صالحی:

ایران در عرصه فناوری كوانتومی در غرب آسیا پیشتاز است

ایران در عرصه فناوری كوانتومی در غرب آسیا پیشتاز است

محفل: رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلان اینکه ایران امروز در عرصه فناوری کوانتومی در غرب آسیا پیشتاز است، اظهار داشت: سرمایه گذاری روی فناوری کوانتومی بسیار قابل توجه است که ما در حد بضاعت خود در قسمـ ت های مهمتر آن سرمایه گذاری می نماییم.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اکبر صالحی روز دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاح مرکز ملی فناوری های کوانتومی در محل سازمان انرژی اتمی در سایت شهید شهریاری اظهار داشت: در چند سال اخیر زحمت زیادی جهت راه اندازی این آزمایشگاه ها کشیده شده و تجهیزاتی که در این آزمایشگاه ها نصب شده امروز به ملاحظه ملت ایران خواهد رسید که فرزندانشان چه قدم های بلندی را در یک حوزه بسیار مهم برداشته اند.
وی حوزه فناوری کوانتومی را حوزه ای بسیار مهم خواند و اظهار داشت: اگر بخواهیم این فناوری را مقایسه نماییم مانند تحول دنیای با برق و دنیای بدون برق است یا تحول در ارتباطات در چند دهه اخیر با ۵۰ سال قبل است که امروز می بینیم با گوشیهای همراه چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.
رییس سازمان انرژی اتمی حوزه کاربردهای فناوری کوانتومی را ارتباطات، محاسبات (کامپیوتر)، حسگرها (ساخت سنسورهای حساس)، شبیه سازی (یعنی به شکلی که دقیق تر بتوانیم فرآیندهای شیمیایی را شبیه سازی نماییم که این قدم بلندی در عرصه علم است) عنوان و اشاره کرد: این سازمان در سال ۹۵ مطالعات در حوزه فناوری کوانتومی را آغاز نموده و در سال ۹۸ آزمایش های بسیار کلیدی مانندتولید زوج فوتون های درهم تنیده را انجام داده است.
وی اضافه کرد: این آزمایش ها نخست در آزمایشگاه ها، سپس در فاصله ۳۰۰ متری و دو ماه قبل در فاصله ۱۶۳۰ متری انجام شد و ما به سرعت در این عرصه در حال قدم برداشتن هستیم و با برخی از دانشگاه ها هم همکاری می نماییم.
صالحی با تشریح چگونگی همکاری با دانشگاه ها اظهار نمود: با دانشگاه ها قرارداد بستیم. ما تجهیزات دانشگاه ها را تامین می نماییم و منابع را برای گرفتن دانشجوی پست داک، دکترا و حتی در حد فوق لیسانس را در اختیارشان می گذاریم به شرطی که این دانشگاه ها در جهت پروژه های تعیین شده توسط مرکز کوانتومی سازمان انرژی اتمی حرکت کنند.
رییس سازمان انرژی اتمی با اعلان اینکه سرمایه گذاری در عرصه کوانتومی در دنیا هر روز بیشتر می شود، اظهار داشت: کشورهای مختلفی به سرعت وارد این حوزه شده اند مثلاً هند در حد میلیاردی در این عرصه سرمایه گذاری می نماید. چین کشوری پیشتاز است و آمریکا و اروپا هم جای خود دارد؛ اما در عین حال ایران هم در غرب آسیا تا به امروز از همه کشورها جلوتر و پیشتاز این عرصه است.
وی اشاره کرد: ما روی فناوری سرمایه گذاری می نماییم. البته سرمایه گذاری مورد نیاز قابل توجه خواهد بود اما ما در حد بضاعت خودمان در قسمت های مهمتر سرمایه گذاری می نماییم و هر روز بر تجهیزات این مرکز افزوده خواهد شد.
صالحی اظهار داشت: کار هوشمندانه ای انجام شد که کل کشور باید هم افزایی نماییم، یعنی ضرورتی ندارد یک مرکز همه چیز را در دل خود جای دهد. دانشگاه های تهران و شهرستان های ما هر کدام در قسمتی از این حوزه می توانند بالقوه دارای استعدادهای انجام کار باشند و ما وظیفه داریم این استعدادهای بالقوه در این عرصه را با تجهیز تزریقات و امکانات بالفعل نماییم.
وی با اعلان اینکه زمینه همکاری آزمایشگاه های دانشگاه ها به اضافه آزمایشگاه های مرکز فناوری کوانتومی را در یک فضای مجازی باید فراهم نماییم، مثلا دانشجویی در دانشگاه تهران در این عرصه فناوری فعالیت می کند اما نیاز است آزمایشی انجام دهد که نیازهای آزمایشگاهی وی در اصفهان است.
رییس سازمان انرژی اتمی یادآورشد: دراین زمینه مدیریت واحدی را در نظر گرفتیم. پول رفت و آمد دانشجو و هزینه اقامت به همراه هزینه دانشگاه را تامین می نماییم. دانشجویان در هر دانشگاهی که باشند از آزمایشگاه های دیگر دانشگاه ها به اضافه آزمایشگاه واقع در مرکز فناوری کوانتومی سازمان را متعلق به خودشان می دانند.
صالحی اظهار داشت: نمی خواهیم سرمایه ملت را باردیگر هزینه نماییم بلکه می خواهیم با تکمیل این سرمایه بصورت هم افزا بهره ببریم.
وی با تاکید بر اینکه این آزمایشگاه ملی است، افزود: این آزمایشگاه می تواند در اختیار دوره های تحصیلات تکمیلی در این عرصه قرار می گیرد و کار بزرگی در این عرصه دارد انجام می شود.
رییس سازمان انرژی اتمی با اعلان اینکه نقشه راه فناوری کوانتومی شش سال پیش برای اتحادیه اروپا تدوین و تهیه شده بود، اظهار نمود: ما هم از سال ۹۶ کار را آغاز نموده و نقشه راهی را همان زمان تهیه کردیم و از حیث زمانی از اتحادیه اروپا چندان عقب نیستیم اما سرمایه گذاری ما در مقابل سرمایه گذاری آنها از نظر حجم قابل قیاس نیست.
وی اضافه کرد: در عین حال برکت که در کار ما است برکت بزرگی است و با سرمایه اندک اما در یک بستر معنوی و اقتصادی کار می نماییم و این را شعارگونه نمی گویم و بعنوان کسی که ۵۰ سال در این مسائل است و کار می کند دیدم کارهایی که در ایران با این حجم مالی و بضاعت اندک انجام می شود، همسنگ با دیگران جلو می رویم.
صالحی با ذکر مثالی افزود: دانشگاه ام آی تی که حدود ۱۰ هزار دانشجو دارد با بودجه چند میلیارد دلاری فعالیت می کند و دانشگاه صنعتی شریف با بودجه ۲۰ میلیون دلاری فعالیت می کند و نمی توان ۲۰ میلیون دلار را با چند میلیارد دلار مقایسه کرد اما چیزی که از دانشگاه صنعتی شریف بیرون می آید نسبت به هزینه ای که می کند از حیث کیفیت و کمیت علمی فاصله بسیار ناچیز است و این نشان از اعتقاد عشق و علاقه وطن دوستی جوانان ما دارد.
منبع:

1400/01/23
18:28:00
5.0 / 5
1162
تگهای خبر: اقتصاد , سایت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل