانع و چالش های موجود، در سقف های شیشه ای متعدد، فضای غالبا مردانه فرهنگ و سیاست، بازتولید مکرر و مداوم کلیشه های جنسیتی از پای ننشستند و این مسیر را ادامه دادند. مخاطب این سخن شمایید و اراده و خواست شماست که مبنا و پایه هر نوع تغییری است.
1400/01/27
16:02:16
5.0 / 5
1038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
محفل